24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Buď Ritz, nebo nic!

02.11.2017
(Ne)šťastnejch třicet
Lucia Magdziak

"Odívání a styl, bez něj se zkrátka opravdu v moderní civilizaci neobejdeme!"

Psala jsem o stylu.
Psala jsem o módě.


A co jsem psala, to také platí. A také si pořád myslím, že kdyby Coco Chanel viděla, jak si někteří vysvětlili volnost v oblékání, kterou tak urputně prosazovala, raději by dobrovolně změnila zaměstnání a ty klobouky by narvala zpátky do skříně (a to, v tom lepším případě). V čekárně u lékaře jsem četla, že existuje tzv. undress codex, který indikuje, co na sobě mít nemáte. Tedy zatím to platí pouze pro saunu, ale myslím, že by to byla výborná pomůcka i do ulic.

Říká se, že je lepší měnit šatník než partnera. No dobrá, možná se to neříká úplně takhle, možná jsem to teď vymyslela, každopádně, co když se u mě móda nemění? Co když mám tak všechno v zajetých kolejích, že se neumím pohnout z místa a potřebuji módní radu?
Tak na to máme, milí moji, lidi. Odborníky. A já jednoho znám. Je to někdo, kdo má styl a v módě se cítí jako ryba ve vodě a nikdy, opakuji nikdy, nešlápl vedle.
Jsem moc ráda, že ho znám osobně, a proto také nemůžu šlápnout vedle. Takže dovolte mi, představit Vám, mého dlouholetého kamaráda, ale co je pro tento článek daleko důležitější, módního poradce Štěpána Duháně.

Štěpáne, když jsem Tě teď, po dlouhé době viděla, připadalo mi to, jako kdybych se ocitla přímo na place ve filmu Kingsdom: Tajná služba (sebe tam vidím jako maskérku, co lítá s mejkapem v ruce a ručníkem přes rameno. :D). Vzbuzuješ takový zvláštní respekt. Neumím to popsat, ale je moc příjemné se na tebe dívat.
Je to to, co má oblečení vzbuzovat, nebo co má podle Tebe oblečení vyjadřovat, a proč je tak důležité vypadat dobře?

Oblečení má především vyjadřovat nás samotné, naši osobnost. Podívejte se, jak funguje uniforma. Vojáci nebo policisté mají vypadat všichni stejně, jeden muž jako druhý, v tom je jejich síla. Potkáme-li pak samotného vojáka, uniforma už ho předchází, neznáme ho, je cizí, a přesto získává předem naši autoritu. Podobné je to u soudců, lékařů. S tímto efektem musíme pracovat i v civilním oblékání. Potřebujeme podtrhnout naši autoritu? Navodit společenskou atmosféru pro večer či slavnostní událost? Dát najevo uvolněnost nebo kreativitu? Skrze oblečení máme obrovskou moc ovlivňovat to, jak nás druzí budou vnímat a chovat se k nám.

Vím, co se mi líbí  - nelíbí (což stačí tak akorát fejsbuku), ale v tom, co se hodí - nehodí, kdy a kde, někdy tápu. Co teď? Je to blbý, viď? :D
Vůbec ne, málokdo jsme v dětství měli francouzskou guvernantku, která by nám tato pravidla osvětlila a dost často ani naši rodiče nevěděli víc než že se polévka jí lžící. Já celý život sbírám a čtu různé knihy o etiketě, porovnávám první republiku a současnost, Evropu a USA, sleduji významné osobnosti, panovníky, aristokraty. Stále se učím a snažím se své znalosti předávat nenásilně dál. Určitě je dobré alespoň jednu takovou knihu mít doma, abych věděl, jak mám komu podat ruku, prostřít pro hosty, obléci se do divadla…

Dnes letí takový pyžamový styl. A já ho miluju. Je pravda, že většinou vypadám, že jsem právě vstala z postele a jdu. Co na něj říkáš? :D Jsem tedy pro Tebe ideální klient, který nutně potřebuje se sebou něco udělat?
Adolf Loos, geniální architekt dvacátých a  třicátých let měl zásadu, ve svých domech nestavil pokoje pro služky. Když služka zaspala, nehrozilo, že by seběhla k panstvu v pyžamu a neumytá, protože musela jít z bytu přes ulici a byla tak nucena se alespoň minimálně upravit. Tohle se mi docela líbí i pro dnešní dobu. Jdu-li ven, pak vždy s umytými a učesanými vlasy, a upraveném oblečení. Samozřejmě záleží, kam jdu, pokud do fitka za rohem, pak asi není nutno se zvlášť strojit, ale pamatujte – jak nás vnímají druzí, je jen naše zodpovědnost. Napadla mě v souvislosti s pyžamy a volným stylem jedna věc. Dost bych apeloval na dívky a ženy. Takový ten rádoby moderní drdůlek na temeni hlavy bych nosil jen na toaletu…když ji jdu čistit. To skutečně není účes, který město touží vidět.

Kdo všechno a při jakých příležitostech se na Tebe může obrátit s prosbou o radu?
Spíše řeknu, kdo se na mne reálně obrací. Jsou to muži i ženy, kteří buď mají před sebou konkrétní společenskou akci a neví, jak se na ni v rámci dress code obléci. Jedná se o koktejl party, plesy, svatby, křtiny, často je také problematická otázka, jak se obléci vzhledem k denní době. Co si mohu dovolit vzít dopoledne, už se třeba vůbec nehodí navečer. Díky tomu, že neustále sleduji etiketu a její vývoj ve světě, jsem stále v obraze a snažím se vždy vědět, jak se správně obléci. Druhou skupinou mých klientů jsou lidé, kteří potřebují vybavit celý šatník, třeba na celý rok dopředu. S těmi řešíme jejich koníčky, profesi, místo, kde žijí, a tvoříme osobní styl. Jak jsem říkal na začátku, oblečení musí vyjadřovat především naši osobnost.
Koukala jsem, že v dnešní době, čím dál, tím více, k nám putuje takový „americký“ trend, kdy se obracíme na odborníky i v případě svateb. Děláš i svatební servis?
Velmi často, od května do září vlastně ani nic jiného, než svatby neřeším. Často se mi stává, že tvořím outfit pro ženicha a průběh mojí práce se tak líbí dalším členům rodiny, že k ženichovi se přidá i nevěsta, tatínkové, maminky, svědkové…Velice to oceňuji, protože i styling svatby je důležitou věcí, je chyba, když nevěsta přistupuje ke svatbě tak, že jen ona musí být perfektní a celou péči upne jen směrem k sobě. Výsledkem pak bývají ženichové v nepadnoucích a stylově nevhodných oblecích, jedna maminka v kostýmku, druhá v dlouhých šatech, jeden tatínek v kravatě, druhý v motýlku…to velice kazí výsledný dojem, který bohužel přetrvá po zbytek života – na svatebních fotografiích.

Co když nemám čas nakupovat. Je možné Tě požádat, abys tohle všechno za mě zařídil?
Ano lze to. Pokud je klient tak mimořádně vytížený, ani do obchodů moc nechodí. V takových případech většinou volím ale nikoliv konfekci, ale šití na míru. V kanceláři nebo domově klienta vybereme střihy a látky, klientovi vezmu míry a šaty nechám ušít. Zkoušky jsou pak také u klienta, k hotovému oděvu samozřejmě donesu na výběr doplňky.  Ten, kdo skutečně nemá čas nakupovat, ten potřebuje zcela jinou úroveň oblékání, vyžaduje to také jeho profese a postavení.

Co když je tvoje představa jiná, než představa klienta?
To je velice časté. Jde ale o to, zda klientova představa je špatná, nevhodná k jeho společenskému postavení, práci nebo události nebo zda je jen zkrátka jiná, osobitá, originální, více kreativní. S klienty se vždy musíme nejprve potkat, já jim naslouchám, co mají rádi, kam chodí, cestují, s kým se potkávají. Když jde o svatbu, ptám se na styl, místo, počet hostů, předpokládané počasí. Pak přichází můj návrh, který není nějakým mým okamžitým nástřelem, ale vychází z pečlivé analýzy. Návrh vypracovávám s obrázky, barvami, detaily, variantami…vysvětluji, proč navrhuji tu, kterou barvu, ty, které boty, proč místo modrého obleku šedý, proč zahalená ramena místo dekoltu, skutečně do posledního detailu. Můj klient nesmí mít pocit, že mu něco nutím, na konci naší práce musí být naprosté vzájemné pochopení.

Co je důležitější, oblečení nebo módní doplňky?
Obojí je stejně důležité. Nádherné, perfektní šaty by vypadaly jen jako aranž z výlohy, kdyby je dotyčná žena nebo muž nepodtrhli detaily v podobě účesu, líčení a doplňků. Doplněk skutečně doplňuje šaty, na druhou stranu sám o sobě muže být tak důležitým a nosným, že ho naopak mohou doplňovat šaty samotné, tak je to třeba v případě velkých šperků. Jedny šaty můžete změnit každý den, pokud k nim vyberete jiné doplňky, náhrdelník můžete nosit kolem krku, jako náramek, čelenku, pásek…Doplňky a šaty jsou si rovny, nemohou existovat bez sebe, jsou to přátelé na život a na smrt.

A co když se žádný doplněk, dostupný běžně v obchodě, neshoduje s tvou představou. Umíš si s tím poradit?
To se mi stává často. Čím přesnější mám představu, tím hůře konkrétní věc sháním. Jsem ale houževnatý, když něco chci, jdu si za tím. Umím prohledat weby celého světa, všechny bazary ve městě, půjčovny…a pokud ani zde neuspěji, nastává velmi kreativní proces, kdy si danou věc vyrábím sám. Kapesníčků, broží, kloboučků a závojů, které jsem sám vyrobil už ani nespočítám.
Hodí se móda z přehlídkových mol i na běžné nošení? Nebo je to spíš ukázka umění módního návrhářství.
Přehlídky lidé chápou špatně. Nemají představovat to, co si koupím v řetězci, mají ilustrovat trendy, barvy a materiály pro nadcházející sezonu. Například aktuální kolekce Chanel podzim/zima 2017/18 obsahuje šaty s ruční výšivkou, malbou květů a našívanými kamínky. Jedny takové šaty se šily stovky hodin a jejich cena dosahuje řádu šestice nul. Neprezentují to, že se nyní u Chanelu budou prodávat jen takovéto šaty, prezentují um módního domu a také to, v jakém duchu se jeho tvorba ponese i pro kolekce, které půjdou do prodeje.

Jaký je tvůj názor na fejky. Víš, třeba v metru vidím vuittonky na každém kroku. Vypadá to, že s naší životní úrovní to není tak špatné. :)
Na to odpovím velmi krátce mým oblíbeným heslem – Buď Ritz, nebo nic! Takže fejky v žádném případě, urážíte tím tvůrce, návrháře, prodavače, ale především tím urážíte sami sebe.

Kde nakupuješ? Předpokládám, že řetězce to nejsou.      
Je to mix všech způsobu jakým lze oblečení pořídit. Nakupuji v kamenných obchodech a on-line shopech klasických řetězců, hodně nakupuji v Londýně, zejména klasickou modu, saka a košile. Doplňky si nejčastěji vozím z Itálie, oni je zkrátka umí! Chodím také šít na míru, ale to jen občas, mám rád originály, mám rád nápad. A také občas něco dostanu, naposledy jsem dostal úžasné damaškové pyžamo klasického střihu, které je staré skoro jako já, ale přesto nebylo nikdy nošeno. Mám rád okázalé oblečení, drahé materiály a doplňky. Ale když jdu na trh, nebo jedu k přátelům na chalupu, určitě si vezmu obyčejné bílé tričko a šortky za pár stovek.

Co bys na sebe nikdy neoblékl?
Nikdy neříkej nikdy, zvlášť v oblékání! Móda a styl se tolik mění, inspiruje mě toho v životě tolik, lidé, knihy, filmy…vždycky jsem odmítal žlutou barvu, nikdy jsem nic žlutého neměl a ani jsem nechtěl. Vloni jsem si přesto pořídil žluté šortky a později i plavky a neskutečně mě baví!

Můžu tvé rady, nebo příspěvky někde najít?
Určitě na mém webu stepanduhan.com na kterém je také můj blog a i některé moje realizace. Na webu je odkaz také na můj facebook a instagram. V případě potřeby je možné mi kdykoliv zavolat nebo napsat, první hodinu setkání poskytuji vždy zdarma, protože na první schůzce se hned ukáže, zda si s klientem sedneme nebo ne a zda nám to spolu bude fungovat.

Četla jsem, že dobře vypadat nestačí, že k celkovému dojmu potřebují víc. Co to „víc“ je?
Samozřejmě. Oblečení má podtrhovat naší osobnost. Dotvářet, podpořit. Je neopominutelné, ale přesto jen doplňující. Jak dobře zapůsobit třeba v sauně, kde všichni lidé mají stejné bílé prostěradlo a jinak nic? Jedině sami sebou – inteligencí, humorem, slušným chováním. To vždy vyhraje na plné čáře, touto kombinací si získáte lidi. Bohužel ale v naší kultuře není zvykem chodit nahý a proto je tu zpět téma našeho rozhovoru – odívání a styl, bez něj se zkrátka opravdu v moderní civilizaci neobejdeme.
Štěpáne, moc děkuji za rozhovor.

PS: A moje rada na závěr? V tom článku v čekárně ještě psali, že prý máme kapacitu udělat přes den 35 000 rozhodnutí, a ženy využijí téměř polovinu k tomu, aby se rozhodly, co si vezmou v ten den na sebe. Pokud výsledkem toho jsou tepláky a ortopedky, tak tu kapacitu využijte raději na něco jiného. ;)
Mějte hezký den.

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

(Ne)šťastnejch třicet

Lucia Magdziak


Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.