24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Knižní tip na léto

28.07.2017
(Ne)šťastnejch třicet
Lucia Magdziak

Ruský týden - základní dílo rockové a humoristické literatury

Vím, že tipy na léto se většinou dávají na začátku toho nádherného období, aby si člověk mohl udělat zásoby, nebo aby si mohl udělat nějaký seznam knížek, které si koupí, až mu přijde výplata, nebo prostě proto, že se to píše téměř všude, a je to taková móda doporučovat, co by kdo měl mít, číst, atd., aby byl „in“.
Já mám ráda knížky, které ke mně přijdou náhodně. Dostanou se mi do ruky, upoutají mou pozornost hned na první pohled. Prostě chytnu, beru, čtu. To, zda se mi knížka bude líbit, poznám totiž hned. Pravdou je, že to nemusí být novinka.
Třeba teď se mi náhodně dostala knížka od Františka Ringo Čecha, Ruský týden, která mu vyšla už v roce 1995, já mám vydání z roku 2003. Nevím, zda jsem dostatečně „in“, když doporučuji knížku, která není žádnou novinkou, ale já to kvůli němu risknu. ;) O té knížce jsem slyšela dávno předtím, než jsem si ji koupila, jsem totiž velký fanda „nesmrtelné“, a nikým nenahraditelné, legendy Jirky Schelingera ♥. (Aby bylo jasno hned na začátku, líbí se mi jeho rocková tvorba, ne blafy špenátového typu, které měly pobavit komouše...no a byl hezký, že jo ;) ) Jednou jsem se nějak proklikala na blog Ringa Čecha, kde z ní ocitoval nějaký úryvek o Jirkovi, který se mi líbil, a tím pádem jsem chtěla rovnou celou knížku, jak jinak :). Mrkla jsem se na vševěd guuuugl, a tu vyprodána, tam vyprodána, a tady taky, tak jsem to nechala být. V klidu jsem si přečetla jeho Generaci Beatles, a to první i druhou část a mimochodem, pevně věřím, že napíše i třetí.
A nedávno jdu tak kolem malinkého knihkupectví, koukám do výkladu, a co nevidím? Ruský týden! Myslela jsem, že mám halucinace, takže chápete, že ji nešlo nekoupit.
(Berte to zároveň jako radu, co k Vám má přijít, to přijde, až když to necháte být.)

Už z Generace Beatles jsem byla na jeho styl psaní zvyklá, nevadí mi a nijak mě neruší.
Na Františka totiž musíte pomalu. Není to typ, kterého si zamilujete hned. Jeho bych klidně přirovnala k prvnímu ochutnání oliv. Dáte si jednu (první vůbec) a koukáte, co jste si to dali do huby. Pak ale druhou, a na druhý den čumíte na telku a přemýšlíte, co byste si dali. A ouhááá, což takhle dát si olivy? :)
Proto si už na začátku, prosím, uvědomte, co od knížky očekáváte. Pokud romanticky se táhnoucí děj napříč celou knížkou, kde hned na začátku kluk něžně líbá dívku za teplých paprsků neklidného červencového slunce, a na konci příběhu, těsně před obřadem nešťastník zjistí, že nevěsta je vlastně jeho odložená sestra, kterou máma v dívčím věku jaksi zapomněla na nádraží, a vy nestačíte měnit kapesníčky, tak na to u Ringa raději zapomeňte. Ten totiž na nic nečeká a rovnou Vás do děje vtáhne, prostě jakoby Vás chytil za vlasy a hodil přímo do dějiště. V tomto případě do Ruska, nebo přesněji řečeno do Sovětského svazu na konci 70. let minulého století. Skočíte do lůna tehdejšího boľševizmu, ani nevíte, jak, a koukáte jako vyoraná myš, zda se opravdu tohle všechno mohlo vůbec stát. :D
V Ruském týdnu totiž vzpomíná na doby, díky Bohu, minulé, a to jeho „svojským“ způsobem. Vtipně a nezapomenutelně popisuje sedm dní z několikatýdenní koncertní šňůry s jeho legendární kapelou po Rusku.
Přenesete se přímo do zákulisí života rockerů, a to rovnou do nejlepší formace: Čech, Schelinger, Kubeš, Mamut a Kavale. Nejlepší rocková skupina té doby! A troufám si říct, že i dneska by měli co „naši“ rockeři dělat, aby se jim vyrovnali, kdyby....

Ale pokud jste jako panenka, která omdlívá u každého drsnějšího slůvka, vyhněte se knížce obloukem, pro jistotu postavte zátaras, a ještě si něco strčte do uší, protože kniha je i v audio podobě. :D (František myslel prostě na všechno!)
A nám ostatním tuto rockovou příručku, určitě doporučuji s klidným svědomím. Hezké čtení!

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

(Ne)šťastnejch třicet

Lucia Magdziak


Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.