24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Ukážu Ti cestu rájem

06.03.2017
(Ne)šťastnejch třicet
Lucia Magdziak

"Potápění je pro mě splnění mého dětského sna, taky únik před realitou, objevování věcí a míst, které nemá možnost moc lidí vidět."

Dnes mám pro Vás něco speciálního. Přemýšlely jste někdy o potápění? Já jo. Musím říct, že vždycky, když jsem na dovolené, mám chuť, vydat se pod hladinu vstříc osudu. Jenom tak zkouknut, jak se žije, když jste za vodou. Tedy lépe řečeno pod vodou. Chápete. Ale strach zatím vítězí nad mou zvědavostí.  Pod vodou by určitě na mě číhal nějaký žralok bílý, nebo víte o tom, že některé želvy jsou masožravé? A co je tam hadů. Jedovatejch.Minulý týden jsem si tak pročítala nějaké články a narazila jsem na jeden, který by pro mě mohl být osudový. Odbourá totiž můj strach z potápění. Byl totiž o mém kamarádovi z dětství. Jednou dávno mi pochválil moji čepici. (Byla to čepice mého táty, šedivá, táta mi ji nechtěl dát. Byla to totiž jediná čepice, která mu slušela. Jenomže to byla také jediná čepice, která slušela mně.:)).A já už tenkrát věděla, že naše přátelství bude trvat hodně dlouho. On si na to patrně ani nepamatuje, ale u mě byl touto pochvalou postaven základní kámen mého fashion života. Tu čepici mám doteď.
Neviděla jsem ho dlouho, teď je z něj chlap jak hora a je tím, čím by asi většina chlapů chtěla v létě být. Je instruktorem, a ne jen tak něčeho, ale instruktorem potápění. A neříkejte, že nechtěli. Kdo by nechtěl ukázat ženám cestu rájem. Představím Vám ho:  Marek Paňko, 31 let, svobodný, pracující, a na rozdíl od někoho, slušnej a hezkej. A voní.Takže Marku:
Je potápění vhodné i pro ženy?
Ano, určitě je. Znám spoustu žen, které jsou skvělými potápěčkami a instruktorkami. Ale pozor, v případě těhotenství, bych potápění úplně vyloučil.
Musím mít nějaký kurz potápění, nebo stačí, že si půjčím oblek a půjdu vstříc osudu? 
To bych nedoporučoval, bez průvodu a výcviku je to opravdu moc nebezpečné, a když člověk nezná přístrojovou techniku, může to skončit fatálně. Takže jsou dvě možnosti, první, a myslím si, že nejlogičtější je udělat si program DSD, tedy Discover scuba diving, je tam také Intro Dive, kde Vám poskytnou základní informace a krátký briefing, co je potřeba udělat, a jak se chovat ve vodě, jak dýchat, a jak se vyrovnat se změnou tlaku v uších apod. Zbytek je na instruktorovi nebo divemasterovi. Nebo druhá možnost je, si udělat přímo kurz, což byl můj případ.
Probíhá kurz potápění pro ženy stejně jako pro muže? Nebo jsou nějaké zvláštnosti?
Ne, jsou totožné. Může se potápět kdokoliv, pokud to jeho zdravotní stav dovoluje. V určitých situacích je to těžší pro ženy, protože třeba žena vážící 45-50 kg, musí zvládnout to samé, co chlap vážící třeba 70-80 kg i více, a někdy je to opravdu náročné.
Jak najít vhodného instruktora potápění?
Hm, zajímavá otázka. Tak jako u každého povolání jsou více i méně zkušení profesionální instruktoři. Člověk se může rozhodnout buď na základě doporučení, nebo může zohlednit první přístup instruktora po vstupu do centra, anebo jednoduše na základě sympatií. Ale v podstatě všichni instruktoři v potápěčském průmyslu jsou velmi ochotní lidé, usměvaví, vtipní a pohodoví, prostě takový easy going ;)Liší se potápěčský oblek pro ženy od těch pro muže?
Jo, existují některé modely pouze pro ženy, samozřejmě kvůli jinak stavěné postavě a hrudníku.
Je více druhů obleků, polosuché, suché, jednodílné, dvoudílné atd. Dá se dokonce vybrat i podle dizajnu, ale podle toho, by se určitě vybírat nemělo. Je potřeba dbát vždycky v prvním řadě na funkčnost.
Marku, ale já chci být sexy. Sexy v neoprenu. Jde to?
Ženské modely, hlavně polosuché, jsou tvarovány přesně pro ženské tělo, jsou těsné, aby přilnuly k tělu, a aby se minimalizoval prostor mezi neoprenem a pokožkou, aby se tam nedostalo moc vody, čímž oblek zvýrazní ženské křivky. Takže ano, jde to.
Je možné se potápět i v zimě? (nemyslím v bazénu :)
Ano, je to možné. Jen je potřeba použít jinou techniku a oblečení.
Já se taky potápěl v zimě, a to na Slovensku a v Polsku. Je tady ještě Ice diving, při kterém se potápí pod ledem. Je to o dost nebezpečnější, a je nutno dodržovat extra postupy. Ale potápěči si takhle dělají zajímavé videa a fotky, třeba s nohama pod ledem a bublinami, které jdou k nohám. No, vypadá to opravdu zábavně.
Je to vhodný sport pro všechny věkové kategorie?
Jsou určitá omezení pro děti. Ty mohou začít s potápěním s přístrojovou technikou od 10 let, pro mladší děti jsou jiné programy, jako Seal Team a Bubblemaker. Jsou dělány více méně zábavně, s přípravou pro potápění. Co se týče starších lidí, pokud nemají žádné zdravotní problémy, není to pro ně problém. Jen je to asi náročnější. Já měl studentku ve vyšším věku, bylo ji 55 let a bylo to pro ni náročné, věnoval jsem ji extra čas, ale nakonec to zvládla.
Je lehčí potápění v jezeře nebo v moři? Nebo je to jedno?
V moři je to obecně lehčí. Je nutno sice použít více závaží kvůli větší pozitivitě těla ve vodě, a také kvůli tomu, že moře je slané, ale v konečném důsledku je to i zajímavější, protože viditelnost ve vodě je několik desítek metrů (i když ne všechna moře jsou průhledná kvůli písku, nebo planktonů.) Já mám za sebou pár ponorů v jezeře, kde jsem si neviděl ani na konec ruky, viditelnost byla pod 0,5m, někdy i méně, co může u některých lidí způsobit paniku nebo klaustrofobii.
Co najdu pod hladinou, si můžu vzít?
V mnohých krajinách si stát chrání svá moře nebo oceány místním zákonem nebo pravidlem. Potápěč si nemůže len tak něco vzít a nechat si to. Při potápění platí ještě jedno pravidlo, a to, nedotýkat se ničeho, protože nemůžete vědět, zda to není nebezpečné. Při potápění s přístrojem je zakázáno vybírat mušle na loď, za to hrozí pokuta. V Egyptě je třeba zakázáno braní korálů. Jednoduše, co je v moři, patří moři.
Jak se udržuješ ve formě v zimě?
Mým druhým koníčkem, nebo lépe řečeno životním stylem je bodybuilding, takže mnoho času trávím ve fitku. Také v zimě hledám práci v tropech a pokračuji v potápění, také vyučuji, to všechno pojím s cestováním.
Kde Tě je možné potkat v létě?
Poslední dvě letní sezóny jsem pracoval v Chorvatsku, zimní období v Thajsku, teď plánuji opět nějaké tropy. Láká mě jihovýchodní Asie, která mě neskutečně okouzlila, hlavně bych se chtěl podívat do Vietnamu, Kambodži, Filipín, Indonésie, Malajsie, a také mě láká Karibik. Dostal jsem nějaké návrhy, tak to teď všechno zvažuji. Můžete mě sledovat na Facebooku, nebo Instagramu, tam dávám info o svém aktuálním místě, a taky tam můžete najít spoustu zajímavých fotek.

https://www.instagram.com/marcus_elubeee/
https://m.facebook.com/diverprimarius

Co pro tebe znamená potápění?

Je to splnění mého dětského sna, taky únik před realitou, objevování věcí a míst, které nemá možnost moc lidí vidět.
Poslední otázka: Pamatuješ na tu moji čepici? Šedivou...:D
Haha vážně netuším. :P Připomeň.
poznNo a takhle je to s těma chlapama pořád. To, na čem my stavíme, si oni ani nepamatuji!
d93d1764-dfe9-4e06-bc19-05fc9bc7edf0Takže ženy vzhůru do ráje! Nebo vlastně:„ dolů" do ráje. Ale hele, pozor, jedině s instruktorem!
No a já si vylovím mušli v dubnu, protože to se s Markem určitě potkáme. 
Pěkný den
 

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

(Ne)šťastnejch třicet

Lucia Magdziak


KURÝR 6 - "HOGGY" PETR LEXA

AVON S PETROU LOVELY HAIR, LÍČENÍ ČTENÁŘKY ADÉLKY

PROMĚNA S TERRY MAKEUP TUTORIALS

CHUTNÁ TO? KAČÍ - MY COOKING DIARY A JEJÍ NEJLEPŠÍ KUŘECÍ KŘÍDLA

ANNA SULC - PROMĚŇ MĚ!

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.