24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Bubeník - srdce kapely

14.01.2018
(Ne)šťastnejch třicet
Lucia Magdziak

Obrovský úspěch skladby "Z teho kraja", který trvá dodnes, nás pořád posouvá vpřed a motivuje dále pracovat. Ta skladba nás všechny měla spojit a také spojila.

Kdysi dávno jsem četla, že ženy prý nebývají dojaty hudbou nebo jejím provedením, ale dojímají se hudebníky. Nevím, jak u vás, ale u mě to neplatí obecně. Mě totiž dojímá speciální druh hudebníků, a to bubeníci (a Jirka Schelinger samozřejmě). A zřejmě tento druh dojímá i mojí sestřenici, která si bubeníka dokonce vzala.:) Ale může to také být mojí povahou, já vždycky totiž koukám pod povrch, tedy tam, kde je něco, co není zjevné hned na první pohled, ale z hlediska fungování je to nejdůležitější. A platí to i v hudbě, proto bubeník – nenápadný, tam někde vzadu, sám, s vypracovanými bicepsy, a dle mého s nejkomplikovanějším hudebním nástrojem. A v čase, kdy zpěvák, kytarista, basák a další členové kapely už dávno slaví úspěch koncertu u baru s panákem v ruce, bubeník pořád nosí bubny do dodávky... :). Alespoň tak nějak si to představuji. A jeden je zvlášť speciální, protože se mu podařilo dostat mě "domů". Obrazně řečeno, samozřejmě. ;) Je totiž autorem hitu, při kterém se usmívám jako na novou kolekci ve výkladu v Pařížské. Tento "iluzionista" totiž vytáhl prostřednictvím svého hitu "Z teho kraja" z mého nevědomí vzpomínky, nebo lépe řečeno všechny ty ptákoviny pubertálního období, na které ovšem máme i podle psychologů právo, a vysypal mi je přímo do mého vědomí. A tak mi "připomněl", abych domů jezdila častěji, protože pořád mám za kým. A tímto autorem je Martin "Matyk" Gibej – nejenom fenomenální bubeník, ale také kytarista, zpěvák, textař a učitel.
Martine, co Tě vedlo k napsání tvého songu Z teho kraja, který burcoval koncem léta celý internet, a všichni, včetně mě, na něj pěli ódy až k nebesům? A co je, nebo má být pointa toho hitu?
 
Měla to být série k písni Ja nesavietsky, kterou jsme předělali společně s dívkami ze souboru Makovica, to byla zimní píseň a chtěli jsme i letní. Tak jsem si jednou hrál na kytaru a zpíval, až mě napadl refrén: Hejnaja-hejnaja, z teho kraja som aj ja... a to byl základ k napsání textu. Pak se dodělala hudba, skladba se nahrála a vyprodukovala do finále. Videoklip jsme dělali s radostí a humorem a vůbec jsme nečekali velký úspěch. Když to vyšlo, začaly nás sdílet velká slovenská média, psaly o nás recenze, o kterých se nám ani nezdálo. Velký úspěch skladby, který trvá dodnes, nás pořád posouvá kupředu a motivuje. 

Výše jsem jmenovala, čím vším jsi. Teď se zeptám, čím se cítíš být tak nějak nejvíc?

Nejvíc mě to táhne k bicím. Bicí jsem také studoval na konzervatoři v Košicích a momentálně je také vyučuji na dvou školách. Ve Svidníku jsem se paradoxně stal prvním učitelem hraní na bicí. A také působím v kapele, kde na bicí hraju.

Proč právě bubny? Narážím na to, zda jsi měl k tomu nějaký přímý impuls?

Ano, byl to impuls z dětství. Poslouchal jsem hudbu a nejvíc jsem se zaměřil na bicí – rytmus, chtěl jsem prostě vědět, jak se to dělá a hraje. :)

Kdyby Ti to ulítlo, je to vůbec u bicích slyšet?

Když to uletí, je to slyšet, ale ne každý to umí zachytit. :)

Musím říct, že bicí souprava je pro mě z hlediska hudebních nástrojů největší záhada. Spousta bubnů, bubínků, nestačily by třeba dva, vezmeš pod ruky a jdeš?... :D

Je to věc vkusu, někdo bubny minimalizuje, někdo maximalizuje. Na rytmus stačí i jeden nebo dva bubny. 

Kdy je vůbec nejlepší začít se učit hrát?

Čím dřív, tím líp, ale v hudbě všeobecně nikdy není pozdě začít.

Martine, jak se projevuje talent u budoucího bubeníka?

Talent u bubeníka se projevuje přirozeným cítěním rytmu. Někdo má větší talent, někdo menší. Nebo jsou i lidé, kteří necítí rytmus vůbec, a proto se s nimi těžko pracuje, i když pro ně je to zábava. Horší je to pak pro učitele, pro kterého to až tak zábavný není, ale nemůže to samozřejmě dát najevo.

Kdo třeba nemůže hrát na bicí?

Na bicí může hrát každý, pokud to opravdu hraní je… :)

Četla jsem, že hraní na bubny člověka uzdravuje. Jako že to má pozitivní vliv na zdraví. Vnímáš to? Třeba, že si zabubnuješ, a pak si rok bez chřipky. :)

Uzdravuje to mentálně, člověk při hraní úplně vypne a přejde pouze na pozitivní myšlení, cítí se líp, nebo si může hraním vybít vztek, celkově se dá říci, že hraní má opravdu pozitivní vliv na zdraví.


Nepřijde Ti role bubeníka taková nevděčná? Že vlastně ani nejsi tak vidět. Třeba František Ringo Čech to vyřešil tak, že si přitáhl bonga rovnou vedle Schelingera (nadsázka). Já vím, že se nedají srovnávat bonga s bicími, ale stejně.

Něco na tom bude. Bubeníci by určitě chtěli být více viděni, proto vymýšlejí různé věci, jako sóla na bicí, točení paliček, žonglování s paličkami apod. Ale platí, že bubeník je srdcem kapely, bez dobrého bubeníka jde dolů celá kapela.

Teď jsou dost oblíbené takové bubenické sety (byly asi oblíbené i dřív, jen já na to přišla teď :D ), že si dáš duel s nějakým bubeníkem. S kým by sis rád zahrál v takovém duelu?

Uff, je jich spousta, ale z našich bych si rád zahrál s Martinem Valihorou, Pavlem Valdmanem, u kterého jsem dělal i kurz. Ze světových Tony Royster Jr., Gavin Harrison, Ronald Bruner Jr., Travis Barker, Mike Portnoy, Mike Manginy atd… je jich moc. :D

Martine, máš kapelu. Jak bys ji nejlíp popsal nebo vystihl. Čím je zvláštní nebo jedinečná?

Naše kapela Piňazi De? (má takový šílený název :D) je zvláštní tím, že jsme propojili rockovou hudbu s folklórem. Konkrétně se zpěvačkami ze souboru Makovica a s harmonikou. Tedy s prvky lidové hudby, a jelikož to má velký úspěch, plánujeme v tom určitě pokračovat.

Piňazi De? Opravdu zajímavý název. :)

Název vznikl úplnou náhodou. Nejdřív vznikla píseň s tímto názvem, byla to vlastně předělávka od kapely Komajota – Ráno v novinách, což byl mimochodem jejich první singl. Prostě totální sranda, vymyšlený příběh, který se nikdy nestal. A my jsme měli vystoupit pouze jednorázově na jedné akci a v souvislosti s vystoupením mi volal jeden známý, co za název má dát na plakát. A tak mě napadlo, aby tam dal Piňazi de? :) Od této akce se o nás začali lidi více zajímat, takže z jednorázového projektu vznikla dobře fungující kapela. A díky tomu máme vlastně i název, který jsme si už ponechali.

Martine, já jsem si před tímto rozhovorem pustila pár písniček a nedokážu je moc zařadit. Tedy některé mi přijdou rockové, některé víc tíhnou k popu atd. Je to správně? Jste takový mix, nebo se pletu?

Ano, na prvním CD je takový spíše mix písní, který se nedá nijak škatulkovat do jednoho stylu, a teď jsme se vydali cestou folk-pop-rocku.

Jak píšeš texty? Je to jako u mě, prostě musí přijít múza a pak mi je jedno, kde jsem, co právě dělám (platí to opravdu v každé situaci :D), vytáhnu propisku a papír (já mám ráda retro věci, takže píšu články pořád propiskou... :D )?

Musí přijít múza a pak je jedno, co se děje, musím to zapsat. Takže i u mě to funguje stejně, jen možná s tím rozdílem, že nemusím mít papír, ale napíšu si to i do mobilu. :)

Máte koncerty i v zahraničí? Kde všude jste hráli?

S Piňazi de? hrajeme většinou na Slovensku a jednou ročně děláme už tradiční tzv. Svidnikovicu (Svidník – rodné město a město hlavního působení kapely), a to v Bratislavě a v Praze. A já osobně jsem pak s kapelami hrál i v zahraničí, třeba v Polsku, Maďarsku, na Ukrajině.

Martine, jak si představuješ svobodu?

Děláš, co tě baví, zároveň tě to živí, a nemáš nikoho nad sebou… :)

Děkuji za rozhovor.
 
PS: Hele, a víte, jak se nazývá hudebník (kromě bubeníka a Schelingera), který se rozešel se svou přítelkyní? No přeci bezdomovec… :D Mějte krásný den!
 
 

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

(Ne)šťastnejch třicet

Lucia Magdziak


Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.