24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Sprchový gel na intimní hygienu

30.03.2013
FashionTasteShop
Jsem začínající blogerka věnující se hlavně podrobnému popisu složení kosmetických výrobků. Mám vystudovanou Potravinářskou chemii na VUT, ale vždy mě to více táhlo ke kosmetice. Moje bakalářská i diplomová práce se týkaly kosmetiky. Snažím se na svém blogu objasnit, co jednotlivé látky v přípravku znamenají, jaké jsou jejich účinky, jaký vliv mají na zdraví pokožky. Momentálně ještě studuji práva na MU, proto mě zajímá i problematika klamání spotřebitele, klamavá reklama a atd. Můj blog sdílí jméno mého eshopu s doplňky do vlasů, bižutérií a kosmetikou.

Článek o sprchovém gelu na intimní hygienu. Rozbor složení, jeho účinky a vliv na zdraví.

Miluji sprchování a koupele. Ráda zkouším nové vůně sprchových gelů a pěn. Vždy se snažím mít ve stejné vůni jako sprchový gel i tělové mléko, abych vůni ještě více zintenzivněla. Je ale pravdou, že ženám někdy běžné sprchové gely nevyhovují a to obzvlášť pro hygienu intimních partií. Jsme holt stvoření citlivé. Máte zkušenosti se sprchovými gely na intimní hygienu? Já když byla naposledy v drogerii koupit nový sprchový gel, rozhodla jsem se právě pro ten. Je pravdou, že sprchových gelů na intimní hygienu není tolik. Není tedy z čeho moc vybírat a v obchodě jsem se orientovala hlavně podle čuchu, přeci jen chci, aby mi sprchový gel trochu voněl, dále dle designu a ceny. A to nejdůležitější jako je složení, jsem začala zkoumat až doma. V obchodě jsem jen zaregistrovala na obalu, že obsahuje kyselinu mléčnou o ní vím, že napomáhá udržovat správné pH našich intimních partií.

Který gel, že jsem vybrala?

LACTACYD Femina s pumpičkou

Líbil se mi designově, bílá krabička s jemně oranžovou na mě působily tak čistě. Sprchový gel má pumpičku, vůni jsme tedy zkoušela u balení, který byl bez. Množství je 200 ml a cena 99,- Kč. také mě přesvědčilo doporučení a pečeť garance od České gynekologické a porodnické společnosti, která je na obalu výrobku. 

                                                   

SLOŽENÍ

 

AQUA


MAGNESIUM LAURETH SULFATE

Povrchově aktivní látka, použitá se ve velkém množství v šamponech a sprchových gelech, oproti jiným obdobným látkám je mnohem méně dráždivá, proto je vhodná i pro osoby s citlivou pokožkou. Povrchově aktivní znamená, že toto je ta látka, který kůži myje a odstraňuje nečistoty - prach, odumřelou kůži, ... Dle bezpečnostního listu této látky může výjimečně dojít k podráždění očí. Jednoduchá rada, nedávat si sprchový gel do očí.

COCAMIDOPROPYL BETAINE
Látka, díky které nám výrobek pění, vzniklá z reakce kokosového oleje a dimethylaminopropylaminu, podílí se také na čištění kůže
Zdravotní rizika z Coamidopropyl betainu nebo coco-betainu

Tato chemikálie považována za látku která způsobuje podráždění kůže, očí a plic. Je  také podezření, že je škodlivá pro životní prostředí. Za vysokých teplot a kyselých podmínek může dojít k tvorbě nitrosaminů, což jsou karcinogenní látky.
Nevím, co je myšleno vysokou teplotou. Když si napustím horkou vanu nebo teplota 90 °C? Trochu mě to děsí...The American Contact Dermatitis Society látku nazvanou cocamidylpropyl betaine v roce 2004 přidala na seznam alergenů.

DISODIUM LAURETH SULFOSUCCINATE
Látka s čistícími vlastnostmi, která je šetrná k pokožce. Dokonce i ve vysoké koncentraci způsobuje jen malé podráždění. Má dobré čistící schopnosti, je odolná vůči tvrdé vodě, střední pěnivost. Tato látka je také používána jako odmašťovadlo motorů, ale obecně je považován za šetrnou při použití v nízkých koncentracích a tedy vhodnou k ošetření pokožky.

PEG-7 GLYCERYL COCOATE
Jedná se o syntetický polymer založený na mastných kyselinách kokosového oleje. Kožní lubrikant. Pokožka je po použití jemná a hebká a zároveň ji čistí. Pozor si dejtě pokud je Vaše kůže poraněná nebo podrážděné, může stav pokožky zhoršit.

PHENOXYETHANOL
Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA (dále jen FDA) ve své tiskové zprávě z 23. května 2008 uvedl, že tato látka v přípravku, který byl určen kojícím matkám k ošetření bradavek může způsobit ochrnutí centrální nervové soustavy u dítětě. Díťě se může dusit, zvracet, může dojít až k dehydrataci dítětě. Žádný případ jsem však nedohledala. Tato látka slouží také jako konzervační přísada, kdy přípravek chrání před přemnožením bakterií, kdy přítomnost bakterií může být mnohdy závažnější problém než přítomnost chemikálie o nízké koncentraci.

PROPYLENE GLYCOL
Propylenglykol je syntetická kapalná látka, která pohlcuje vodu a tím plní hydratační funkci a zlepšuje vzhled pokožky a obnovuje její pružnost. Využití této látky je široké. Používá se jako zvlhčující přísada, rozpouštědlo, pleťový kondicionér, regulátor viskozity.

PEG-55 PROPYLENE GLYCOL OLEATE
Obdobná funkce jako látka předchozí.

PARFUM

LACTOSE
Zvlhčující přísada, pleťový kondicionér.

LACTIS PROTEINUM

Proteiny získávané z kravského mléka, slouží opět jako pleťový kondicionér.


COCAMIDE MEA
Látka vyrobená z mastných kyselin kokosového oleje podporující tvorbu pěny. Můj dojem je takový, že tento sprchový gel pění jen minimálně.


LAURETH-10

Emulgátor - aby se nám mastné a vodnaté složky prostředku neoddělovaly.

LACTIC ACID
Kyselina mléčná, látka kvůli které si výrobek kupujeme! Zvlhčuje, upravuje pH intimních partií a tím zamezuje přemnožení se nežádoucí mikroflóry zejména kvasinek rodu Candida. Dále tato látka pomáhá k odstraňování odumřelých kožních buněk a pleť je hladší a vypadá mladší.
Tip našich babiček: Občas si přidat do koupele zákys, kefír a vaše pleť se znovu rozzáří. Už o Kleopatře se proslýchalo, že aby uchovala svou krásu koupala se v kyselém mléce.
Při používání pleťového krému s kyselinou mléčnou vám make-up vydrží déle. Tato látka zvyšuje vstřebávání kosmetiky a make-up tak na obličeji drží.

GLYCERYL LAURATE
Vyhlazující přísada. Pleť je jemnější a měkčí. Riziko hrozí jen při vysokých koncentracích, kdy může způsobit podráždění kůže. Já jsem se s žádným problémem nesetkala.

GLYCOL DISTEARATE
Obdobné účinky jako předcházející látka.

SODIUM LAURETH SULFATE
(SLES) - čistící, pěnící přísada, velmi častá přísada mýdel a šampónů, bývá porovnávána s také velmi často používanou látkou Sodium Lauryl Sulfate (SLS). Obě chemické látky SLS a SLES jsou estery kyseliny sírové.  SLES je o něco méně dráždivý než Lauryl sulfát, ale nemůže být metabolizován v játrech a jeho účinky jsou proto delší. Obecně je SLES považován za šetrnější variantu. Může způsobovat podráždění očí, zčervenání kůže. Tyto příznaky jsem na sobě však nikdy nepozorovala. Problém je, že z popisu na obalu nezjistíme koncentraci látky v přípravku. Další námět pro legislativce, co vše by mohlo být na výrobku uvedeno.

5-BROMO-5-NITRO-1,3-DIOXANE
Konzervační látka, zabraňuje růstu bakterií a tím chrání výrobek před zkažením. Je to látka bezpečná v koncentracích až do a včetně 0,1%.

SODIUM CHLORIDE
Chlorid sodný je bílá krystalická látka. Kuchyňskou sůl si dokáže představit každý :-) Používá se jako pojivo a v zubních pastách například jako brusivo k odstranění zubního plaku.

METHYLISOTHIAZOLINONE
Konzervační přísada. Opět zabraňuje množení bakterií a plísní v kosmetickém výrobku. Tato látka je schválena jako přísada v kosmetice za podmínky nízké koncentrace a nutného opláchnutí. I na samotném výrobku je informace, že po použití sprchového gelu je nutné ho důkladně opláchnout. Já jsme se s žádným podrážděním nesetkala.

METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE
Tato látka s šíleným názvem se opět používá jako konzervant. Pro některé osoby se jedná o silný alergen, proto doporučuji a to platí u každého kosmetického výrobku 24 hodin vyzkoušet na ruce, zda vám nezpůsobí podráždění. Opět patří je nutné jeho důkladné opláchnutí, proto se používá především do šampónů a sprchových gelů a ne třeba do pleťového krému. Pokud byste na něj narazily v pleťovém krému, tak na takový výrobek si dejte pozor. Já na sobě žádné podráždění, zarudnutí kůže nepozoruji.

ZÁVĚR

Mně osobně přípravek vyhovuje. Nedráždí, příjemně mi voní a umývám si s ním nejen intimní partie, ale i ruce na kterých jsem měla jemnou krupičku a ta teď postupně mizí, tak možná byla způsobena nějakou tou mikro potvůrkou.
Zklamáním je, že ač je to přípravek určený na tak choulostivé partie, tak obsahuje moc konzervačních látek. ano není se čemu divit, voda na prvním místě v seznamu látek vždy znamená i přítomnost konzervantů v hojném počtu, neboť vodní prostředí je ideální pro všechny ty mikro potvory. Výrobek se od ostatních sprchových gelů odlišuje hlavně přítomností kyseliny mléčné, která má chránit intimní partie před přemnožením nepříznivé mikroflóry. Ženy náchylnější k těmto potížím by neměly na tyto místa používat běžné sprchové gely, protože ty pH radikálně změní a v případě stresu, většího množství kávy a čokolády, nebo užíváním antibiotik, může být problém na světě.
Sprchový gel si tedy kupujeme hlavně kvůli kyselině mléčné, proč je tedy přípravek tak drahý? 99,- Kč je spíš vyšší cena v porovnání s jinými sprchovými gely v drogerii. Kyselina mléčná se nachází v mléce, zákysech, kefírech a taky za ně neplatíme tolik.
Proto rada na závěr (ač někomu může připadat ujetá) jako prevence 1x měsíčně koupel v kefíru (vyjde vás na 20,-kč při koupi litru, nebo jako já vyzkoušet sprchový gel na intimní hygienu za 99,- Kč 200 ml.

A jaké sprchové gely používáte vy?

 

 

Komentáře

Travel with Georgie 10.04.2013 10:10

super článek - líbí se mi, jak jsi rozebrala to složení, poslední dobou jsem se o to začala dost zajímat dobré vědět, co kupujeme

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

FashionTasteShop

Jsem začínající blogerka věnující se hlavně podrobnému popisu složení kosmetických výrobků. Mám vystudovanou Potravinářskou chemii na VUT, ale vždy mě to více táhlo ke kosmetice. Moje bakalářská i diplomová práce se týkaly kosmetiky. Snažím se na svém blogu objasnit, co jednotlivé látky v přípravku znamenají, jaké jsou jejich účinky, jaký vliv mají na zdraví pokožky. Momentálně ještě studuji práva na MU, proto mě zajímá i problematika klamání spotřebitele, klamavá reklama a atd.
Můj blog sdílí jméno mého eshopu s doplňky do vlasů, bižutérií a kosmetikou.


Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.