24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Maminkovský Instagram na český a ruský způsob podle Darii Valentinové

06.04.2019

Foto: Daria Valentinová
"Na českém Instagramu se najednou cítím lépe! Kromě komentářů pod posty dostávám hodně zpráv do Directu a tolik podpory jsem neměla snad nikdy! I když mám zatím jen 2400 sledujících – jsou to prostě super lidi, kterých si velice vážím," píše ve svém článku Daria Valentinová, instagramová blogerka a jedna z blogerek měsíce, kterou jsou vybrali v naší poslední výzvě. Užijte si 5 minut čtení a nahlédněte do světa českého a ruského Instagramu očima Darii. ;-)

Než jsem si loni na podzim založila český Instagram, měla jsem už několik let ruský a docela úspěšný: na něm necelých 8 tisíc sledujících, docela aktivní publikum, ale jednoho dne jsem se rozhodla začít prostě od nuly a česky. Proč?   
Myslím, že to byl logický krok a zrálo to v mé hlavě už nějakou dobu, teď jsem se konečně odhodlala.  
Češtinu miluju ještě z dob studií (vystudovala jsem bohemistiku na Petrohradské státní univerzitě a poté jsem tady v Olomouci dělala doktorát), ale psát cizím jazykem tak, aby to bavilo rodilé mluvčí, - to pro mě byla obrovská výzva. Nevědela jsem, jestli to vůbec zvládnu, ale nemohla jsem nezkusit.  
 
Druhá věc byla to, že jsem se už sama cítila více česky než rusky zaměřená. A české sociální sítě (jakožto odraz společnosti) mi začínají být prostě blíž.  
 
Na internetu koluje hodně článků o Česku a Češích z pohledu cizinců, ale většina z nich je psána Američany nebo Němci, zkrátka někým ze západních zemí… v nich jsou často Češi popsáni jako hodně negativní a smutní.  Já ze své zkušenosti můžu říct jen opak! 
 
Sepsala jsem pro vás proto několik příkladů rozdílů ruské a české mentality, které pravidelně pozoruju právě na sociálních sítích:  
 

1. Pozitivní naladěnost

 
Když se Rusovi něco líbí - nejpravděpodobněji nic neřekne. 
 
"Ještě si bude myslet, že závidím." – řekne sám sobě a žádný komentář nedá. 
Nebo "No tak je to přece samozřejmost – co o tom mluvit?" – a taky nic. 
Nebo – pokud už opravdu má z někoho radost "Radši mu nebudu gratulovat – ať mu to nezakřiknu." … 
Zato když vidí něco, k čemu se staví kriticky – tak to prostě hned musí vědět všichni. "To je jenom můj názor." – dodá, aby se nikdo neurazil. A tak máme mnohem víc negativních komentářů, než těch kladných. A je to smutné. 
 
V českém prostředí je to jednodušší: máte pejska – "Super, je to nejlepší kamarád.", máte kočku – "Jeee… ta je roztomilá!!" … Máte jedno dítě – "Ten se u vás má!" – Máte 8 dětí – "Obdivuju vás!!!" … chodíte do fitka – "To jste dobrá!" … – chodíte místo toho na kafe – "Chvilka pro sebe musí být." Možná jsou to jen slova, ale podle mě se slovy tvoří naše myšlení, a je to důležité. 

 

2. Diskrétnost 

 
O Rusech se říká, že jsou hodně soucitní, účastliví a rádi pomůžou, dají svoje první poslední, aby tím mohli někomu ulehčit život. To je pravda. Ale v běžném životě to má i opačnou stránku. Pomáhat prostě mnozí cítí potřebu, a když o to nikdo neprosí – tak pomáhají aspoň radami (ano, i když o radu taky nikdo neprosil)… 
 
Není to jen na sociálních sítích. Je to prostě běžné, když třeba maminka jde s kočárkem po sídlišti, skoro každá starší paní si bere za úkol se zeptat, jestli není miminku zima, jestli mu není horko, poradit, jak ho správně do kočárku dávat a jak držet, jestli ho kojit, nebo ne, kdy přestat, co mu dávat apod. 
 
Já sama jsem velmi introvertní člověk a jsem ráda, že moje děti vyrůstají v prostředí, kde nejsou nevyžádané rady normou. A navíc můžu říct, že se mi ještě nestalo, že bych tady někoho poprosila o pomoc nebo radu a byla bych odmítnuta. 
Naopak! Češi jsou podle mě taky velice podporující a moc rádi pomáhají blížním, když je o tu pomoc prosba a zájem. 

 

3. Maminky – Češky si více mateřství užívají

 
Můj český Instagram je "maminkovský" – tak ještě jedno porovnání z této oblasti. 
 
Na ruských sociálních sítích se objevil fenomén, který by se v překladu dal vyjádřit jako "jsem / jsi přece matka!" Mnohé ženy si berou mateřství jako poslání, které vyžaduje obětovat všechno ostatní. A kdo má dítě a přítom si dovoluje pracovat / chodit cvičit / jezdit na prodloužený víkend bez dětí / ještě si nějak užívat a žít něčím jiným než dětmi – je okamžitě hodnocen jako "špatná matka". Samy "přece matky" jsou, přitom svým posláním věčně unavené a pokud někdo není, tak je taky zřejmě lehkomyslný a špatný rodič.   
 
Není to všeobecný jev, ale je to docela trend na sociálních sítích. Tady ho vidím jen ojediněle, a většina maminek si mateřství užívá, jak to jen jde. 
 
Takže se tady na českém Instagramu najednou cítím lépe!  
Kromě komentářů pod posty dostávám hodně zpráv do Directu a tolik podpory jsem neměla snad nikdy! I když mám zatím jen 2400 sledujících – jsou to prostě super lidi, kterých si velice vážím.  
 
Daria Valentinová

Komentáře

Elizabeth Lore 10.04.2019 19:08

Tato paní myslím obvinila veřejně Notino, že prodávají padělky. Ale jak to pokračovalo jsem se už nedozvěděla.

Daria Valentinova 12.04.2019 13:06

Neobvinila - zpochybnila. Snažila se dopatrat pravdy. Ale pak už prostě neměla na to nervy ani čas a nedočkala se odpovědí od výrobců a distributorů a začala se věnovat jiným věcem.

Elizabeth Lore 13.04.2019 9:38

Určitě z toho bylo ale slušné divadlo, to už není třeba vyvracet.

Daria Valentinova 13.04.2019 20:12

To berte jak chcete, ale pořád čekám na email od dipraluxu (ofico distributor). Teda už nečekám, protože mám jiné starosti, ale pořád prostě nepřišel. Já jsem sdílela svou zkušenost a to, co mi ostatní poslali.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

KURÝR 6 - "HOGGY" PETR LEXA

AVON S PETROU LOVELY HAIR, LÍČENÍ ČTENÁŘKY ADÉLKY

PROMĚNA S TERRY MAKEUP TUTORIALS

CHUTNÁ TO? KAČÍ - MY COOKING DIARY A JEJÍ NEJLEPŠÍ KUŘECÍ KŘÍDLA

ANNA SULC - PROMĚŇ MĚ!

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.