24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Maminkovský Instagram na český a ruský způsob podle Darii Valentinové

06.04.2019

Foto: Daria Valentinová
"Na českém Instagramu se najednou cítím lépe! Kromě komentářů pod posty dostávám hodně zpráv do Directu a tolik podpory jsem neměla snad nikdy! I když mám zatím jen 2400 sledujících – jsou to prostě super lidi, kterých si velice vážím," píše ve svém článku Daria Valentinová, instagramová blogerka a jedna z blogerek měsíce, kterou jsou vybrali v naší poslední výzvě. Užijte si 5 minut čtení a nahlédněte do světa českého a ruského Instagramu očima Darii. ;-)

Než jsem si loni na podzim založila český Instagram, měla jsem už několik let ruský a docela úspěšný: na něm necelých 8 tisíc sledujících, docela aktivní publikum, ale jednoho dne jsem se rozhodla začít prostě od nuly a česky. Proč?   
Myslím, že to byl logický krok a zrálo to v mé hlavě už nějakou dobu, teď jsem se konečně odhodlala.  
Češtinu miluju ještě z dob studií (vystudovala jsem bohemistiku na Petrohradské státní univerzitě a poté jsem tady v Olomouci dělala doktorát), ale psát cizím jazykem tak, aby to bavilo rodilé mluvčí, - to pro mě byla obrovská výzva. Nevědela jsem, jestli to vůbec zvládnu, ale nemohla jsem nezkusit.  
 
Druhá věc byla to, že jsem se už sama cítila více česky než rusky zaměřená. A české sociální sítě (jakožto odraz společnosti) mi začínají být prostě blíž.  
 
Na internetu koluje hodně článků o Česku a Češích z pohledu cizinců, ale většina z nich je psána Američany nebo Němci, zkrátka někým ze západních zemí… v nich jsou často Češi popsáni jako hodně negativní a smutní.  Já ze své zkušenosti můžu říct jen opak! 
 
Sepsala jsem pro vás proto několik příkladů rozdílů ruské a české mentality, které pravidelně pozoruju právě na sociálních sítích:  
 

1. Pozitivní naladěnost

 
Když se Rusovi něco líbí - nejpravděpodobněji nic neřekne. 
 
"Ještě si bude myslet, že závidím." – řekne sám sobě a žádný komentář nedá. 
Nebo "No tak je to přece samozřejmost – co o tom mluvit?" – a taky nic. 
Nebo – pokud už opravdu má z někoho radost "Radši mu nebudu gratulovat – ať mu to nezakřiknu." … 
Zato když vidí něco, k čemu se staví kriticky – tak to prostě hned musí vědět všichni. "To je jenom můj názor." – dodá, aby se nikdo neurazil. A tak máme mnohem víc negativních komentářů, než těch kladných. A je to smutné. 
 
V českém prostředí je to jednodušší: máte pejska – "Super, je to nejlepší kamarád.", máte kočku – "Jeee… ta je roztomilá!!" … Máte jedno dítě – "Ten se u vás má!" – Máte 8 dětí – "Obdivuju vás!!!" … chodíte do fitka – "To jste dobrá!" … – chodíte místo toho na kafe – "Chvilka pro sebe musí být." Možná jsou to jen slova, ale podle mě se slovy tvoří naše myšlení, a je to důležité. 

 

2. Diskrétnost 

 
O Rusech se říká, že jsou hodně soucitní, účastliví a rádi pomůžou, dají svoje první poslední, aby tím mohli někomu ulehčit život. To je pravda. Ale v běžném životě to má i opačnou stránku. Pomáhat prostě mnozí cítí potřebu, a když o to nikdo neprosí – tak pomáhají aspoň radami (ano, i když o radu taky nikdo neprosil)… 
 
Není to jen na sociálních sítích. Je to prostě běžné, když třeba maminka jde s kočárkem po sídlišti, skoro každá starší paní si bere za úkol se zeptat, jestli není miminku zima, jestli mu není horko, poradit, jak ho správně do kočárku dávat a jak držet, jestli ho kojit, nebo ne, kdy přestat, co mu dávat apod. 
 
Já sama jsem velmi introvertní člověk a jsem ráda, že moje děti vyrůstají v prostředí, kde nejsou nevyžádané rady normou. A navíc můžu říct, že se mi ještě nestalo, že bych tady někoho poprosila o pomoc nebo radu a byla bych odmítnuta. 
Naopak! Češi jsou podle mě taky velice podporující a moc rádi pomáhají blížním, když je o tu pomoc prosba a zájem. 

 

3. Maminky – Češky si více mateřství užívají

 
Můj český Instagram je "maminkovský" – tak ještě jedno porovnání z této oblasti. 
 
Na ruských sociálních sítích se objevil fenomén, který by se v překladu dal vyjádřit jako "jsem / jsi přece matka!" Mnohé ženy si berou mateřství jako poslání, které vyžaduje obětovat všechno ostatní. A kdo má dítě a přítom si dovoluje pracovat / chodit cvičit / jezdit na prodloužený víkend bez dětí / ještě si nějak užívat a žít něčím jiným než dětmi – je okamžitě hodnocen jako "špatná matka". Samy "přece matky" jsou, přitom svým posláním věčně unavené a pokud někdo není, tak je taky zřejmě lehkomyslný a špatný rodič.   
 
Není to všeobecný jev, ale je to docela trend na sociálních sítích. Tady ho vidím jen ojediněle, a většina maminek si mateřství užívá, jak to jen jde. 
 
Takže se tady na českém Instagramu najednou cítím lépe!  
Kromě komentářů pod posty dostávám hodně zpráv do Directu a tolik podpory jsem neměla snad nikdy! I když mám zatím jen 2400 sledujících – jsou to prostě super lidi, kterých si velice vážím.  
 
Daria Valentinová

Komentáře

Elizabeth Lore 10.04.2019 19:08

Tato paní myslím obvinila veřejně Notino, že prodávají padělky. Ale jak to pokračovalo jsem se už nedozvěděla.

Daria Valentinova 12.04.2019 13:06

Neobvinila - zpochybnila. Snažila se dopatrat pravdy. Ale pak už prostě neměla na to nervy ani čas a nedočkala se odpovědí od výrobců a distributorů a začala se věnovat jiným věcem.

Elizabeth Lore 13.04.2019 9:38

Určitě z toho bylo ale slušné divadlo, to už není třeba vyvracet.

Daria Valentinova 13.04.2019 20:12

To berte jak chcete, ale pořád čekám na email od dipraluxu (ofico distributor). Teda už nečekám, protože mám jiné starosti, ale pořád prostě nepřišel. Já jsem sdílela svou zkušenost a to, co mi ostatní poslali.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.