24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Dva tátové: Píšou nám rodiče gayů a leseb, že díky nám pochopili, že i jejich děti mohou mít rodinu

16.11.2018

Foto: Dva tátové
Dva tátové, kteří společně žijí nevšední život, a s nimi také dvě jejich malé holčičky Maruška a Adélka. Jaká byla cesta tohoto gay páru za vysněným rodičovstvím, jehož radosti i úskalí sdílí na svém Instagramu i Youtube kanále? Liší se jejich každodenní život od tradičních rodin? Přečtěte si inspirativní rozhovor s neobyčejným párem otců, kteří rozpouští předsudky o výchově dětí v LGBT rodinách i náhradním mateřství.

YT: Dva tátové
IG: @dvatatove

Ahoj Michale a Davide, vy působíte na české on-line scéně jako inspirativní pár dvou otců, žijete v registrovaném partnerství a společně vychováváte dvě dcery, dvojčata Marušku a Adélku. Přestože se česká společnost stává postupně tolerantnější, model rodiny, kde dva muži vychovávají dvě dcery, které jim porodila náhradní matka, je pro mnoho lidí stále šokující. Jaké to je, být v podstatě v Česku průkopníky, kteří o svém životě mluví otevřeně a veřejně ho sdílí?
Pro lidi je šokující kde co, na co nejsou zvyklí. Šokovaly je potraty, umělé oplodnění, darování vajíček, vlastně všechno v téhle oblasti bylo svého času šokující a dnes – už se o tom moc nemluví a těch šťastných rodin, co díky umělému oplodnění vzniklo...! S náhradním mateřstvím rozhodně nejsme v Česku průkopníci. Naše děti se narodily v USA, protože to pro ně bylo právně nejbezpečnější, a v Česku je náhradní mateřství velmi rozšířené, jen o něm mnoho lidí raději nemluví. A dokonce nejsme ani jediný gay pár, kterému porodila děti cizinka, je nás tady už taky docela dost.

Jak dlouho jste společně jako pár a kdy jste se rozhodli, že chcete založit rodinu?
Jsme spolu 8 let a rozhodli jsme se asi před pěti lety.

Jak vypadala vaše cesta za rodičovstvím a proč jste se rozhodli pro náhradní matku?
Protože ani jeden z nás nemá dělohu. :-) Ne, vážně: Vybrali jsme si tuhle cestu, protože jsme se inspirovali u našich přátel, kterým se takto narodil syn. A nadchlo nás to, že v USA, nebo alespoň tam, kde jsme celý proces podstupovali my, nerodí náhradní matky, které mají finanční motivaci, ale dělají to proto, že chtějí skutečně někomu pomoci. Musí být zabezpečené, musí mít svoje děti, fungující rodinu, na vše dohlíží psycholog a pak vše schvaluje soud. Nikomu v procesu není ublíženo a nikdo nedělá nic proto, že by musel a tlačila by ho k tomu těžká životní situace.

Zvažovali jste i jinou možnost? Jakou?
V době, kdy jsme se rozhodli, jsme nebyli jako pár pro stát dost dobří ani na to, abychom alespoň mohli společně požádat o adopci, teď už je to volnější. Takže nám nezbylo nic jiného než náhradní mateřství.

Kde jste čerpali informace a jak dlouho celý proces trval?
Na rodičovství jsme se připravovali tři roky.

Jaké byly první okamžiky, když jste se s holčičkami setkali a mohli si je vzít s sebou domů?
Nádherné, nejsilnější moment našich životů. Je to na hodně dlouhé povídání a právě proto, že se to nedá vtěsnat do pár řádek, doporučím naše video na Youtube, kde o tom mluvíme asi 20 minut, tak moc silný životní zážitek to byl.

Co na této cestě vnímáte jako nejtěžší zkušenost?
Naučilo nás to houževnatosti, když se něco nepovede. Třeba když už čekáte na zprávu, že je pozitivní těhotenský test a místo toho přijde zpráva, že se to nepovedlo. 

Jaký vztah máte vy a holčičky s náhradní maminkou?
Skvělý. Jsme v pravidelném kontaktu, posíláme si dárky k rodinným výročím, sledujeme úspěchy jejich dětí ve sportu, sdílíme zážitky našich dcer ve společné konverzaci...

Co vás přimělo k tomu natáčet o svém životě videa a sdílet tak on-line své soukromí?
Chtěli jsme lidem, které tohle téma skutečně zajímá, ukázat, jak to funguje, a že gay pár vychovávající děti vlastně funguje dost podobně, nebo někdy úplně stejně jako rodina vašich sousedů. Máme stejné starosti, řešíme stejné věci. A taky abychom rozptýlili některé pitomé kecy o tom, že náhradní mateřství je hlavně o tom, že někdo využije sociálně slabou ženu, chudinku a pak jí z ruky vytrhne dítě. Náhradní matky jsou velmi často hodně emancipované holky, silné osobnosti, ale lidi si občas představují víc senzaci, než příběhy, co mají hladký průběh. :-)

A co vám toto on-line sdílení přináší?
Má to několik rovin. Jednak jsme rádi, že jsme vytvořili docela značný vliv na lidi, co se doma chystají na coming out a lámou si s tím hlavu. Bojí se. Dost často si s někým takovým píšeme, anebo oni nám a děkují nám, že jim sdílení našeho příběhu otevřelo oči a dodalo sebevědomí. Pak nám píšou taky maminky a tatínkové mladých gayů a leseb a často tam je věta: "díky vám jsem pochopila, že moje děti můžou mít taky rodinu.“ Pak taky dostáváme desítky zpráv ve smyslu, že díky našemu Instagramu někdo ztratil předsudky o výchově dětí v LGBT rodinách. Tak to je to nejsilnější, co nás na tom baví. A pak to jsou spolupráce – je příjemné občas pomoci rodinnému rozpočtu nějakou rozumnou spoluprací, ale vybíráme si.

Jaké reakce na vaše příspěvky na Youtube a Instagramu převažují? Pozitivní, nebo negativní?
V řeči čísel? Na Instagramu jsme měli za celou dobu jen 3 hatery. A na Youtube je tak cca 5 % negativních komentářů. Ale jakmile někdo použije vulgární útok, mažeme a blokujeme. Nikdo nemá žádný společenský kredit k tomu, aby urážel nebo ponižoval druhé. S takovými lidmi se nediskutuje, ignorace je jediné řešení.

Jak se vyrovnáváte s reakcemi haterů a nepochopením okolí? Jak je řešíte? A co vás motivuje pokračovat i přes negativní komentáře dál?
My jsme ve svém okolí nikdy nenarazili tváří v tvář na projev nenávisti. To je doména jen těch hrdinů, co se schovají za anonymitu účtu na sociální síti. Těch negací je opravdu minimum, té síle pozitivních ohlasů se to nedá ani náhodou vyrovnat.

Kdo vás naopak nejvíc sleduje a podporuje ve vaší tvorbě a cestě?
Maminky, z 98 % nás sledují ženy. A často nám píšou moc hezké vzkazy plné podpory.😊

Máte také někoho, kdo vás inspiruje na internetu? Koho sledujete na YT a sociálních sítích?
Baví nás Eva Holubová na Instagramu, protože je svá a šíří optimismus. Na IG pak ještě Svět podle Agnes, baví nás Shopaholic Nicol, Sejroška, Klusovi, The Fotr, sporťák Honza Smetana a jeho rodinka, inspirujících lidí je hodně!

Co je pro vás v rodičovství nejnáročnější a co vám naopak dělá největší radost?
Odpověď na obě otázky je: děti. Je to s nimi někdy náročné, ale nikdy jsme nedělali nic víc smysluplnějšího, než se věnovali jim, radost nám dělají vlastně nonstop.

Jak máte rozdělené role v rodině? Kdo z vás je víc pečující rodič, kdo se naopak stará o rodinný rozpočet a kdo má na starosti váš kanál na YT a Instagram?
Míša je na rodičovské, takže se stará přes den o děti a domácnost, já (David) 😊 jsem živitel rodiny a hypotéky, taky animátor výletů a sociálně sítě dělám hlavně já.

Co je pro vás v životě nejdůležitější?
Naše rodina.

Michale a Davide, děkujeme vám oběma za rozhovor a přejeme hodně štěstí ve vašem rodinném i tvůrčím životě. :-)

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.