24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Začínáme blogovat

20.01.2015
Samsung Tech|n|Blog - Mobilní technologie ve světe blogu 65 lidí sleduje firemní blog
Unikátní microsite s cílem přiblížit možnosti mobilních technologií v souvislosti s tvorbou a správou blogu.

Uvažujete o tom, že si založíte vlastní blog, ale nevíte, jak to po technické stránce udělat? Jaký systém a platformu zvolit? A kde vlastně začít? Pak je následující článek určen přesně pro Vás.

Vlastní doména – ano nebo ne?
Za nás jednoznačně ano! Blog sice můžete mít postavený na ne-vlastní doméně formátu zacinamblogovat.blogspot.com ale nebude znít lépe zacinamblogovat.cz? Název si uživatelé lépe zapamatují, při sdílení také vypadá lépe a to za 200,- Kč ročně stojí, co říkáte?
 
Vlastní hosting – ano nebo ne?

Když chcete začít blogovat, máte v zásadě dvě možnosti. Buď zvolíte blog bez vlastního hostingu, nebo s vlastním hostingem. V čem je rozdíl? Porovnejme si obě varianty.
 
Blog bez vlastního hostingu má tu výhodu, že ho pomocí jednoduchých pokynů vytvoříte během chvilky a navíc zadarmo. Ideální řešení v případě, že chcete sebe a své kamarády trošku pobavit, nebo si „osahat“, jak to vlastně funguje. 

Nevýhoda však spočívá v tom, že blog není Váš, protože se nachází na serveru blogovacího systému, o kterém rozhodují jeho správci.
Omezení také můžete najít u úpravy vzhledu blogu. Ale většina blogovacích systémů nabízí pěkné šablony již v základních verzích, takže pro začátek bychom v tom neviděli žádný velký problém.

Založení blogu s vlastním hostingem je sice o něco náročnější, časově i finančně (jedná se řádově o stovky korun), odměnou Vám však bude přinejmenším trojice výhod: více svobody, více profesionality a více bezpečnosti.
Svůj blog si můžete upravit podle svých představ a rozhodnout se, zda a jaké reklamy si na něj umísíte.  

Další výhodou ve srovnání s variantou bez hostingu je pravidelné zálohování, díky němuž Vám nehrozí, že Váš blog jednoho dne třeba zmizí.     
Oblíbené systémy a jejich pro a proti

A jaký zvolit blogovací systém? Blogovacích systémů existuje mnoho. Podívejme se ale na ty nejznámější. Jsou jimi Blogger (Blogspot), Wordpress, Tumblr nebo Linkedin.

U nás nejpopulárnější BLOGGER
BLOGGER se těší velké oblibě především pro svou jednoduchost, tento systém od Googlu je proto vhodný i pro ty, kteří s blogováním právě začínají. Jeho velkou výhodou je celkové propojení se službami od Googlu, což je nespornou výhodou v začátcích blogování, v době získávání prvních čtenářů.

Založení je velmi jednoduché, zvládli jsme to během několika minut...
Administrace bloggeru je velmi snadnáBlog je založen během chvilky
JAK JSOU SPOKOJENY S BLOGGEREM FASHION BLOGERKY ROKU 2014, SESTERSKÉ DUO A CUP OF STYLE?

Ano, blogujeme na Bloggeru a jsme spokojené, protože obsluha této platformy je velmi jednoduchá a přehledná. Její výhodu vidíme v širokých možnostech úpravy designu a také v propojení s google účtem.

Doporučíte blogger i těm, kteří s blogováním chtějí začít?
Blogerům začátečníkům bychom určitě doporučily Blogger, jelikož je jednoduchý na obsluhu, ale zvládne vše, co od něj potřebujete jak v začátcích, tak po několika letech blogování!
 
BLOGGERU
konkuruje konkurence od Yahoo v podobě blogovacího systému Tumblr, který založil mladík David Karp ve svých 11 letech a před několika lety mu Yahoo zaplatilo 1,1 miliardy dolarů. Zajímavostí je, že Karp není nabiflovaný génius. Má jen základní vzdělání. V 11 letech sedl k počítači a naučil se programovat, jak prosté že?

Po uzavření podmínek transakce s Yahoo poslal matce SMS ve znění: „Mami, teď poznáme, co je skutečná ekonomická krize. Nebudeme totiž vědět, co s penězi.“
 
Tumblr u nás používají například oblíbené blogerky z blogu BLOGES ROBES a o svůj názor se podělil i bloger Jéňa z blogu TIP MUŽE:
 
Osobně jsem vyzkoušel nejprve systém blogger, který byl pro založení velmi snadný, ale chyběla mi u něj možnost lepšího grafického zpracování. Vyloženě jsem se s ním trápil, tak jsem vsadil na tumblr, který i ve verzi zdarma nabízí hezké designy, za určitý poplatek si poté můžete vybrat i z velmi propracovaných designů. Co vím ale od jiných kolegů, tak často mívají problém například s vložením banneru či jiného prvku, ale toto vše určitě vyřeší některá z placených verzí, která není nikterak drahá, vše se pohybuje v řádech desítek dolarů.

Další oblíbenou blogerkou, která použí Tumblr je Madeleine Fehrensová z blogu http://cz-books.tumblr.com/, která má tyto zkušenosti:

Mně se s tumblrem pracuje výborně. Může za to víc jak 2 leta praxe, ale když jsem začínala tak jednoduchého to nebylo. Tumblr není udělaný na to aby na něm lidé mohli mít normální blogy. Ale samozřejmě se z tumblru dá udělat i normální blog, jak je vidět v mém případě. Vyžaduje to však trochu základní znalosti a zdatnosti v html kodech, protože si to všechno musíte nastavit sami -  od designu po komentáře až statistiky. Když to všechno zvládnete, může váš blog hezky fungovat.

V čem vidíte její výhody oproti konkurenčním platformám jako je blogger nebo
wordpress?

Největší výhoda je především ta, že lidé nemívají normální blogy na tumblru a jelikož se ráda liším od ostatních, říkala jsem si, že s touto platformou mohu zaujmout a být originální. U tumblru  můžete sledovat mnoho blogů a jejich příspěvky se vám zobrazují na zdi, vy je můžete laikovat a sdílet a přijde mi to moc šikovné a přehledné.

Když jsem zkoušela mít blog na blogspotu, vůbec mi nevyhovovalo uspořádání blogu a hlavně na blogspotu má blog každý druhý. S wordpressem jsem spolupracovat nikdy nezkoušela a ani jsem o tom nepřemýšlela
.

Jakou platformu byste doporučila těm, kteří s blogováním chtějí začít?
Já s blogováním začínala v roce 2008 na blog.cz pro začátek určitě ideální, ale samozřejmě tyto blogy se drží jen českého publika. U tumblru je ta výhoda, že můžete sledovat lidi a jejich články z celého světa a když publikujete cizojazyčné články může se vám dostat i jiných čtenářů než Čechů, mnohem snadněji než přes blog.cz. Tumblr bych doporučila pouze těm začátečníkům, kteří jsou v IT aspoň trochu zdatní a rádi si se svým blogem dají práci.
 
Další oblíbenou platformou je Wordpress, který používají ve velké míře také firmy. Za nás se jedná o trochu kostrbaté řešení, pro které potřebujete určitě minimální znalosti programování, pokud má blog nějak obstojně vypadat. Také bychom dali oproti jiným platformám mínus za horší viditelnost, možnost propojení oproti jiným platformám, které se více snaží o celkové šíření v sociálních sítích.
WordPress blogNa Wordpressu bloguje například beauty blogerka Hanny Brokolice, jak je s ním spokojená?

Kdysi jsem svůj první blog měla klasicky přes Blogger, ale později, když jsem chtěla měnit grafiku, tak se příteli pracovalo lépe přes Wordpress. Upřímně to tedy nebyla má volba, protože se klidně příznám, že mi přímo věci kolem psaní článků nepřijdou o nic lehčí nebo těžší před Wordpress nebo Blogger. Opravdu u mě to bylo výhradně kvůli úplné změně grafiky blogu. Pro začátečníky bych asi doporučila Blogger, protože mi pro úplný začátek přijde snazší a myslím, že tam začíná skoro většina bloggerek a na internetu najdete plno diskuzí a nábodů, které mohou pomoci.

Rostoucí oblibě se u nás v poslední době těší také Linkedin. Na jaře 2014 Linkedin oznámil postupné otevření své blogovací platformy pro všechny své uživatele. Do té doby ji mohlo využívat jen velmi omezené množství známých a vlivných osobností. Proto byla poměrně dlouhou dobu tak nějak v ústraní.
Linkedin je stále oblíbenější
Hlavní výhodou této blogovací platformy je, že v okamžiku, kdy publikujete článek, se o Vaší aktivitě dozví všichni, s nimiž jste na Linkedin propojeni. Ideální příležitost, jak dát o sobě vědět.

Naše zkušenost: zatím ne všichni čeští uživatelé Linkedin mají blogovací platformu zpřístupněnou.
 
Jakou platformu si vyberete? Za nás bychom určitě vsadili na BLOGGER :-). Pokud máte jakékoliv otázky, směřujte je prosím níže do diskuze.

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se