24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Přehmaty ve výživě

15.04.2013
Kriss
Jmenuji se Kristýna, jsem 20letá studentka FF UP a pocházím z Moravy. Nějaký ten pátek se zajímám o zdravý životní styl, který mě nepřestává fascinovat. V blízké budoucnosti bych ráda absolvovala nějaké kurzy, které by mi umožnily věnovat se tomu, co mě motivuje. Kromě cvičení miluji knihy, Postcrossing, psy, děti, vaření, hudbu (rock & metal), výlety, ruštinu a spoustu dalších věcí.

Všichni děláme nějaké chyby, co se týče zdravého stravování. Je pochopitelné, že člověk není tvor neomylný, takže se občas spleteme, uděláme něco hůř, než bychom mohli, zkrátka šlápneme vedle. Tento článek vám přiblíží deset nejčastějších přehmatů ve výživě a zároveň pár rad k tomu, jak je účinně odstranit. S problémy radily účastnice Joe Weider's Olympia Weekendu, jejichž zkušenosti jsou bohaté a navíc poučné.

Příliš dlouhé přestávky mezi jídly
Je třeba k tomu něco dodávat? Pauzy mezi jídly by měly být v rozmezí 2-3 hodin. Pokud je nedodržujete, a klidně si je protáhnete o 1-2 hodiny, ba dokonce více, vašemu tělu to rozhodně neprospěje. Je třeba neřídit se podle toho, zda se cítíte hladní nebo ne, ale dodávat vašemu tělu "palivo" pravidelně.
Řešení: Pokud zapomínáte na jídlo, zkuste si nastavit např. na svém mobilu zvukovou signalizaci, které vás bude upozorňovat po určitých intervalech na to, že si máte dopřát jídlo. Telefony jsou v dnešní době velmi inteligentními věcičkami, takže si s tím určitě poradí. :)) Já to hodlám vyzkoušet hlavně kvůli pitnému režimu.

Bez soli
Měli byste mít na paměti, že sůl pomáhá regulaci tělesných tekutin. Že jste si mysleli, že sůl zadržuje vodu v těle? I když je soli nedostatek, může to vyvolat zadržování vody v těle, takže tato věc je poměrně sporná. Pokud budete mít ve vašem těle nedostatek soli, může dojít ke snížené nervosvalové funkci, svalovým křečem nebo svalové bolesti.
Řešení: Používejte jen mírné množství soli, nikdo po vás nechce, abyste jedli přesolená jídla.

Kalorie jako kalorie
Mnohé ženy (ale určitě i muži) si při začátcích s různými dietami myslí, že jsou kalorie jako kalorie. Omyl. Vám, zdravě se stravujícím, to jistě netřeba vysvětlovat. Ale jak vysvětlit začínajícím, že rozdíl mezi energetickou hodnotou loupáků v porovnání s ovesnou kaší, je opravdu veliký? Přiznám se, že když jsem začínala se cvičením, ono už to bude nějaký ten pátek, tomuto přešlapu jsem doslova holdovala. Do kalorických tabulek jsem si zapisovala každé jídlo, co jsem zbaštila, a hleděla jsem pouze a jedině na konečné číslo v kJ, abych nepřesáhla své maximum. Jiné hodnoty mě zkrátka nezajímaly. Je to smutné, ale s odstupem času už se na to dívám jinak. Jsem ráda, že jsem se z této chyby poučila.
Řešení: Je třeba nahradit technologicky upravené potraviny jako sušenky, uzeniny, přeslazené jogurty a další, které obsahují velké množství tzv. prázdných kalorií, za ty potraviny, které se vstřebávají pomaleji, např. ovesné vločky, sladké brambory, hnědá rýže, zelenina ad. Pokud se snažíte o redukci tuku, zvyšte příjem bílkovin bez doprovodného tuku a přidejte na tucích zdravých (oříšky, ryby).

Nezdravé potraviny
Věřím, že každý z nás si zkrátka na nějakém tom nezdravém jídle ulítává. Pokud nevíte, jak se s tímto "problémem" vypořádat, je zde jisté řešení.
Řešení: Neustále omílaná rada je taková, že byste si nezdravé jídlo jednou za čas dopřát měli. I když se mnozí z vás mohou zpočátku cítit provinile, vězte, že vaše tělo takové vystoupení ze zdravé rutiny jedině uvítá. Můžete si stanovit např. 1-2 nezdravá jídla týdně. Tím, že si nezdravé jídlo dopřejte, navíc předejdete přejídání.
 

Příliš mnoho malých jídel
Spousta lidí, která začíná s dietami, žije v domnění, že pokud bude jíst pidi porce, zhubne rychleji. Ano, pravděpodobnost je velká, ovšem zaručuji vám, že budete hladovět, a to nechceme. Jak se tedy vyvarovat hladu, abyste dokázali přežít do dalšího řádného jídla?
Řešení: Pokud jste na dietě a máte hlad, přestože jste právě před chvílí dojedli vydatný oběd, zkuste žvýkat žvýkačky, pijte kávu nebo ochucený čaj. Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň.

Málo sacharidů
Někomu se v hlavě zrodí myšlenka, že když drasticky sníží množství sacharidů až téměř k nule, shodí zbytečná kila. Této myšlenky se také držela Adela Garcia, která díky tomu dosáhla extrémní štíhlosti. Nutné je však podotknout, že příliš malé množství sacharidů v mnohých případech znamená hladovění.
Řešení: Je pravda, že redukcí sacharidů dojde ke snižování hmotnosti, ovšem jsou s tím spojeny nepříjemnosti jako bolesti hlavy, únava, náladovost a další. Podotýkám, že tělo je individuální "mašinou", takže na každého působí snížení sacharidů jinak. Ideální je prostě zkoušet, zkoušet, zkoušet. Chcete-li vyrýsovat své svaly, zkuste snižovat sacharidy postupně, abyste vyzkoušeli, jak na snížení bude vaše tělo reagovat. Velkými pomocníky při rýsování vám mohou být odborné knihy, internet a v neposlední řadě odborník (trenér, výživový poradce...).

Přílišná redukce kalorií
Velká chyba! Pokud drasticky snížíte příjem kalorií, může dojít ke zpomalení metabolismu, což je špatně. K tomu, abyste rychleji spalovali tuk, je třeba mít zrychlený metabolismus. Krom toho se při snížení kalorií budete cítit unavení a bez energie.
Řešení: Je velmi důležité znát svůj bazální metabolismus, který si můžete vypočítat kdekoliv na internetu. Díky tomu si budete moci nastavit správný minimální příjem energie, který byste měli dodržovat. Postupem času zjistíte, že i když přijmete např. více kalorií, zato cvičíte intenzivněji, budete vyrýsovanější.

Nezdravá jídla během diety
Podobný bod už máme o něco výše. Já to znám např. z vlastní zkušenosti, kdy přes týden strávím několik dní mimo domov, na bytě se svými spolubydlícími. Když jsem zpočátku viděla, že si dávají něco nezdravého, měla jsem sto chutí ochutnat, kousek si vzít. Naštěstí jsou tyto časy pryč a já už jsem odolná. :)) Nicméně pokud takto budete ochutnávat, ochutnávat, ochutnávat a naivně si myslet, že se s vaší postavou nic nestane, může se stát pravý opak. Pokud totiž dodržujete striktní jídelníčky, každá kalorie navíc se počítá.
Řešení: Pokud potřebujete uspokojit svůj mlsný jazyk, není nic lehčího, než si dopřát malý kousek něčeho nezdravého, nebo něčeho, nač máte zrovna chuť. Nebudete se cítit tak vystresovaní a pod tlakem. Pamatujte, že všechno je o míře mlsání. Jak už jsem zmiňovala u bodu výše, abyste necítili tak častou potřebu mlsat a nenabourali tak svůj striktní jídelníček, stačí zařadit jedno až dvě mlsání týdně.

Rychlé sacharidy před tréninkem
Může dojít k takovému přešlapu, kdy si myslíte, že potraviny s vyšším glykemickým indexem, které přijmete před tréninkem, vám dodají více energie. Opak je však pravdou, protože už v polovině tréninku může dojít k naprostému vyčerpání. Když totiž přijmete rychlé sacharidy, naroste vám hladina glukózy v krvi natolik, že dojde k insulinovému šoku. Ten způsobí náhlý pokles krevního cukru, což způsobí únavu a vyčerpání.
Řešení: Rychlé sacharidy vyměňte za ty pomalejší v období před tréninkem. Ty rychlé si můžete dopřát ihned po tréninku. To vám pomůže načerpat do svalů nejen energii ze sacharidů, ale i aminokyseliny, a zlepší se výrazně regenerace.

Redukce počtu jídel
V dnešní uspěchané době lidé nemají čas na nic. Smutné je, že často zapomínají na tak důležité věci, jako je pravidelná strava a dostatek spánku.
Řešení: Pokud si nestíháte chystat jídla v daný den, najděte si čas den předtím, kdy si vše připravíte např. do krabiček. Můžete si na začátku každého týdne zkusit vytvořit časový plán na každý den. Já osobně nemám ve dny, kdy jsem mimo domov, absolutně čas na přípravu jakýchkoliv obědů, takže si vždy v neděli navařím tři jídla na následující dny, kdy nebudu doma, a jídla si pak k obědu vždy přihřeji. Vězte, že tento způsob je efektivní a dle mého nejlepší.

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Kriss

Jmenuji se Kristýna, jsem 20letá studentka FF UP a pocházím z Moravy. Nějaký ten pátek se zajímám o zdravý životní styl, který mě nepřestává fascinovat. V blízké budoucnosti bych ráda absolvovala nějaké kurzy, které by mi umožnily věnovat se tomu, co mě motivuje. Kromě cvičení miluji knihy, Postcrossing, psy, děti, vaření, hudbu (rock & metal), výlety, ruštinu a spoustu dalších věcí.


Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.