24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Každý den vytvořím novou alternativu, říká Lifestyle by Mag, objev června

03.07.2017

Blogerka června nás zaujala neotřelými bezlepkovými recepty a optimismem. Když se o svém omezení dozvěděla, zatnula zuby a začala vymýšlet a zkoušet k jídlům, na která byla zvyklá, bezlepkové alternativy. Jak se jí žije s celiakií? Každý recept doplňují krásné fotografie. Zkuste s ní třeba domácí bezlepkové bagely. No? která z vás by si na ně troufla? :-)

Kdy jsi začala psát svůj blog a co tě k tomu přivedlo? Byla to alergie na lepek?
K psaní blogu mě přivedly moje dvě spolužačky, které mi pořád říkaly že bych měla začít psát blog nebo natáčet videa, že by mi to šlo. A tak jsem se jednoho dne z nudy hecla a založila blog. Nejdříve jsem vedla blog lifestyle-by-mag.blogspot.cz, ale nedávno jsem přesídlila na foodbymag.cz, z jediného důvodu: blogger(platforma) mě začal zlobit, někdo se mi naboural do účtu a začal mazat příspěvky, komentáře, fotky a já nevěděla, co s tím. Tak jsem začala znovu, a pořádně.

Jak se ti alergie projevila? Je spousta lidí, kteří netuší, že jí trpí…
Celiakie se mi objevila při pravidelné endoskopii. Od malička totiž trpím refluxem ( špatně se mi dozavírá záklopka) a pravidelně jsem tedy musela jednou za dva roky absolvovat endoskopii- proces, kdy mi pod narkózou vsunuli kamerku přes dutinu ústní do těla a zkoumali procesy v těle, týkající se právě refluxu. A jednou na střevě objevili změny, které způsoboval právě lepek. Pak jsem chodila 3x týdně na krevní obrazy, aby mi zjistili, zda mám nebo nemám protilátky. Ani jeden z příznaků se u mě neprojevoval - nemám kazy, nelámou se mi nehty, nevypadávají mi vlasy apod. Mnoho lidí netuší, že také nesnášenlivostí lepku trpí. A hodně lidí se to do své smrti také nedozví. Existuje totiž více nemocí, při kterých se lepek vylučuje, mezi ty hlavní patří celiakie (nesnášenlivost lepku,kterou "trpím" já) a alergie na lepek (nesnášenlivost lepku s příznaky po pozření lepku ve větším množství než 20mg/kg, u každého se projevuje jinou reakcí). Alergie na lepek se zjistí většinou už u dětí v raném věku, ale s celiakií je to horší.

Tvůj nejoblíbenější bezlepkový recept? Jaké jídlo ti nejvíc chybí? Podařilo se ti vymyslet nějakou glutenfree alternativu?
Nejradši mám asi palačinky, vafle a lívance. Dají se totiž dělat na sto způsobů a z různých druhů mouk, např. z dýňové mouky. Žádné jídlo mi asi nechybí, vždy si to nahradím bezlepkovou alternativou. Alternativy jsou vlastně to, co každý den dělám. Zkouším, zkouším a zkouším a doufám že se to povede. Mixuju různé druhy mouk. Ve většině se to povede,ale někdy taky ne. Největší problém mám s bábovkou- ta je někdy tak tvrdá, že by se s ní dál někdo zabít. :-D 

Jakou kuchyni obecně máš nejraději?
Nejradši mám Italskou a asijskou kuchyni. Pamatuji, že když jsem byla malá, tak jsme jednou byli na týden v Řecku a já celou dobu nejedla nic jiného než špagety a pizzu. Od pizzy jsem teď měla dlouho pauzu, jelikož vytvořit domácí pizzu bez lepku, tak aby se dala jíst, byl docela oříšek, jelikož hotové korpusy nejsou tak dobré. Ale konečně jsem na to přišla. V poslední době jsem si také velmi oblíbila asijskou kuchyni- letní závitky s tofu, Pho nebo sushi s avokádem nebo okurkou. 

Který bezlepkový recept bys doporučila vyzkoušet každému? A je naopak nějaký, který bys nepřála ochutnat ani nejhoršímu nepříteli?
Doporučila bych rozhodně skořicové lívance nebo ravioli. Jsou to taková moje nejoblíbenější jídla, která jsou rychlá na přípravu a děsně dobrá. A co se týče nejhoršího receptu, tak mě nějak nic nenapadá. Asi bych nedoporučovala ochutnat mojí bábovku. Na té by si asi vylámal zuby. Umím si totiž upéct nebo uvařit spoustu jídel, ale bábovku prostě neumím:-)

Kdy jsi s vařením začala? Přeci jen není moc dívek ve tvém věku, které by to zvládly
S vařením jsem začala někdy před půl rokem, spolu se založením blogu. A že bych to stoprocentně zvládala mi nepřijde:-D něco mi vychází, něco ne. Ale baví mě taky to, že i za ten půlrok jsem se toho spoustu naučila a ten progres je vidět. Za ten půlrok jsem se také hodně obohatila o vědomosti z oblasti bezlepkové diety. Začala jsem používat široké spektrum různých mouk, z různých druhů obilovin a rostlin, takže už mojí sbírku netvoří jen pohanková mouka, ale například nopálová nebo banánová mouka.

Co je podle tebe zdravá potravina?
Zdravá potravina pro mě znamená něco přírodního, chutného, bez chemických přísad, něco s vyváženými nutričními hodnotami. 

Doporučíš nám nějakou skvělou restauraci v Praze? Jaký recept bychom měly vyzkoušet?
Nedávno otevřeli na Vinohradech bezlepkovou pekárnu La-Hoda. Mám ji blízko a naprosto jsem si jí zamilovala, příjemná obsluha, bezlepkový, Veganský a Paleo sortiment... vřele doporučuji. Recept bych doporučovala určitě veganské skořicové lívance ode mne z blogu. Hodí se na snídani, svačinu i hlavní chod. Jsou zdravé, chutné a zasytí!

Kde tě nejvíce překvapil obsah lepku? V jakém výrobku bys ho čekala nejméně?
Obsah lepku mě asi nejvíce překvapil ve zmrzlině nebo sprejové šlehačce. Kdo by to řekl. Sice jím jen sorbety a klasickou šlehačku taky nemusím, ale i tak, když si to představíte, že ta zmrzlina, která by měla být správně z mléka/vody a čokolády/vanilky/ovoce je zahuštěná klasickou pšeničnou moukou, aby byla hustší a vypadalo to, že je z hodně mléka nebo smetany...

Čím by ses chtěla jednou živit?
Příští školní rok mě čekají přijímací zkoušky na střední. Vyhlídku do budoucna mám asi takovou, že chci jít na SOŠ a pak na vysokou na obor nutriční terapeut. Myslím, že by mě tahle práce bavila. Chtěla bych třeba pracovat v lázních, sestavovat výživové plány nebo právě pomáhat celiakům a všem bezlepkářům, kteří teprve s bezlepkovou dietou začínají. Ale ještě si opravdu nejsem jistá.

Děkujeme za upřímný rozhovor a přejeme hodně úspěchů do budoucna! :-) Nezapomeň navštívit Lifestyle By Mag.

Komentáře

honzik101 07.07.2017 17:32

držím palce

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.