24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Může vám občasný půst pomoci spálit více tuku?

26.07.2013
fitness-girl
Stejně jako většina žen, i já se několikrát vydala na cestu za "dokonalou" postavou. A právě na této cestě jsem propadla kouzlu zdravého životního stylu a cvičení. Nedodržuji striktně všechny zásady, ale velice jsem si tento způsob života oblíbila. Ráda o něm čtu, ráda o něm píši, ráda ho praktikuji :) Na svém blogu se svými čtenáři sdílím nové postřehy, inspirace, zkušenosti ze světa zdravého jídla a cvičení, ale také zážitky z života obyčejné vysokoškolačky - mě :)

Pokud se zajímáte o hubnutí a hledáte informace, jak se efektivně zbavit nadbytečných kil, určitě jste už někdy narazili na stránky, ktré půst propagovaly jako efektivní způsob hubnutí. Ačkoliv půst není žádnou novinkou, v posledních letech se jeho popularita značně zvýšila. Existuje mnoho typů půstu. Nejběžnější ale zřejmě je půst občasný či přerušovaný.

 

Teoreticky držíme půst každý den. A to v noci, kdy spíme a po dobu 6-9 hodin nejíme. Tato doba závisí na tom, jak dlouho před spaním jíme poslední jídlo a jak dlouho po probuzení snídáme. Po úplném strávení potravy, což trvá 3-6 hodin, vaše tělo přechází do fáze, kdy pro zachování základních funkcí využívá energii z našich tukových zásob. Čím déle tedy nejíme, tím více tuku spálíme. No není to skvělé?

 

Předtím než se pustíte do 30 denního půstu, radši si přečtěte, co se vlastně v našem těle přesně děje, když nejíme.

 

Když jíte, zvyšuje se vám v těle hladina inzulinu stejně jako hladina mastných kyselin. Inzulin je stimulován, i když jíte jídlo bohaté na bílkoviny. Jen ne tolik, jako když jíte jídlo plné sacharidů. Hladina inzulinu ve vašem těle řídí, které zdroje energie budou použity. Čím je hladina inzulinu vyšší, tím více vaše tělo využívá jako zdroj energie sacharidy. A čím je nižší, tím více využívá zásoby tuku. A proto při půstu (například během spánku) spalujete hlavně tuk. Protože hladina inzulinu je velice nízká. Navíc se uvolňují hormony zvané katecholaminy, které taktéž způsobí, že potřebná energie je brána z tuků.

 

Takže ano, pořád to zní skvěle. Čím déle držíte půst, tím déle spalujete tuky. Ovšem podle jedné studie po 30 hodinách půstu nespalujeme podkožní tuk, nýbrž tuk mezisvalový a následně i svalovou hmotu. A vy samozřejmě chcete spalovat tuk podkožní. Podle jiného experta, je ideální držet půst po 12-18 hodin pro optimální pálení tuku. Více tedy neznamená vždy lépe. Občasný krátký půst tedy může být účinný. Musíte ovšem dbát na to, abyste se po takovém půstu nepřejídali. Pak by byl účinek nulový nebo i horší.Většinu tuku byste tedy měli spálit během spánku. Proto je ideální jíst vyváženě, nepřejídat se večer a váš půst si tak "odbít" v noci :) Občasný odlehčenější den taky určitě tělu nijak zásadně neuškodí, pokud je opravdu jen jeden nebo dva. Po delší době by už mohlo docházet k postupnému zpomalování metabolismu a nedostatku potřebných živin a vitamínů. Proto se postěte, ale s mírou :)

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

fitness-girl

Stejně jako většina žen, i já se několikrát vydala na cestu za "dokonalou" postavou. A právě na této cestě jsem propadla kouzlu zdravého životního stylu a cvičení. Nedodržuji striktně všechny zásady, ale velice jsem si tento způsob života oblíbila. Ráda o něm čtu, ráda o něm píši, ráda ho praktikuji Na svém blogu se svými čtenáři sdílím nové postřehy, inspirace, zkušenosti ze světa zdravého jídla a cvičení, ale také zážitky z života obyčejné vysokoškolačky - mě


Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.