24.4.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Fast fashion mi vadí, říká Alice z mámou stylově

7.10.2016

Být mámou je práce na plný úvazek. Není ale pravidlem, že s příchodem dítěte se musíte přestat starat o sebe. O tom ví své i Alice z blogu Mámou Stylově. Jak se postarat o rodinu a zároveň být šik a cítit se skvěle?

Alice, jste inspirací maminkám, které se po narození dítěte přestanou starat o sebe. Proč myslíte, že je právě mateřství u tolika žen omluvou pro zanedbávání sebe sama?
Já to i chápu. Když se mi narodila první dcera, bylo mi vše ostatní jedno. Byl to tak silný emocionální zážitek, že se to dá těžko popsat. Pro maminku je dítě naprosto vše. Když se k tomu přidají nějaké problémy s kojením, dítě nepřibírá, je nedonošené apod., maminka vážně nic jiného řešit nechce. Jde jí hlavně o zdraví dítěte. Navíc ty hormony, ty ještě víc zamotají hlavu.

Jenže když už je miminko na tom dobře a začínáte už běžně fungovat, myslím, že je na čase se vzchopit a uvědomit si, že jsem tady také „já“ – žena, nejen to dítě a starosti kolem. Toto si možná hodně maminek neuvědomí a věnují 100% času jen dítěti a sebe odsunují až na poslední kolej. To si myslím, že je škoda, protože, tím že se narodí dítě, se jen obohatíte o více lásky (i samozřejmě starostí) a neznamená to konec světa a sebezapření. Snažím se to tedy prostřednictvím blogu mámy učit, že myslet i na sebe není nic špatného.Alice s dcerou Co byste takovým ženám, které se na úkor mateřství zanedbávají, vzkázala?
Určitě si na sebe udělejte čas. Brala bych to i jako povinnost. Pamatujte, že vše začíná od mámy: šťastná máma = šťastné dítě. V rodině by blaho mámy mělo být na prvním místě, pak muž a pak až dítě. Když je to jinak, vznikají problémy. Toto asi málokterá z nás uvědomí a dovolí si takto uvažovat. Hlavně asi v menších městech přežívá ještě starý archetyp, že máma stojí u plotny, uklízí a vlastně skáče kolem muže i dítěte. Doba se ale změnila a máme spoustu věcí, které nám to mateřství ulehčují.

Objednejte se na kosmetiku, ke kadeřnici, udělejte ze sebe opět ženu. Budete se jednak cítím mnohem lépe, ale i muž zpozorní a dítě bude mít radost, že má vedle sebe spokojenou maminku. :) A čas, na který se spousta maminek vymlouvá, se určitě najít také dá. Dítě si vydrží chvíli hrát samo a mezitím se dá hodit do pucu. Uvidíte, že celý den se budete cítit lépe, když se lehce nalíčíte, než když jdete ven, tak jak vstanete. :)

Ale jsou ženy, které se nelíčily ani před mateřskou a je jim tak dobře, to zase nemá cenu se do něčeho nutit.Mámou Stylově Máte nějaké tipy, jak si správně rozvrhnout čas, abyste stíhala své zájmy i rodinu?
Asi moje největší rada je: zamyslete se, v čem vám mohou pomoci ostatní, jak jsou na tom babičky časově a jestli máte v okolí i nějaké zařízení na hlídání, případně spolehlivé chůvy. Určitě po sobě nechtějte zvládat všechno – od hospodaření v domácnosti až po celodenní program pro děti. To je pak na blázinec a hlavně to odnesou děti, jak budete vystresovaná. Co jde, předejte někomu jinému. Můj muž ví, že mi musí doma pomáhat, nestydím se, že si někdy objednáme oběd, že dám děti babičkám na hlídání nebo zavolám paní na umytí oken, případně nějaký úklid.

Potřebuju mít svůj prostor a i holky to odmalička učím. Vybízím je, aby si samy hrály, aby se samy oblékly apod. Je to i pro jejich dobro a myslím, že se o sebe lépe zvládnou postarat, než kdybych jim stále stála za zády. Můj volný čas se ale odvíjí podle toho, kdy holky spí, případně jsou ve školce nebo u babičky.

Zajímáte se o módu. Nyní se hodně řeší fast fashion. Jak je to u Vás? Jste spíše pro kvantitu nebo kvalitu?
Moje čtenářky jsou už celkem zvyklé, že často zmiňuji, aby koukaly spíše na materiály a kvalitní střih než cenu. Takže spíše to druhé. I když si občas taky něco málo pořídím ve slevě s vědomím, že je to jen trendová záležitost na pár měsíců, ale takových věcí moc není. Důležitý je mít kvalitní základ šatníku.

Fast fashion jako taková mi vadí, rozum mi to opravdu nebere, proč musí mít řetězce každý měsíc nové kolekce, už je to moc. A ten dopad na planetu a lidi je šílený. Sama s tím válčím. Miluji módu, baví mě, ale nechci podporovat to nakupovací bláznovství, že je potřeba mít stále něco nového. Ale zase nejsem tak radikální, abych řekla, že od teď už v řetězcích nakupovat nebudu. Jen jsem to hodně omezila a spíš šetřím na designérské kousky, které vím, že mi vydrží a nemají tak špatný vliv na životní prostředí.Alice s dcerami Co je pro vás naprostý must-have na letošní podzim a zimu? Jaký kousek nesmí v šatníku chybět žádné ženě?
Klobouk a kvalitní kabát, nejlépe vlněný.

Natáčíte také na YouTube. Některé blogerky na úkor natáčení přestaly psát blog. Uvažovala jste o tom někdy?
Momentálně ne. Stále mám jako hlavní prioritu blog. Jsem spíš psací než mluvící typ. Navíc, co pozoruji, stále existuje hodně žen, které si výstupy raději čtou, než koukají na videa. Každý formát má jiné cílové publikum, bych řekla. Tak jsem ráda, že jsem to takto skloubila a zasáhnu tak širší publikum.

Chystáte nějaké nové formáty videí?
Stále přemýšlím nad novými tématy a snažím se být originální. Určitě bych se chtěla více zaměřovat na tu módu, ta mě baví nejvíce. Chci se v budoucnu více věnovat osobnímu stylingu, takže to chci nějak propojit.

Inspirujete své čtenářky a divačky, vzaly si Vás za příklad i některé kamarádky nebo rodina? Setkala jste se také s negativními reakcemi ve svém okolí?
Občas mi nějaká kamarádka řekne, že si na moje doporučení něco pořídila. To mě vždy opravdu mile potěší. :) Rodina mě podporuje, žádné negativní reakce si nevybavuji.Alice Co byste poradila maminkám, které by také chtěly začít natáčet nebo blogovat?
Ať se do toho pustí. Ale dopředu říkám, je to velký žrout času. :) Takže by si měly stanovit, proč to chtějí dělat, jestli jen tak pro zábavu, nebo tím něco chtějí dosáhnout. Každopádně na toto téma budu mít v blízké době video. :)

Řídíte se v životě nějakým mottem?
Je jich více, hlavně se snažím více vnímat to moje vnitřní „já“ a nejít přes svoje přesvědčení a hodnoty. Nedělat ostatním co nechci, aby dělali mě (na karmu prostě věřím :)) a taky věřit ve své sny. Prostě v životě je možné vše, překážky máme jen ve své hlavě.

Děkujeme za rozhovor a vy se nezapomeňte podívat na blog Mámou Stylově. :)

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

KURÝR 6 - "HOGGY" PETR LEXA

AVON S PETROU LOVELY HAIR, LÍČENÍ ČTENÁŘKY ADÉLKY

PROMĚNA S TERRY MAKEUP TUTORIALS

KURÝR 1 - SHOPAHOLIC NICOL

CHUTNÁ TO? KAČÍ - MY COOKING DIARY A JEJÍ NEJLEPŠÍ KUŘECÍ KŘÍDLA

ANNA SULC - PROMĚŇ MĚ!

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.