24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Jak jet levně na Maledivy a co rozhodně nepsat do příletové karty? To nám prozradila Dovolenkářka!

25.09.2015

Cestování bylo zprvu jen koníčkem a nyní se stalo zaměstnáním. Dovolenkářka nám přináší super tipy na cesty a praktické rady, které se nám budou určitě hodit. Pokud se chystáte na dovolenou, rozhodně nezapomeňte navštívit blog měsíce září! 

Petro, vyhrála jste objev září, co na to říkáte? :) 
Je to úžasný pocit vyhrát objev měsíce mezi tolika skvělými blogerkami! Byla to pro mě radost a zároveň šok, když jsem uviděla dovolenkářku jako objev měsíce na vaší titulní liště. Vlastně jsem vaše stránky několikrát aktualizovala, abych se ujistila, že je tomu opravdu tak a pro jistotu jsem vzbudila i manžela. Email, který jste mi totiž posílali s oznámením, mně došel do nevyžádané pošty, a tak jsem ho objevila až druhý den dopoledne.

Jak vlastně celá myšlenka dovolenkářského blogu vznikla?
Asi největší podíl má na vzniku dovolenkářky můj půlroční pobyt na Novém Zélandu, kdy jsem před pěti lety začala sdílet své fotografie a zážitky z cest přes internet. Dalo by se říct, že do Čech jsem se vrátila již jako dovolenkářka. Od té doby se na mě začali obracet známí a kamarádi s prosbami o rady, jak mohou cestovat stejně jako já, a tak jsem si v roce 2012 založila vlastní dovolenkářské stránky.Na pláži je jako domaDovolenkářka.cz je váš plný úvazek nebo máte i jinou práci?
Od letošního léta se dovolenkářce věnuji na plný úvazek. Myslím si, že má vášeň a úsilí, které ji věnuji, je vidět i na jejím růstu, který jsem za poslední měsíce zaznamenala. Vaše ocenění beru jako velkou motivaci a potvrzení toho, že jsem na správné cestě. Mám pro svůj blog spousty nápadů a plánů do budoucna, a proto je skvělé, že se již mohu dovolenkářce věnovat na plno.

Viděla jste už spoustu míst, kde se vám líbilo nejvíce a proč?
Je spousta krásných míst, která mě okouzlila, ale prozatím nepřekonatelný je pro mě Nový Zéland. Měla jsem to štěstí, že jsem si svůj jazykový pobyt naplánovala na třech různých místech a mohla tak poznat většinu krás z jižního i severního ostrova. Potkala jsem zde spoustu skvělých lidí z celého světa, se kterými jsme dohromady plánovali výlety, trávili společně volný čas a dodnes si píšeme, a pokud je to jen trochu možné, i navštěvujeme.Petra je dovolenkářkou na plný úvazekKdybyste měla doporučit levné a krásné místo na dovolenou, jaké by to bylo?
U téhle otázky mě napadají hned dvě místa a je těžké říci, které je lepší volbou. Podle mě je ideální kombinace těchto dvou míst zároveň. Jednou z nich jsou Maledivy, které si u mě drží své osobité kouzlo. Poznat Maledivy na vlastní pěst je neuvěřitelný zážitek, který doporučuji všem dovolenkářům. Před pár lety se tato země otevřela nezávislým cestovatelům, kteří sem přijíždějí za netradičními zážitky a exotickou romantikou. Díky tomu je možné naplánovat si pobyt na Maledivách nejenom luxusně na resortech, ale i levně na obydlených ostrovech, společně s místními obyvateli. Moji fanoušci mají navíc možnost získat ode mě e-book s rady a tipy, jak si takovou levnou dovolenou na Maledivách naplánovat. Druhou krásnou zemí pro levné cestování v exotice je jednoznačně Srí Lanka, kde jsme loni prožili úžasnou líbánkovou dovolenou a náklady na necelý měsíc nás vyšly prakticky stejně, jako letošních čtrnáct dní v Indonésii, kde jsme si zdaleka neužili takového luxusu jako na Srí Lance. O našich líbánkách na Srí Lance si budete moct přečíst v mém exkluzivním článku pro vás. Hory nebo moře, hlavně někam vyrazitJaká byla naopak vaše nejhorší zkušenost s dovolenou? 
Ať nemluvím pořád jen o Zélandu, zmíním letošní silný zážitek při cestě z Bali na ostrov Lembongan. Pro cestu jsem nám objednala lodní společnost střední cenové kategorie. První překvapení přišlo, když se do postarší dřevěné lodi naskakovalo z pláže přes přílivové vlny, takže jsme byli hned do půl pasu mokří. Při vyplouvání nás měl varovat i pohled na lodě od luxusnějších lodních společností, které byly na půl otočené do moře, a lidé z nich se přesouvali ven. Jen co jsme se dostali dál od břehu, začaly být vlny ještě větší. Mám ráda lodě a užívám si i skákání motorovými čluny přes vlny.

Nicméně po chvíli nám náš úsměv začal tuhnout a to v momentě, kdy se vlny praly s naší lodí ze všech stran a mnohdy se voda dostala i dovnitř. Nejprve jsme se báli o naše zavazadla. V momentě, kdy nám přestal fungovat jeden ze tří motorů, zmizel úsměv i z obličeje našeho kapitána. Dalším překvapením bylo, že na lodi nebyly ani záchranné vesty, a to už měli všichni na lodi problém, aby si zachovali zdravou barvu pleti. Do detailů již zacházet nebudu. Každopádně jsme na ostrov dorazili v pořádku a nejenom my, ale i posádka člunu si oddechli.

Kolikrát za rok jste v zahraničí?
Snažíme se vycestovat do zahraničí alespoň jednou za tři měsíce a z toho minimálně jednou za rok nám plánuji delší dovolenou někde v exotické destinaci. Nicméně bydlíme blízko hranic s Rakouskem, takže když je čas a chuť, jezdíme v zimě na hory a relaxovat do wellness center k sousedům.V létě za sluníčkem, v zimě za sněhem.Jak dlouho vám trvá sbalit si kufr? Máte na to nějaký speciální trik?
Kufr si zásadně balím na poslední chvíli, vždy den před dovolenou. Nemám tak čas přemýšlet nad zbytečnostmi, které bych do zavazadla postupně přidávala. Je prakticky jedno, zda jedu na týden na hory, nebo zda letím na měsíc za exotikou. Pokaždé vyndám všechny věci ze skříně a v rychlosti probírám, co se mi zrovna na tuhle dovolenou bude hodit a co ne. Je pravda, že jsem v balení kufrů již zběhlá a že to zvládám během chvilky. Je to cvik, který jsem si vybudovala i díky tomu, že na našich dovolených se přesouváme každých pár dní na jiné místo. Pokud cestujeme společně s manželem, snažím se rozdělovat základní věci do obou zavazadel a zároveň i do příručních batohů, abychom předešli situaci, kdyby se něčí kufr ztratil po cestě. Jinak vzhledem k tomu, že vozím na dovolenou zrcadlovku, Go Pro kameru a počítač, jedno příruční zavazadlo je vždy plné této techniky.

Přemýšlela jste někdy, že byste byla třeba letuškou? Jste stále na cestách, nebylo by to ideální zaměstnání?
Je pravda, že mě tato možnost párkrát napadla, ale vzhledem k tomu, že mám několik známých v roli letušek, vím, že to není mnohdy tak snové zaměstnání, jak by se na první pohled mohlo zdát. Létání ale miluji, a proto mě mnohem víc láká udělat si vlastní pilotní průkaz na malé letadlo. Na dovolené je ve svém živluVyprávějte nám svou nejvtipnější příhodu z cest…
Za poslední roky ničím nepřekonaná je příhoda, kdy za mnou přilétali na Nový Zéland můj manžel s kamarádem. Byla to jejich první dlouhá cesta letadlem a pro mě první plánování letu a dovolené na míru. Klukům jsem vše dopředu naplánovala a vysvětlila. Když přilétáte na Nový Zéland, vyplňujete tzv. příletovou kartu. Klukům jsem doporučila, aby v dotazníku zaškrtli „hiking“, že budeme chodit po horách. Když se dostali ke kontrole, tak na dotaz, kde že tuto činnost budou provádět, začali odpovídat, že na pláži, ve městě, v lese, v horách atd. Po několika minutách, kdy kluci odpovídali stále to samé, se kontrolor naštval a poslal je na důkladnou kontrolu do zvláštní kanceláře, kde si na ně slečna již brala rukavice. Slečna se jich znova ptala na to samé, ale klukům v ten moment došlo, že místo slova „hiking“ zaškrtli „hunting“ a že se jedná o nedorozumění, že na Zélandu rozhodně nechtějí lovit. Od té doby všem doporučuji, aby si své vyplněné příletové karty důkladně kontrolovali.Jako ve filmu :)Říká se, kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Kolikrát jste člověkem Vy?
Dalo by se říct, že mluvím plynule anglicky a ve většině zemí si s touto řečí vystačím. Když je třeba, domluvím se i německy a pokud cestujeme do nějaké země, kde angličtina není mezi hlavními jazyky, snažím se vždy naučit alespoň pár základních vět v domácí řeči. Jednak mi přijde, že je to zdvořilé a jednak se k vám poté i místní chovají přívětivěji. Navíc mám bezlepkovou dietu, a tak mám vždy připravené věty do hotelu a restaurací. Vtipný zážitek máme z Francie, z luxusní hotelové restaurace, kde na mojí otázku v angličtině, zda mně mohou přinést nějaké bezlepkové pečivo k snídani, číšník jasně odpověděl, že nic takového nemají. Na večer jsem si připravila ty samé otázky ve francouzštině a hned se mi dostalo bezlepkových dobrot a podstrojování po celou dobu našeho pobytu.

Chtěla byste žít v zahraničí nebo se vždy ráda vracíte do Čech?
Chtěla a moc! Miluji moře a slunce, stejně jako hory, a to v zimě i v létě. Jestli je nějaká země, která dokáže uspokojit všechny moje dovolenkářské vášně najednou, pak je to právě Nový Zéland. Jediný problém je ta vzdálenost od rodiny a blízkých, a tak prozatím řeším svou touhu po cizích krajích častým cestováním a sdílením svých zážitků přes dovolenkářku. Drink na pláži, co víc si přát?Kde jsou lidé nejmilejší a kde jste se naopak setkala s nepříjemnými povahami?
Asi máme štěstí, nebo jsou prostě lidé ve světě všeobecně milí. Pokaždé si přivážíme z našich putování několik nových přátel a spousty nových setkání s příjemnými lidmi. Samozřejmě se občas setkáte i s někým, kdo zrovna nemá svůj den, ale nemohu říci, že by v nějaké zemi byli převážně nepříjemní.

Plánujete také natáčet videa? Mohlo by to být zajímavé.
Videa natáčím, ale bohužel prozatím většinu promažu. Svůj dovolenkářský kanál na Youtube již mám, ale najdete tam jen video ze Srí Lanky. Nevím, zda se někdy překonám a začnu natáčet klasické vlogy, každopádně videa z mých cest určitě zveřejňovat budu. Nejen za sluncem, ale i za památkamiKam se teď chystáte na dovolenou?
Mám několik favoritů, ale rozhodujeme se vždy podle aktuálních akcí na letenky, které se nám hodí do našich termínů. Například mám již připravený itinerář do Mexika, Malajsie a také mě láká procestovat ostrovy v Karibiku. Kam to tedy přesně bude, to se nechte překvapit.

Děkujeme za rozhovor a přejeme jen samé šťastné cesty. :)

Cestovní inspiraci najdete na blogu Dovolenkářka.cz.

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.