Jelikož mám asi šestiletou praxi v čajovně, zázvoráku už jsem se něco navařila. Proto se mi kroutí nohy v pěst, když vidím některé pokusy o přípravu téhle zdravé pochoutky. Dnes si tedy ukážeme, jak se takový zázvorový čaj má opravdu vařit.
Jen tak pro informaci: Ne, zázvor se nenakrájí na hrubá kolečka! Ne k zázvorovému čaji se nepřihazuje pytlíkový earl grey! Ne, nastrouhaný zázvor nezaléváme vodou z varné konvice! Ne, zázvorový čaj se nedělá ze sušeného zázvoru! A prosím, necpěte ho do mikrovlnky...
No a když už jsme si vysvětlili, jak se to nedělá, vysvětlíme si konečně jak se to má dělat:
-
Do hrnce si připravíme asi půl litru vody, do které nastrouháme 20 - 30 g čerstvého zázvoru.
-
Obsah hrnce přivedeme k varu a necháme ještě asi 5 minut vařit. Nastavte prosím nějakou rozumnou sílu plamene (či jiného způsoubu ohřívání), ať má zázvor dostatek času k postupnému vyvařování.
-
Výluh scedíme a dochutíme. K tomu nám pomůže půlka citrónu a lžíce medu. S citrónem nemusíme šetřit, protože lehce potlačuje silně pálivou chuť. Medu dejte dle osobní preference. Já doporučuji ideálně jednu lžíci, ale klidně jej někdy i úplně vynechávám.
-
Utíkejte si užít ten nejlepší zázvorový čaj!
No a závěrem si ještě řekneme, proč bychom vlastně zázvorový čaj měli pít. Má protizánětlivé účinky a posiluje imunitu - něpřijde si na vás žádný bacil! Má analgetické účinky - pomáhá utišit bolesti. Upravuje trávení a zmírňuje nevolnosti. A k tomu si navíc přidejte pozitivní působení citrónové šťávy a medu...