24.4.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Hvězda internetu Poetika: Život je krátký na zbytečné řešení blbostí. Užívejte si možnost žít!

26.4.2018

Kapela Poetika je mladá hudební parta, která se dala dohromady díky prvnímu singlu Zkouším žít. Ten si na YouTube získal 4,4 milionu zhlédnutí! Jejich hudba a texty jsou inspirativní, mají úspěch jak na internetu, tak v rádiích. Hudba je pro ně kreativitou, volností a svobodou ve vyjádření sebe sama. A právě teď před sebou mají nabitou letní sezonu plnou koncertování na různých open-air slavnostech, festivalech či majálesech. Co právě teď chystají, kde čerpají inspiraci pro svou hudbu a texty a kde je podle nich klíč k úspěchu? To vše se dozvíš v rozhovoru. ;-)

Blogerky.cz zdraví všechny členy kapely Poetika. :-) Prozraďte nám na začátek, jak a kdy jste se jako kapela dali dohromady?
Dan:
Dohromady jsme se dali díky prvnímu singlu – Zkouším žít, kam jsme pozvali na nazpívání refrénu Ondru. Původně to měl být samostatný song, ale slovo dalo slovo a domluvili jsme se na spolupráci. A tak vznikla kapela.
Eda: Zcela náhodně a ve správný čas. :-)


Proč jste se rozhodli právě pro název Poetika? :-)
Dan: K tomu má Eda moc hezkou historku. :D
Eda: Miluju antickou školu a jedním z nejoblíbenějších učenců té doby pro mne vždy byl Seneca mladší. Tento filozof, básník, dramatik a politik kdysi pronesl "Licentia poetica“. Licence básníka, která znamená, že básník si může formou básně dovolit cokoliv, protože verše jsou umění, a tak jako tahy štětcem nemohou pobuřovat návštěvníka galerie, tak ani slova obsažená v básni, pokud mají svůj význam, by neměla posluchače či čtenáře urážet. Ondra to zjednodušeně přirovnává ke ovocnému stromu, který, když roste, je... Lidé, kteří ho denně míjí, mohou mít různé názory na jeho velikost, krásu, polohu, na které stojí, či na jeho plody. Každopádně strom, i kdyby to všechno vnímal, neřeší. Je to prostě strom. Jsme prostě hodně přemýšlivá parta. :D

Co pro vás hudba znamená?
Dan: Pro mě především kreativitu, volnost a svobodu. V hudbě neexistují hranice a dá se tvořit jakkoliv a bez zábran.
Ondra: Svobodu ve vyjádření sebe sama. Spojení rozumu a citu.

A čím jste se živili před tím?
Dan: Já dělal marketing, Ondra byl obchoďák ve firmě se sušenými plody, oříšky, čokoládou a tak a Eda pracoval v energetice.
Eda: Stále ještě pasivně energetiku vykonávám, k tomu jsem radní v mém rodném městě a poslední dobou pomáhám místnímu klubu kultury s fungováním. Takže tak trochu ještě složenky platím i z těchto pracovních náplní. :-)

Foto: Poetika

Vaše kapela prochází neustále vývojem – začínali jste ve dvou, pokračovali ve třech a poté vás na koncertech doplňovali další dva muzikanti kytarista Tomáš Kozina a bubeník David Hofferik. Co vás vedlo ke změnám a jak jste na tom teď?
Dan: Jsme na tom pořád stejně, je nás 5 a myslím, že přibrat kluky bylo to nejlepší, co jsme mohli udělat. Živé nástroje prostě nejde nahradit a troufnu si říct, že se z nás všech stali super kamarádi.
Eda: Potřebovali jsme nějaké sexsymboly, když už se na nás třech příroda vyřádila. :D

Jste úspěšní jak v rádiích, tak na internetu. Váš rap-popový singl Zkouším žít dosáhl na YouTube více než 4 milionů zhlédnutí, úžasné číslo! Co z toho je pro vás důležitější, rádio nebo internet?
Dan: Jde to ruku v ruce. Pokud není video nějak extra virální a jde o klasický klip, bez rádia a hudebních televizí se písnička dostane k posluchačům dost těžko. Zvlášť v situaci, když jsme na scéně pořád nováčci.
Eda: Nejdůležitější je samotné oslovení posluchače a je mi jedno, jestli je to formou rádia, televize, internetu nebo "holubí“ pošty.

Co pro vaši tvorbu a práci znamenají sociální sítě? Jsou pro vás důležitým nástrojem?
Dan: Jsou pro nás důležité především v přímé komunikaci s fanoušky, kdy nám může každý napsat a zeptat se, na co chce. Další věcí je to, že se díky nim dostává naše tvorba k ostatním a to je nenahraditelné.
Eda: Nemít profil na IG nebo FB, je dnes pro člověka v naší profesi něco podobného, jako nemít ruku. Takže myslím, že v dnešní době jsou tyto "platformy“ zcela zásadní.

Foto: Poetika

Koho vy sami sledujete? Máte někoho, kdo vás inspiruje v on-line světě – někdo z YouTube tvůrců, na Instagramu nebo z dalších influencerů?
Dan: Pro mě jsou na YouTube nejdůležitější hudební kanály a věci spojené s tím, takže na ostatní moc nezbývá čas. Pokud se ale na něco v rámci prokrastinace dívám, jsou to obvykle lidé jako PewDiePie nebo Casey Neistat.
Ondra: Dřív jsem světovou youtube scénu hltal. To toho tehdy ještě nebylo moc a nebylo to plné rakovinotvorných clickbaitů, ať už ve formě titulku nebo thumbnailu. Spolu s tím po zrušení Vineu připluli na YT „uprchlíci“ se svými repetetivními nevtipnými vtipy. Aby toho nebylo málo, tak do toho zakročil samotný YouTube se změnami prostředí a pravidel pro umisťování reklam ve videích, čímž šel naproti novodobé desetiminutové nudě. Sledoval jsem kanály typu RWJ s jeho pořadem =3 (zdravím Johnnyho Valdu), pak další jako SeaNanners, PewDiePie, Nigahiga, Shane Dawson, Jenna Marbles, aj. Je jich fakt hodně a někteří se pravidlům přizpůsobili, aniž by přišli o kvalitní obsah. Z těch českých tvůrců mě baví Kovy a Vláďa. Jinak ten český content zas tak príma nebývá, což je škoda.
Eda: Jsem docela hrdý, když mohu říci, že mými kamarády jsou Jirka a Katka Královi. Na pravidelné "youtuberství“ moc času nemám, ale zrovna tyto dva po očku občas sleduji. Ono je to hlavně dáno tím, že je mám rád jako přátele. Jinak tento svět jde tak trochu mimo mě. :-)

V roce 2016 jste vystoupili jako jeden z hudebních hostů na finálovém galavečeru Czech Blog Awards. Jaké na to máte vzpomínky?
Dan: Byl jsem dost nervózní, protože to bylo naše první „velké“ podium, navíc v tak krásném prostoru, přímém přenosu a tak vůbec. Celkově silný zážitek.
O: Pamatuju si, že jsme v závěru večera zpívali Zkouším žit se všemi vystupujícími a oceněnými. Vidět, že znají náš text a zpívají ho bylo strašně fajn.


Dříve jste se zaměřovali spíš na hip hop, teď jste popová kapela s prvky rapu. Kam chcete směřovat dál?
Dan: Myslím, že směřování do nějaké konkrétní, nové škatulky neplánujeme. Chceme jen dělat hudbu, co bude bavit nás a naše fanoušky a posluchače.
Eda: Osobně si myslím, že není důležitá forma, ale obsah. Já chci dál předávat lidem energii, která je bude naplňovat, a je mi jedno, jestli další album bude s prvky dnb, folku, rocku či hiphopu. Beru to tak, jak to přichází, povětšinou skládám text až na hudbu, kterou stvoří Dan, a hlavně, chci z ní mít stejný pocit, jako z věcí na albu Trinity. Tzn. být hrdý, stát si za každým songem a užívat si toho velkého privilegia, kterým volné zaměstnání je. :-)

Jaké jsou vaše plány pro letošní rok? Co chystáte a kde vás mohou vaši fanoušci slyšet koncertovat?
Dan: Naše nejbližší měsíce budou vytížené letní sezonou koncertování, takže různé open-air slavnosti, festivaly, majálesy… Všechny termíny se lidé dozví na našem webu poetikamusic.cz, kam koncerty průběžně doplňujeme. Takže doporučuji sledovat pravidelně. :-)
Eda: Web, FB a IG pod @POETIKAMUSIC se snažíme aktualizovat každý druhý den, takže myslím, že když si naše sociální sítě lidé zafixují, dají odběr a budou sledovat, dozví se úplně všechno.

Chystáte se v létě na nějaké festivaly?
Dan: Chystáme, mimo jiných budeme tento rok i na Vysočina festu nebo Sázavafestu.

Co je pro vás jako kapelu a vaši hudbu nejdůležitější?
Dan:Aby nás bavilo všechno, co děláme, snažili jsme se pracovat, jak nejlépe umíme a užívali si všechny chvíle s fanoušky na 100 %.
O: Jak říká Dan. Musí to v první řadě bavit nás, jinak to z dlouhodobého hlediska nemá smysl. Pak už můžeme jen doufat, že najdeme spřízněné duše, které k nám naše hudba zavede.
Eda: Aby všechno sedělo, jak má, nehádali jsme se kvůli zbytečnostem, měli se rádi a zůstávali kamarády i mimo koncertní pódia, což jak zjišťujeme, není na tomto poli úplně samozřejmé.

Kde čerpáte inspiraci pro svoji hudbu? Ať už by to měl být hudební žánr, další domácí nebo zahraniční interpreti? 
Dan: Inspirací pro mě je kromě současného zahraničního popu (Chainsmokers a další EDMka, Imagine Dragons… je toho fakt hodně) například i indie scéna v Anglii nebo USA. Jsou tam neuvěřitelně talentovaní lidé, které zná pár lidí. To je podle mě velká škoda.
O: Z žánrů čerpám snad ze všech. A interpreti, kteří mě baví, jsou např. Twenty One Pilots, Ed Sheeran nebo R.E.M. Z těch našich bych vyzdvihl Davida Stypku, Mirai, Lenny nebo i Yzomandiase. :-)
Eda: Poslední dobou se vracím k tomu, na čem jsem vyrůstal. Doba, kdy jsem pouštěl a hltal každý rap, který vyšel, už je asi dávno pryč, takže teď poslouchám hlavně staré klasiky jako Oasis, Queen, Sum 41, Linkin Park a doplňuji to o nedávná alba Davida Stypky, Mojí reči či MGK. Ale že bych se tím úplně inspiroval, se říct nedá.

Foto: Poetika

Některé vaše texty jsou i velmi osobní, čerpají z vašich osobních zkušeností a příběhů?
Dan: Můžu potvrdit, že čerpají, víc o tom řekne Eda nebo Ondra, kteří texty dělají.
Ondra: Texty vznikají různě, na to žádný recept nemám. Třeba v písni Ikaros jsem si vzal jako předlohu známý antický příběh a parafrázoval jej na mé aktuální pocity. Eda ve slokách píše o něčem jiném, než píšu já, ale to vůbec nevadí, naopak. Ta píseň pak dostává trojrozměrnou podobu, protože za námi lidi po koncertě párkrát přišli s tím, že v tom našli úroveň úplně jinou, což je skvělý. Taková plasticita textů mě baví, ale ne vždy to jde a ne vždy se to takhle hezky sejde.

Co ve své dosavadní hudební kariéře považujete za největší úspěch?
Dan: Vůbec to, že jsme dostali možnost dělat hudbu na profi úrovni a dostat se tak ke spoustě fanoušků a zajímavých lidí.
Ondra: To, co říká Dan podepisuji. Pokud mám být konkrétní, tak naše laťka zůstala viset na bodu odjeté tour s kapelou Mirai.

Máte jako kapela nějaký sen, který si toužíte splnit? Nějaký koncert s hudební hvězdou, nebo tour… apod.
Dan: Za sebe musím říct, že asi ani ne, zůstávám nohama na zemi. A pokud by přišlo něco velkého, bude to pro mě příjemné překvapení.
Ondra: Asi nic konkrétního. Za sebe, jakožto sebemrskačského kritika, bych chtěl vydat s klukama album, na které budu pyšný do posledního puntíku. Ale to je s mým kulhajícím sebevědomím reálné asi jako společný koncert s Beatles.

Setkáváte se i s negativními ohlasy na svou hudbu? Vybavíte si nějaký? A jak se vyrovnáváte s nepřejícími reakcemi?
Dan: Jako každý tvůrce se i my setkáváme s různou kritikou, ale snažíme se to nevnímat. Konstruktivní kritiku si rádi přečteme, ale obyčejný hate je potřeba ignorovat.
Ondra: Kdybychom se s nimi nesetkali, tak bychom dělali něco špatně.

Co je podle vás nejdůležitější pro mladou kapelu, aby mohla být v dnešní době úspěšná?
Dan: Silné písničky, které nejsou uměle vykalkulované, jsou ze života a hodně lidí se s nimi dokáže ztotožnit. Občas je to běh na delší trať, ale vyplatí se to. A pak samozřejmě štěstí na správné lidi.
Ondra: Přirozenost a lidskost. V dnešní umělé době je těchto aspektů jak šafránu.

Vydali jste album Trinity – pracujete právě teď na nějakém dalším? Nebo se můžeme těšit na nový singl?
Dan: Pracujeme na nových věcech, které by se mohly objevit na dalším albu, ale termín vydání zatím neřešíme. Prioritně chceme vybrat nějakou dobrou písničku na nový singl. Na výběr máme materiálu dost, tak uvidíme.
Eda: Naprosto souhlasím s Danem. Za ty roky, co hudbu děláme, jsem se přesvědčil, že člověk může mít různé plány. Ale těch faktorů, které jejich úspěšné plnění ovlivňují, je tolik, že se stejně ve výsledku mohou zhroutit jako domeček z karet, i když se maximálně snaží každý den. Takže beru to všechno tak, jak přichází a užívám si, že to vůbec je.

Co je podle vás v dnešní době důležitější pro úspěch? Nahrávat singly, nebo vydávat alba?
Dan: Je doba singlů, bez nich to jde těžko. Můžeš udělat 6 CD, ale když ani jednu věc nebude hrát rádio/televize a nebude úspěšná ani na netu, je to k ničemu a lidi nebudou vědět, že existuješ.
Eda: Album je stylovka. Něco, co člověk může uchopit, předat ve hmotné podobě svým nejbližším, fanouškům a třeba i možným prostředkem k oslovení "prvoposluchačů“. Každopádně po stránce finanční rentability, doby, kdy CD vydělávala, jsou asi už dávno pryč. Ale ten pocit, když poprvé po výlisu držíš v rukou svoje hudební "dítě“, je k nezaplacení.

Co byste chtěli vzkázat našim čtenářkám a čtenářům?
Dan: Rád bych všem popřál hlavně hezké léto, hromadu zážitků a třeba se na nějaké akci potkáme. :-)
Ondra: Ať zkouší žít každou vteřinou!
Eda: Život je krátký na zbytečné řešení blbostí. Snažte se být tolerantní k sobě i okolí a užívejte si maximálně vůbec tu možnost žít. Není to samozřejmost. :-)


Blogerky.cz vám děkují za rozhovor. :-)

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

KURÝR 6 - "HOGGY" PETR LEXA

AVON S PETROU LOVELY HAIR, LÍČENÍ ČTENÁŘKY ADÉLKY

PROMĚNA S TERRY MAKEUP TUTORIALS

KURÝR 1 - SHOPAHOLIC NICOL

CHUTNÁ TO? KAČÍ - MY COOKING DIARY A JEJÍ NEJLEPŠÍ KUŘECÍ KŘÍDLA

ANNA SULC - PROMĚŇ MĚ!

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.