V obýváku odpočíváme, povídáme si, čteme si nebo společně sledujeme seriály. Je to prostě centrum dění našeho domova. Jak si ale zařídit obývací pokoj tak, aby byl útulný a praktický zároveň?
Pořizujeme základní kusy nábytku
Dominantou obývacího pokoje bývá sedací souprava nebo gauč. Volte je vždy s ohledem na velikost místnosti, aby okolo bylo dost prostoru na procházení a pokoj nepůsobil stísněně. Abyste nemuseli každou chvíli z gauče odbíhat, mrkněte i na praktické konferenční stolky, a vyberte si kousek, který se do obýváku hodí stylem, a zároveň nabídne dostatečné množství odkládací plochy.
Gauč s konferenčním stolkem pozvednete ještě o level výš, když pod ně dáte dostatečně velký kusový koberec, který tento relaxační koutek ohraničí. Pokud máte dost prostoru, zauvažujte i o pořízení křesla, to buď můžete zvolit ve stejném stylu jako sedačku, nebo naopak zvolit kontrastní kousek, který obývák oživí.
Dále do obýváku patří knihovna, případně obývací stěna, do které umístíte televizi. Nebojte, dnešní obývací stěny umí být i poměrně minimalistické. Rozhodně to s nábytkem ale příliš nepřehánějte, prostor by měl zůstat dostatečně vzdušný.
Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com
Jednoduché triky, jak docílit vzdušného prostoru
Jak už bylo řečeno výše, vzdušného prostoru dosáhnete tím, že nebudete kupovat více nábytku, než je potřeba. Pokud máte navíc malý a relativně tmavý obývák, úplně se vyhněte tmavému dekoru nábytku a volte buď odstíny bílé, nebo vsaďte na světlé dřevo. To samé platí i pro podlahovou krytinu, kterou pořiďte také ideálně ve světlejších tónech.
Prostoru pomůže i světlá výmalba, která nepohlcuje sluneční paprsky, ale naopak pokoj krásně rozzáří. Bílou klasikou chybu rozhodně neuděláte. Barvy do prostoru pak dostanete pomocí dekorací, takže se nemusíte bát, že by obývák vypadal příliš fádně.
Další tip možná nevypadá nikterak převratně, ale rozdíl dokáže udělat obrovský – nenechávejte věci povalovat bez ladu a skladu a mějte je uklizené v estetických organizérech, případně je schovejte za zavřenými dvířky skříněk.
Poslední rada se hodí zejména do menších obýváků. Pro ty je jako dělaný nábytek na nožičkách, ať už se jedná o sedačku, křeslo nebo komodu. Naopak nábytek, který sedí na zemi, ubírá na prostoru i vzdušnosti.
Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com
TIP: Při pořizování nábytku na nožičkách se zamyslete nad tím, zda plánujete pořídit, robotický vysavač. Vybírejte takovou výšku, aby se pod nábytek bez potíží vešel.
Oddělte od sebe jednotlivé zóny
Jedna z nejčastějších chyb při zařizování obývacích pokojů je špatné využití prostoru, respektive jeho nedostatečné členění. Zatímco velký nerozčleněný prostor působí neútulně, u menších pokojů nečleněním vzniká nepřehledný chaos. Proto si v obýváku vytvořte jednotlivé zóny – například koutek, kde bude gauč s televizí, místo, kde budete mít čtecí koutek a podobně. Ty od sebe můžete oddělit buď opticky pomocí kusového koberce, případně zvolit paraván, který navodí soukromí. Řešením je ale také policová skříň, která je vzdušná, ale zároveň nabídne i dostatek úložných prostor, aniž by místnost vypadala přeplněně.
Nezapomeňte na dekorace
Co by byl obývák bez měkkých polštářků a plédů vybízejících k zachumlání. Veškeré textilie navíc nabízí jednoduchý a levný způsob, jak oživit vzhled interiéru. Nemusíte se tak bát dekorovat podle současných trendů. Při výběru dekorací ale myslete na to, aby k sobě jednotlivé kousky barevně ladily, případně byly záměrně kontrastní. Celek byl měl ovšem působit harmonicky, proto se držte maximálně 3 různých barev.
TIP: Nadčasovou dekorací jsou pokojové rostliny. Do světlého obýváku se hodí fíkusy, palmy nebo monstery, tmavší místa jsou ideální pro tchýnin jazyk nebo zamiokulkas.
Zdroj úvodního obrázku: Followtheflow / Shutterstock.com