24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Diagnostika Aspergerova syndromu není jednoduchá. Často se na něj přijde až v dospělosti.

31.03.2022

Když se řekne autismus, běžnou asociací a někdy i mylně synonymem bývá spojení Aspergerův syndrom. Zřejmě nejznámější z poruch autistického spektra je pouze jednou z forem autismu.
Ačkoli se jedná o mírnější typ, do značné míry komplikuje běžné fungování, zejména co se týče sociálního života. Ke správné diagnostice a tím pádem i vhodné léčbě navíc kvůli méně patrným příznakům dochází často až v dospělosti.

Nadprůměrná inteligence i problémy s komunikací

Aspergerův syndrom je vrozené onemocnění mozku způsobující jiné vnímání světa. Lidé trpící Aspergerovým syndromem postrádají abstraktní myšlení a nedokážou rozpoznat neverbální projevy (gesta, mimiku či tón hlasu). To jim značně komplikuje komunikaci a navazování vztahů. Na rozdíl od jiných typů autismu není touto nemocí zasažen intelekt, což jim alespoň dává širší možnosti uplatnění. Lidé s Aspergerovým syndromem bývají naopak nadprůměrně inteligentní a oplývají bohatou slovní zásobou. V profesi mohou využít i svou systematičnost. Lpějí totiž na rituálech a rutinách a dokážou se nadchnout pro určité téma. K negativním projevům Aspergerova syndromu naopak patří výbušnost a agresivita při nepochopení a s ním související deprese, úzkosti a problémy se spánkem.

Pozdější diagnostika komplikuje integraci

Pro snazší život s Aspergerovým syndromem je důležitá včasná diagnostika. Čím dříve se Aspergerův syndrom odhalí, tím lépe se dá s jedincem a lidmi z jeho okolí pracovat. Na rozdíl od například dětského autismu, který lze diagnostikovat testem už v 18 měsících, se však Aspergerův syndrom obvykle projeví až později, často i v dospělosti. Důvodem jsou méně výrazné příznaky a podobnost s jinými nemocemi – například schizofrenií či obsedantně-kompulzivní poruchou. U onemocnění se prozatím nedají moc odhalit ani predispozice, protože nejsou známé jeho přesné příčiny.

Léčba usnadňuje každodenní fungování

Aspergerův syndrom se zatím nedá vyléčit, ale je možné utlumit některé příznaky a psychologickými postupy přispět ke snazšímu životu. Stěžejní je spolupráce s rodinou (a v nízkém věku i školou), kdy se ostatní učí, jak s osobou s Aspergerovým syndromem jednat. Nemocný se naopak učí ovládat své pocity, chování a reakce. Léky pak pomáhají tlumit nejvážnější příznaky, jako jsou deprese, úzkost, agresivita či problémy se spánkem.

Foto zdroj: unsplash.com

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.