24.4.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Jsou tvoje údaje na FB v bezpečí? Jak je chránit?

4.4.2018

Téma ochrany osobních dat na internetu a sociálních sítích si teď získává zvýšenou pozornost. A důvod je jasný – aféra kolem Cambridge Analytica, kdy Facebook umožnil získání osobních informací z desítek milionů účtů. Je ale možnost, jak se tomu napříště vyvarovat? Ano, a není to jen o tom, že si prostě celý Facebook raději zrušíš. :-)

Facebook nabízí různým aplikacím možnost požádat uživatele účtů o povolení přístupu k jejich údajům. Řeč je nejen o těch základních, které může vidět každý, jako fotka a jméno, ale také o těch, které možná nechceš, aby se jen tak šířily bez tvého vědomí… Počínaje veškerými fotkami a příspěvky, až po kompletní seznam přátel atd.

Jak zjistit víc?

Podívej se na svém účtu do Nastavení – a pak v levém sloupci vyber Aplikace. Uvidíš tady všechny aplikace, kterým jsi povolila přístup ke svým údajům na účtu. Máš o nich přehled, nebo tě pohled na tenhle seznam překvapil? Pokud máš FB už dlouho, je možné, že se ti tam aplikace pěkně nahromadily a ty ani nevíš, kdo všechno má k tvým údajům přístup. Takže teď si tu můžeš pěkně uklidit. Pokud u vybrané aplikace zvolíš "upravit nastavení", dozvíš se, k jakým informacím má apka přístup. Bývá to velice různorodé.

Velice podstatná pak bývala položka "Aplikace, které používají ostatní". Využívaly je tisíce aplikací. A bohužel díky tomuto starému nastavení málokdo tušil, že svým přátelům dává automaticky možnost získat celou řadu informací o vás, a to s tím, že pak mohou být předány jiné aplikaci, o které ani netušíte, že existuje… Teď ale, jak vidíte na obrázku, Facebook tento oddíl odebral a doplnil textem:

Tato zastaralá nastavení jsme odebrali, protože platila pro starší verzi naší platformy, která už neexistuje.

Dobré je si dávat pozor na různé facebookové kvízy, které vyžadují přístup k fotografiím – typu "jak bys vypadala jako celebrita nebo komu jsi podobná“.

Pokud se ti nelíbí, že tvoje osobní informace jsou takto volně k dispozici, prostě zaškrtni zvolené aplikace a dej odebrat.

Pravdou je, že Facebook je v určitých ohledech komplikovaný a proto si na něj podle vlastního uvážení dávej jen ty informace, které s klidným svědomím předáš dál, komukoliv, kdo je na internetu. ;-)

Pak tu máme ještě jednu důležitou věc – vše, co je na tvém FB účtu označeno jako veřejné, k tomu nikdo a ani aplikace nepotřebují souhlas.  Víš, jaké nastavení máš u svého telefonního čísla, e-mailů, data narození, o své práci či vzdělání? Tohle všechno si také můžeš střežit. Na své profilu přes Informace.

Kromě toho lze také samostatně nastavit přístup k fotografiím, albům, k jednotlivým příspěvkům a co je důležité, také k seznamu přítel. Velice užitečné je tak možnost skrytí kompletního seznamu přátel, tu ale nenajdeš přes Nastavení, ale přes položku Přátelé pod profilovou fotkou. V pravo je tužtička Spravovat, klikni a upravuj.

A nakonec máš ještě možnost vypnout si celou platformu! Přes Nastavení - Aplikace - Aplikace, weby a hry - Upravit. Tím zamezíš přístupu všech aplikací, ale také svých přátel a komunikaci s nimi. To chce ale ve skutečnosti jen málokdo. Takže – co u tebe zvítězí? ;-)

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

KURÝR 6 - "HOGGY" PETR LEXA

AVON S PETROU LOVELY HAIR, LÍČENÍ ČTENÁŘKY ADÉLKY

PROMĚNA S TERRY MAKEUP TUTORIALS

KURÝR 1 - SHOPAHOLIC NICOL

CHUTNÁ TO? KAČÍ - MY COOKING DIARY A JEJÍ NEJLEPŠÍ KUŘECÍ KŘÍDLA

ANNA SULC - PROMĚŇ MĚ!

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.