24.4.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Ejnets: Jak cestovat levně, ale nezbláznit se z toho

2.4.2018

Inspirativní travel blogerku Ejnets jsme ti už představili. Jmenuje se Aneta Strohová a za svůj mladý toho už něco nacestovala. Kromě rozhovoru s ní, pro nás vytvořila také speciální článek o místech, která ji nejvíce na cestách oslnila a která by neměla chybět na tvéj bucket listu. Teď blogerka měsíce února přichází s dalšími zajímavými tipy – tentokrát o levném cestování, které má řadu výhod, ale stejně i nevýhod, s nimiž je dobré dopředu počítat, protože jinak ti vysněné cestování mohou nepříjemně zhatit.

Jak cestovat levně, ale nezbláznit se z toho
Poslední dobou je velký trend cestovat za co nejméně peněz, aby cestovatelé umožnili a ukázali světu, že jde vidět značnou část naší planety i bez velké útraty. Všude se dočtete nespočet tipů a triků, jak na to low-cost. Všechny možné aplikace, webovky a servery vám umožní cestovat nepřetržitě i s menším příjmem či prácí na plný úvazek.

Co se ale už moc nedočtete je, jak moc vás to stojí. A teď myslím fyzicky a psychicky. Levné cestování není vůbec sranda. Dost často, nebo spíše neustále, jste unavení, vyčerpaní, jste postavení před hodně stresové situace, samota je skoro až luxus a na pořádné jídlo také můžete často zapomenout. Buď není čas a nebo chybí finance.

Foto: Ejnets

Všechno se musí brát v klidu, popořádku a v pořádku
Honit se za místy a výlety byla naše zkáza v Jižní Americe. Po skoro třech týdnech neustálého pendlování po celém Peru, jsme jak já, tak přítel zkolabovali s těžkou nemocí v Bolívii a díky tomu jsme museli změnit plány. V Peru jsme neustále jezdili nočními autobusy, které ačkoliv jsou velmi pohodlné, stále je to autobus. Vstávali jsme vždy kolem čtvrté ráno, jelikož v Jižní Americe je každé město či výlet daleko, musíte si tedy přivstat a fungovat až do večera, s tím, že musíte ujít neskutečné množství kilometrů ve velkých nadmořských výškách. Toto se dá zvládnout jen do určité chvíle, potom vaše tělo řekne ne. Honit se za dobrodružstvím, levnějšími přepravci a hostely za každou cenu pro nás nebylo úplně to pravé. Je krásné toho vidět, co nejvíce a mít všechny ty zážitky, ale ne za cenu pochroumaného zdraví.

Spánek
Po našich cestách, ať už po Evropě či Americe, jak jsem psala výše, moc nespíme. Do určité míry se to dá zvládnout, ale obzvláště, pokud se nacházíte ve větších nadmořských výškách, spánek je jediná záchrana a odepírat si ho, je velká chyba. Kdybych mohla něco udělat jinak, určitě bych spala víc. Čím méně jsme spali, o to horší nálady a stavy byly v průběhu cestování. Spánek je podle mě to nejdůležitější a nejcennější, co si během levného cestování můžete zařídit. Občas si raději připlaťte jednu noc navíc a odpočívejte.

Foto: Ejnets

Hlídejte si finance, i když se vám už nechce
Pokud se rozhodnete cestovat low-cost, asi budete dost sedět u počítače, vyhledávat, přepočítávat a nestále kontrolovat lety a ubytování. V mém případě jsem byla vždy vším tak unavená, že kontrola banky byla to poslední na seznamu dne. A pak se najednou může stát, že jste 14 dní před výplatou, potřebujete překročit akutně hranice a nemáte nic na účtu. Teď už vím, že je lepší vzít vše v klidu a přepočítat, s čím člověk dokáže vyjít, ne hnát finance do extrému.

Lidé vám pomohou více než aplikace či internet
Před každou cestou načítám blogy, je to i takový můj rituál, nejen, že mě to připravuje na cestu, ale hrozně se na danou akci natěším. Cestovní blogy miluji, hledám destinace hlavně přes Pinterest. Dočtete se tam vždy nejlepší a nejlevnější informace pro vaši budoucí cestu.

Co víc si přát?
Jděte do seznamování s lidmi, i když je to občas náročné na cestách. Přeci jenom člověk chce mít po úmorném dni klid. Přesto všechno je to ta nejužitečnější cesta, jak dostat info o daném místu. Děláte couchsurfing či spíte v hostelech? Toto je zlatý grál na informace. Družte se, určitě je mezi vámi spousty cestovatelů, co už danou destinaci mají za sebou a mohou vám toho hodně doporučit. Hlavně vám za tepla poví vše negativní, což se často na blozích nedočtete. Tady leží dost pravděpodobně všechny odpovědi na vaše otázky. A víme, že jich všichni máme spousty.

Foto: Ejnets

Ne každý chce takto cestovat
Cestování, hlavně to levné, není pro každého. Člověk by se neměl do ničeho nutit, a pokud cítíte, že to tak být nemá, není jediný důvod proč se do něčeho tlačit. Zkusit se má ale všechno a jak jistě víte, bez zkušenosti nemůžete vědět, zda vám to bude vyhovovat. Po Latinské Americe asi nejsem zastánce výletů jen s batohem a na další cestování si raději našetřím a zůstanu někde déle.

Za sebe doporučuji hlavně zkusit všechny možné způsoby, ale nikdy to nehnat do extrému, jen tak se člověk může správně najít. O tipech na levné cestování se dočtete hodně, ale to nejdůležitější, co z toho dostanete, jsou nezapomenutelné zážitky, ať dobré či špatné. Například šplhat se ve čtyři hodiny ráno na Machu Picchu 2500 schodů není úplně sranda, ale nikdy bych to neudělala jinak.

Co pro vás představuje hranici během cestování? Cestujete raději s klidem a rozvahou či to ženete do poslední chvíle děj se co děj? Ráda si přečtu vaše reakce.

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

KURÝR 6 - "HOGGY" PETR LEXA

AVON S PETROU LOVELY HAIR, LÍČENÍ ČTENÁŘKY ADÉLKY

PROMĚNA S TERRY MAKEUP TUTORIALS

KURÝR 1 - SHOPAHOLIC NICOL

CHUTNÁ TO? KAČÍ - MY COOKING DIARY A JEJÍ NEJLEPŠÍ KUŘECÍ KŘÍDLA

ANNA SULC - PROMĚŇ MĚ!

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.