24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Maso je vražda! Říká objev října

29.10.2015

Vegan? A co teda jíš? Na to se Lindy ptali tak často, že se rozhodla založit blog, kde to všem zvědavcům vysvětlí a ukáže. Proč se stala veganem a jaké je její nejoblíbenější jídlo? Na tyto otázky už známe odpovědi.

Lindo, jsi vegan. Jak to vlastně začalo a jak tvé přesvědčení vzniklo?
Vegankou jsem se stala v podstatě z hodiny na hodinu. Při brouzdání po internetu jsem narazila na nějaký dokument o průmyslovém zemědělství a chovu hospodářských zvířat. Zdálo se mi, že to všechno přece nemůže být pravda. Tak jsem brouzdala dál. Nakonec jsem se brodila v informacích, ze kterých mi bylo zle. Řekla jsem si, že tohohle se rozhodně dál účastnit nebudu.

Jak veganství bere tvá rodina a okolí? Vyrostla jsi v tomto přesvědčení?
Živočišné výrobky jsem opustila teprve před dvěma roky, vyrostla jsem na "normální" stravě. Můžu říct, že jsem se nikdy nesetkala s tím, že by mi veganství někdo rozmlouval (kromě babičky). Myslím, že většině lidí je upřímně jedno, co jím. A pro zvědavce je tu blog.

Bereš svůj životní styl jako omezení?
V čem by mě měl omezovat? Je to naopak. Vždycky říkám, že lituju jenom toho, že jsem se vegankou nestala mnohem dřív. :-)

Máš někdy chuť si dát třeba steak nebo by tě to ani nenapadlo?
Maso mi nikdy moc nechutnalo. Asi nejsem správný lovec. Jelikož nejsem ani tele, tak mléko taky oželím. No a rozebírat původ vajec a s ním související tělní otvory u slepic tady nebudu. :-) Tyhle věci už vůbec nevnímám jako jídlo.

Máš nějakou radu nebo tip pro někoho, kdo se chce stát veganem a má strach, že mu budou chybět potřebné látky?
Tohle je hodně rozšířený mýtus. Nemocnice přece nejsou plné podvyživených veganů. Rostlinné zdroje potřebných látek jsou naopak mnohem kvalitnější než ty živočišné.

Hodně lidí zaměňuje nebo považuje za to samé vegan a vegetarián. Jaké jsou rozdíly?
Vegetariáni nekonzumují maso, vegani krom toho nejí ani vejce, mléčné výrobky nebo třeba med. Prostě cokoli, co je živočišného původu. S tím souvisí i negativní postoj vůči výrobkům z kůže, kožešin a vůči testování na zvířatech. Zvíře je pojímáno jako kámoš s vlastním právem na život.

Zkus mě přesvědčit, proč bych se měla stát veganem.
Můžu tě pošťouchnout a nasměrovat, ale přesvědčit tě neumím. Je to jedna z věcí, na které racionální argumenty nestačí. Mohla bych ti říct, že zbytečně týráme a zabíjíme miliardy zvířat ročně, že zatěžujeme životní prostředí, že maso způsobuje rakovinu (to teď dost frčí), že ze sebe budeš mít lepší pocit, zlepší se ti pleť, srovná se ti váha... A že když to neuděláš, tak se budeš na věky smažit v pekle. Ale bohužel to není takhle easy. Musíš sama chtít. Musíš si sama připustit spoustu nepříjemných věcí. Najít v sobě sílu to alespoň zkusit. Bez toho si tady můžu plkat o čem chci a nic se nestane. (Teda kromě toho, že skončíš v pekle, to je jistý.)

Blog sis založila kvůli neustálým otázkám na tvé stravování, zlepšilo se to od té doby, co ho máš nebo ses tomu stejně nevyhnula?
Občas se někdo najde. Ale teď můžu dotyčného odkázat na blog a vyhnout se tak zbytečným okecávkám. Je to mnohem pohodlnější.

Jsi nominovaná na Blogerku roku v kategorii Cosmo objev, teď jsi vyhrála objev října, zvýšilo to tvé naděje na umístění?
Těžko říct. Myslím, že ostatní blogolidi umí mnohem líp zmobilizovat svoje příznivce. Ale jsem objev října, to je 8,33% roku. Mám z toho radost. :-)

Na svém blogu píšeš, že nepoužíváš kuchařky, kde bereš inspiraci a co tě v blogování pohání?
Největší inspirací je hlad a poloprázdná lednice. Pak musí být člověk kreativní. Jinak hodně googlím a recepty si spíš sestavuju z různých zdrojů. Blogování jsem se dlouhou dobu bránila, ale pak mi došlo, že tu vůbec nejde o mě. Jde především o dobrou věc, která mi dává mnohem víc, než by se mohlo zdát.

Plánuješ točit také video recepty? Těch u nás zatím moc není…
Zatím ne. Ale co není, může být.

Sleduješ nějaké české food blogerky?
Pravidelně sleduju jen Veganotic. Jednak je nejlepší, a jednak to byl první blog, který jsem při přechodu na veganství objevila. Chtěla jsem tehdy vyzkoušet úplně všechno. Nicméně dneska vzniká spousta príma blogů orientovaných na rostlinnou stravu a určitě je z čeho vybírat.

Co věci jako veganská kosmetika? Oblečení z bio bavlny? Kráčíš životem i v tomto duchu?
Snažím se. Nemůžu říct, že mám doma 100% produktů veganských, netestovaných nebo bio. Řekla bych, že tak 80%. Na tomhle bych chtěla ještě zapracovat.

Vypadáš jako celkem veselá osoba. :) Jaké je tvé životní motto?
Maso je vražda!

O čem bude tvůj exkluzivní článek na Blogerky.cz, na co se můžeme těšit?
Bude o tom, proč mám blog, když vlastně typickou blogerkou nejsem. A určitě vás neošidím o nějaký pěkný recepis. :-)

Poslední otázka… A co teda jíš? :) Jaké je tvé naprosto nejoblíbenější jídlo?
Rýže. S čímkoli, jakkoli, kdykoli. S tím souvisí i to, že mám hodně ráda asijská jídla. Čím pálivější, tím lepší.

A co teda jíš?

Recepty sledujte u Lindy na blogu!

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.