24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Petra LovelyHair: Nic není samozřejmé a zadarmo. Jděte si za svým snem a každý den na něm makejte!

21.06.2018

Foto: Petra LovelyHair
Když skoro před osmi lety začínala natáčet svoje první beauty videa, lidé nad tím kroutili hlavou. V zahraničí to ale už byl trend. Neměla tehdy ani pořádné vybavení. Osvětlení jí dělala lampička a přehřívající notebook musela chladit na podlaze v kuchyni. 😊 Teď je z Petry LovelyHair zřejmě nejúspěšnější domácí beauty youtuberka. Každý den se svojí tvorbě věnuje nejméně osm hodin a čtyřikrát se v anketě Czech Blog Awards stala nejoblíbenější beauty blogerkou. V rozhovoru Petra prozrazuje, jak se po krušných zkušenostech vyrovnává s nepřející kritikou haterů, jak maká, aby byla úspěšná, co právě připravuje a v čem jí při blogování pomáhá manžel Míra. 😉

YT: petralovelyhair 
INST: @petralovelyhair
FB: Petra LovelyHair

Ahoj Petro, ty jsi asi nejznámější a nejúspěšnější beauty blogerka u nás. Svůj kanál i přezdívku (a zároveň značku) PetraLovelyHair sis založila před sedmi lety. Co tě k blogování a YouTubu tehdy přivedlo? Vzpomeneš si, jak vypadaly tvoje začátky?
Ahoj všem, na své začátky si vzpomenu velmi dobře, byť to bude zanedlouho 8 let, co jsem si blog a YouTube kanál založila. K nápadu mě přivedla zahraniční scéna. Zejména Američanky, na které jsem se dívala a chtěla jsem to stejné začít dělat i pro české divačky, protože vše kolem líčení a módy mě vždy moc bavilo. Začátky byly krušné. Jednak proto, že jsem neměla moc kvalitní vybavení, natáčela jsem na obyčejný kompakt, dosvěcovala jsem si lampičkou a videa stříhala na notebooku, co se přehříval, takže jsem ho musela při renderování videa chladit na podlaze v kuchyni na dlažbě. 😊 A pak také lidé ze začátku koukali zvláštně, klepali si na čelo: "Cože? To se jako líčíš na kameru? A proč? Na to se jako někdo kouká?“ 😊 No vidíte a pak se po několika měsících přidaly další holky a kde je Youtube scéna dnes, že? 😊
Název LovelyHair vznikl tak, že jsem ze začátku plánovala dělat video o účesech. Ale postupně se to hodně rozšířilo o líčení, módu a částečně i lifestyle.

Foto: Petra LovelyHair

Co jsi dělala před tím, než ses vydala cestou youtuberky?
Já jsem vystudovala úplně nesouvisející obor – ekologii a projektování ekologických staveb v krajině, než je ten, ve kterém dnes působím. Kosmetika a móda byly spíše mými koníčky, nicméně vždy mě to k nim táhlo. Také jsem ráda sama svým pánem, takže záhy po škole jsem se pustila do svého prvního podnikání, kterým byl obchod se spodním prádlem. Moc mne to bavilo, ale v Jindřichově Hradci, kam jsem se z Prahy přestěhovala, není taková kupní síla, takže to bylo jen tak tak na uživení. Pak jsme kamenný obchod přesunuli na internet a pár let poté jsem začala jako koníček natáčet na Youtube. Práce přes internet má své nesporné výhody, ale také poustu negativ. Miluju to, že díky tomu mohu bydlet v přírodě a organizovat si svůj čas, ale zároveň se člověk musí hodně obrnit proti některým negativním reakcím, šťouralům a nepřejícníkům.

Je něco, co bys poradila začínajícím beauty blogerkám a youtuberům, kteří sní o úspěchu podobném tomu tvému?
Já myslím, že si každý musí najít tu svou cestu a hlavně dělat srdcem to, co ho opravdu baví a naplňuje, na tvorbě je to totiž hodně poznat. Klíčové je také vydržet a nevzdávat to po prvním neúspěchu nebo překážce. Mnoho lidí vzdává věci strašně brzo. Já jsem natáčela, psala blog a dělala vše zhruba 3 roky ve svém volném čase, než si mě někdo všiml a dostala jsem první spolupráci.
Foto: Petra LovelyHair

Co tě na tvorbě blogerky a youtuberky nejvíc baví a co je naopak podle tebe nejtěžší?
Určitě reakce lidí. To mě baví nejvíc a je to největší ocenění. Když mi přijde email, ve kterém mi slečna píše, že se podle mého videa nalíčila a ostatní lidé jí pak řekli, že jí to sluší a jí to zvedlo sebevědomí. Nebo když mi napíše maminka či babička, že na mě přišla přes svou dceru nebo vnučku a že se jí moc líbí, co dělám, to je prostě skvělé. K nezaplacení. A proto si také tak velmi vážím titulů, které jsem právě u vás v Czech Blog Awards vyhrála. Protože o té ceně rozhodují lidé a to je právě ta podstata toho, proč tohle všechno dělám a proč jsem překonala překážky, které se mi postavily do cesty.
A nejtěžší? Paradoxně opět ohlasy lidí. Lidská závist a netolerance. Pro mne je to nepochopitelné, ale je hodně lidí, kteří věnují obrovské úsilí tomu, aby druhému jeho projekt pokazili. Přitom kdyby tu energii a úsilí věnovali své práci, tak už by byli na míle daleko v cestě za svým snem. Nechápou, že tak mrhají tím nejcennějším, co mají, a to je čas a že pokud věnují energii negativním věcem, nikdy z toho nevzejdou pozitivní výsledky.

Natáčíš řadu tematických videí: třeba Topky a stopky, Beautovinky, Blogerka a drogerka, nejrůznější kosmetické testy a tipy, nevyhýbáš se ani módě a v řadě videí tě vídáme i s tvým manželem Mírou. Jaký formát tě ale baví nejvíc?
Vypíchnout jen jeden je hrozně těžké, baví mě právě ta různorodost a změna. Baví mne testovat novou kosmetiku, ráda se vydám do drogerie za novinkami a vždycky se pobavím, když natáčím video s Mírou. V poslední době mě také moc baví testovat různé e-shopy s oblečením a natáčet na kameru první dojmy. Hlavně se snažím nenudit stereotypem jak sebe, tak své diváky.

Petro, ty máš za sebou i jedno velice nepěkné období své blogerské dráhy. Nenávistné a pomlouvačné komentáře tě přibližně před 2 roky dokonce přivedly k rozhodnutí natáčení ukončit a stáhnout se z YT. Jak na to teď s odstupem vzpomínáš?
Vzpomínám na to nerada, ale teď po dvou letech už bez emocí. Bylo to opravdu náročné období. Přešlo to z online světa i do roviny osobní. Což mě dohnalo k tomu, že jsem celou věc musela opakovaně řešit s policií. Nikomu bych to nepřála, ale myslím, že se to asi mělo stát. Že ta pauza mi pomohla uspořádat si myšlenky, získat určitý nadhled a rozhodně mě posílila. Navíc v té době se sešlo několik negativních faktorů, jedním z nich byla i smrt v rodině, takže tohle vše ustát mne stálo opravdu hodně sil.

A co tě přimělo vrátit se zpátky?
Lidé. Stovky a tisíce podporujících zpráv, komentářů lidí, kteří mi psali, že kdybych odešla od toho, co miluju, tak je nechám vyhrát. A je to pravda. Řekla jsem si, že přece skupina zahořklých lidí, která je v menšině, nemůže vyhrát jen kvůli tomu, že víc řve a používá podpásovky. A jsem ráda, že jsem je vyhrát nenechala. Kvičí a kvokají občas stále dál, to je pravda, ale nevyhráli!

Foto: Petra LovelyHair

Jak se teď vyrovnáváš s podobnými komentáři haterů a jak na ně reaguješ?
Neřeším to. Většinou nereaguji nebo si z toho dělám srandu, protože to jinak ani nejde. Když jsem příliš reagovala, tak to bylo "Jo, ona se brání, tak to bude určitě pravda, když má potřebu se obhajovat.“ A když jsem nic nedělala, tak to zas bylo "No jo, ona mlčí, tak to bude určitě pravda, jinak by k tomu něco řekla“. Možná to není nejlepší řešení, ale je bez stresu a bez práce. Raději ten čas věnuji na odpovědi lidem, kteří mne podporují, na jejich maily a komentáře.

Na začátku roku jsi na svém kanále YT dosáhla 200 tisíc sledujících a od té doby číslo ještě povyskočilo na 226 tisíc, na Instagramu máš 175 tisíc fanoušků. Kolik času denně věnuješ svému kanálu na YT a sociálním sítím?
Je to full time job s přesčasy. Určitě nejméně 8 hodin každý den, ona je totiž i spousta práce za kamerou, kterou divák nevidí. Někdy si dám volno, to je skvělý benefit, když jste pánem své pracovní doby, ale napracuji si to druhý den, v tom jsem velmi svědomitá. 

S kým právě teď spolupracuješ a podle čeho si nabídky ke spolupráci vybíráš?
Spolupráce jsou ošemetná věc. Každý tvůrce potřebuje poplatit složenky a nakoupit jídlo a firmy si toho jsou samo sebou vědomy. Takže mnohdy přicházejí s naprosto nesmyslnými požadavky. Proto jsem se vždy snažila nebýt na spolupracích závislá a měla jsem svůj produkt, svůj e-shop, který byl zdrojem stálého příjmu a já si mohla udržet tvůrčí svobodu. Což je moje hlavní podmínka. Firma mi do mé práce, do mého názoru nesmí mluvit a samozřejmě si vybírám ty, jejichž produkt či projekt mne samotnou i diváky zajímá. A nesmí jí vadit, že spolupráci označím jako placenou spolupráci.

Už čtyřikrát ses v anketě Czech Blog Awards stala nejoblíbenější beauty blogerkou u nás. Co to pro tebe znamená? Ovlivnilo to nějak tvou tvorbu?
Jak už jsem zmínila, znamená to pro mne opravdu hodně, protože je to cena, o které svými hlasy rozhodují lidé, diváci a čtenáři.
A mou tvorbu to asi ovlivnilo. Hodně mě první výhra motivovala, takže se snažím své fanoušky nezklamat, posouvat se pořád dál. Ať už kvalitou, tak přednesem, novými formáty, lepším střihem. V tomhle mě to ovlivnilo opravdu hodně, cítím velkou zodpovědnost a vděk vůči lidem. 

Foto: Petra LovelyHair

A jak vzpomínáš na svoje vyhlášení a poslední finálový večer v Hotelu Hilton?
Pomatuji si, že jsem byla trochu nervozní a hlavně hrozně překvapená, vůbec jsem to letos nečekala a o to větší pak byla radost. Taky to Daře Rolins, která předávala cenu, děsně slušelo a byla hrozně milá! Ale ostatní mám tak trochu v mlze, ani už nevím, co jsem na podiu říkala. Ale celý večer pak byl skvělý, moc jsem si ho užila.

Kde tě právě teď tvoji fanoušci mohou potkat? Chystáš nějakou akci?
Chystám. Určitě bude možnost potkat se, ale já bych to nerada nějak zakřikla, takže to nechám takhle otevřené. 😊 Ale moc se těším a jestli to vyjde, bude to velké.

Co je pro tebe v životě nejdůležitější?
Zdraví, láska a štěstí, co jiného v tom životě nakonec potřebujeme, než to být v pohodě, dělat, co nás naplňuje a být obklopeni lidmi, jež milujeme a oni nás.

Kde čerpáš inspiraci pro svoje videa? Je těžké vymýšlet neustále nová témata?
Je to těžké. Inspirace na tutoriály je všude kolem mě, to zas tak těžké není. Vidím někde krásnou kombinaci barev, ať už v přírodě nebo jinde, tak si jí poznamenám a pak udělám líčení. Ale inspirace pro ostatní videa tak snadná není. Hodně se bavíme s manželem, jsme oba komunikativní typy, takže z toho někdy nějaký nápad vzejde. Mám na stole a u postele sešítek, kam si své nápady zapisuji, ne všechny dojdou do stadia realizace, ale je to praktické a mám tak pořád seznam toho, co mohu natočit. Ale také se inspiruji trendy ze zahraničí.

Foto: Petra LovelyHair

Na svém e-shopu Lovelyhair.cz jsi v minulosti nabízela kosmetické štětce, paletky… teď na něm nabízíš umělé nalepovací řasy a svůj merch – kolekci oblečení pro milovnice make-upu. Co tě přimělo k této změně? A chystáš pro své fanynky něco nového?
Chystáme limitku řas. Na to se moc těším a dlouhou dobu pracuji na vlastních rtěnkách, ale je to bohužel běh na dlouhou trať, zvláště díky nákladné administrativě. Ale fanynky se jistě mohou těšit i na jiné novinky. Vlastně neustále nad něčím přemýšlím, jsem v kontaktu s výrobci, některé věci po čase odložím, pro jiné se nadchnu a jdu do nich. Teď jsem třeba nadchnutá, ale neprozradím do čeho. Budu s dovolením ještě chvíli tajemná. A moje štětce nyní žijí pod značkou Dermacol, taková nabídka se neodmítá a navíc přišla v pravý čas. Upřímně ukončit prodej štětců pod mojí značkou je rozhodnutí, o kterém občas pochybuji, zda bylo to nejlepší, protože nebylo vůbec nutné. Ale v té době jsem byla já i Míra ze všeho tak vyčerpaná, že jsem do ničeho neměla chuť a spojení s největší a nejlepší českou značkou dekorativní kosmetiky je pro mne stále logickým krokem vpřed.  
A co se týká oblečení a merche, vždy jsem chtěla udělat kolekci, která by vystihovala milovníky makeupu, to se myslím podařilo a jsem ráda, že se líbí a dobře prodává. 😊

Je těžké se v ČR prosadit jako youtuberka a na sociálních sítích a udržet si post nejlepší beauty blogerky?
Ano, je to těžké. Konkurence je v současné chvíli obrovská. Český beauty trh je dost malý a některá jeho zákoutí dost temná, takže prosadit se a udržet pozornost diváků není snadné. A udržet si post nejlepší beauty blogerky? Já tohle označení vlastně nemám moc ráda. Na scéně je opravdu tolik skvělých mladých talentovaných holek a kluků, kteří s makeupem umí takové věci, že mi zůstává mnohdy rozum stát, že nemám pocit, že bych tento přívlastek měla právo používat. Myslím, že o beauty scénu je do budoucna velmi dobře postaráno a máme se na co těšit. Ale abych odpověděla, udržet se nahoře mi možná paradoxně pomáhá můj věk, za ty roky jsem nabrala hodně zkušeností, které se teď snažím předat dál.

Jakou úlohu pro tvoji tvorbu a blogování hraje tvůj manžel Míra?
Velmi důležitou. On je děsný geek, co se věcí kolem focení a videa týče. Takže mám o starost méně, prostě mu řeknu, že bych chtěla vybavení, abych mohla udělat to a to a on to sežene a naučí mě s tím. Je mi oporou. Je mi vrbou. A v neposlední řadě je i nedílnou součástí některých videí.

Foto: Petra LovelyHair

Co je pro tebe kosmetický must-have? Bez čeho se neobejdeš a jaká kosmetická značka je tvá nejoblíbenější?
Miluju rtěnky, paletky očních stínů, laky na nehty… asi nedokážu říci jen jednu věc. Bez čeho se ale neobejdu, když se líčím, je sjednocená a prozářená pleť, krásné řasy a dokonalá rtěnka. Stačí málo a žena se díky makeupu dokáže neskutečně proměnit a dodat si sebevědomí, právě to mě na mé práci baví nejvíce. A značek mám oblíbených tolik, že by to bylo na dlouhý seznam, a to jak v drogerce, tak high end, opravdu nedokážu vypíchnout jednu nebo dvě, spíše bych uměla zvolit jednotlivé oblíbené produkty různých značek.

Inspiruješ se také u ostatních blogerů a youtuberů? Koho sleduješ a kdo tě inspiruje z domácí a zahraniční scény?
Inspiruji se spíše v zahraničí, protože co si budeme nalhávat, jsou tam o krok napřed. Velmi ráda sleduji americké beauty youtubeky Carli Bybel, Nicole Guerriero, novozélandskou Shaaanxo, Kathleen Lights, Desi Perkins nebo australanku Lauren Curtis a v poslední době mě zabaví i mužstí beauty guru jako Jeffree Star nebo Manny MUA. Na domácí scéně mne baví několik mladých talentů jako například Ondra Bortel, Káťa Zee, Karla Skalová nebo Martin Kašík, to jen tak namátkou, je jich mnohem více.

Co považuješ za největší kosmetické "barbarství“, které ženy na sobě páchají? ☺
Rozhodně a jednoznačně neodlíčit se na noc je to nejhorší, co mohou ženy pro svou pleť udělat. Pleť se zanáší, vzniká akné a rozšířené póry a také rychleji stárne.

Kde se vidíš třeba za 5 let? Máš nějaké sny, které si chceš splnit?
Snů mám několik, ale aby se vyplnily, nesmí se o nich nahlas moc mluvit, že? :) Pro mě je ale hlavně důležité každý den pro splnění svého snu něco udělat, stanovit si jednotlivé cíle a za těmi jít, nestát na místě, ale pořád to posouvat dál. Život se nezastaví a když zůstaneš stát na místě, věci nestagnují, ostatní tě rychle předběhnou a ty se začneš posouvat dozadu. Člověk na sobě musí pořád makat a protože je od přírody lemra líná, je třeba nad sebou držet bič a to já docela ovládám. :D.

Chtěla bys něco vzkázat našim čtenářkám a svým fanouškům?
Především bych všem chtěla poděkovat za neskutečnou a neutuchající podporu, a to jak tu tichou ve formě sledování, tak za všechny komentáře, liky a zprávy. Občas se musím štípnout do ruky, jestli se mi tohle všechno nezdá. Je pro mne naprosto neskutečné, co všechno může obyčejná holka s láskou ke kosmetice dokázat ve svém oboru, kolik lidí mou vášeň sdílí a kolik z nich si oblíbilo i moji, přiznejme si na rovinu, trochu komplikovanou osobnost. Každému jednomu z vás dlužím hrozně moc a jsem neskutečně vděčná za to, co mám. Však se podívejme na dnešní svět, jaké hrozné věci se dějí, o to víc si vážím toho, co mám. Nic není samozřejmé a nic v našem světě není zadarmo. Proto si jděte za svým snem, každý den na něm makejte a posouvejte své hranice, dělejte maximum, jedině tak nebude litovat ztraceného času, protože to je ta nejcennější komodita, co máme, každému z nás totiž jednou vyprší. Milujte sami sebe a lidi okolo a rozdávejte radost, protože to je to, co se člověku vrátí jako bumerang a s tím přijde i pocit štěstí a naplnění. A v neposlední řadě, užijte si pohodové slunečné léto.

Blogerky.cz Ti, Petro, děkuji za rozhovor a přejí hodně úspěchů a pohodové léto. ;-)

Také moc děkuji za příležitost a krásný rozhovor, moc mě to bavilo. ;-)

Autor: Martina Burýšková

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Nové blogy

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.