24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Life with Carol: Vydejte se do světa na vlastní pěst

18.06.2018

Foto: Life with Carol
Cestování, trip, dobrodružství. Ve skutečnosti to nejsou nijak zvláštní či neobyčejná slova, avšak díky blogerům, youtuberům a influencerům se v posledních pár letech tak nějak povznesly na vyšší úroveň. Ten, kdo cestuje, je vlastně in. Určitě všichni znáte ty dokonalé fotky dokonalých snídaní v ještě dokonalejších hotelech. Bohužel jsou tyhle typy dovolených pro většinu lidí nereálné. Cestování ale neznamená nutně luxus, proto bych vám v dnešním článku chtěla dát pár tipů na to, jak cestovat, aniž byste museli utrácet desetitisíce.

BLOG: www.lifewithcarol.cz
FB: Life with Carol
IG: @lifewithcarol
YT: Life with Carol

Už druhým rokem žiji a pracuji v Anglii a právě tady jsem si cestování zamilovala. Už díky tomu, že jsem vycestovala za prací, se mi naskytly nové možnosti, nápady a stejně tak odvaha tyhle nápady realizovat. Minulý rok jsme třeba s přítelem v práci dali výpověď a rozhodli se prostopovat jižní Francií a Španělskem. No a jak tedy naplánovat takovou dovolenou, aby vás vyšla co nejlevněji, ale zároveň se pro Vás stala nezapomenutelnou?

Foto: Life with Carol

Tady máte pár tipů:

1. Média – nepřítel č. 1
Znáte to. Podle televize na nás číhá nebezpečí na každém kroku. Nejlepší je raději nikam nechodit, nejlépe ani nevycházet z domu a zůstat sedět doma. To, že se třeba v Londýně stal teroristický útok, nemusí nutně znamenat, že se tam v následujících dnech bude opakovat.

2. Plánujte dopředu!
Tohle je spíše moje osobní doporučení, abyste si včas stihli vyřídit veškeré potřebné věci, dokumenty, ubytování apod. I když jsou lidi, kteří mají třeba raději nečekané akce.

Foto: Life with Carol

3. Kam poletím?
U výběru destinace se žádné meze nekladou. V dnešní době si jednoduše můžete zaletět, kam chcete. Každopádně počítejte s faktem, že tam, kam chcete jet či letět, může být levná jízdenka či letenka, avšak ostatní věci jako např. ubytování, strava a doprava můžou být poměrně drahé a naopak. Je fajn si proto dopředu na internetu zjistit, v jaké cenové relaci se veškeré služby pohybují. Pokud se chystáte vycestovat poprvé v životě, pro začátek raději volte evropské země.

Foto: Life with Carol

4. A co doprava?
Jak asi víte, letadla jsou v dnešní době nejvyužívanějším dopravním prostředkem. Takže pokud se chystáte cestovat po Evropě, doporučím Vám jednoznačně nízkonákladovky Wizzair, Ryanair nebo Easy Jet. Jestli se ale chystáte vycestovat někam dál, setkáte se nespočty nejrůznějších společností. Zároveň by vám taky mohl pomoci jeden z internetových srovnávačů letenek. Mně se díky své přehlednosti osvědčil Skyscanner. Co se ale týče koupi letenek, ty pořizuji přímo na stránkách leteckých společností.
Ze zkušenosti vím, že cestování autobusem je zdlouhavé a poměrně náročné. Chápu ale lidi, kteří létat třeba nemůžou, proto jim nezbývá nic jiného, než jet autobusem, vlakem nebo i autem. Z finančního hlediska ale právě cesta letadlem vychází obvykle nejvýhodněji.
Posledním osvědčeným tipem je také stopování. Nám se povedlo prostopovat z Grenoblu přes Marseille až do Barcelony. Rozhodně bych do stopování nešla sama. Stopování je podle mě ideální ve 2, max. 3 lidech (jak kvůli bezpečnosti, tak kvůli volnému místu v autě). Při stopování jsme měli to štěstí a právě v Marseille jsme narazili na 2 další Češky, stopařky.
Co se týče dopravy po samotných městech, můžete vsadit ať už na metro (ve velkých městech), autobus, tramvaj, v poslední době oblíbená kola anebo na klasiku, kterou je samozřejmě chůze.

Foto: Life with Carol

5. Jak to bude s bydlením?
Tak tady bych vám jednoznačně doporučila Airbnb, kde najdete nabídky ubytování z celého světa. Vaši hostitelé vám můžou taky poskytnout nejrůznější rady a tipy. Na stránkách Airbnb si navíc můžete vybrat cenové rozmezí, což je super. Není nutnost hledat ubytování přímo ve městě, které se chystáte navštívit. Můžete to udělat tak jako my, když jsme se chystali do Amsterdamu, ve kterém bylo ubytování hodně drahé, proto jsme si našli ubytování v nedalekém Utrechtu.
Druhým způsobem je třeba takový Couchsurfing, kdy vás u sebe hostitelé nechají přespat zdarma. Nečekejte ale komfort jako třeba u Airbnb. Většinou bývá podmínkou to, že s vámi chtějí strávit nějaký čas, třeba si zajít na večeři, na drink apod.
Jestli je pro mě něco adrenalin, tak je to rozhodně spaní “pod širákem“. Dodnes si pamatuji ty pocity, které jsme zažívali třeba na louce u letiště v Grenoblu, u francouzsko-španělských hranic či v Marseille…

Foto: Life with Carol

6. Hotovost nebo karta?
Je známo, že kartou se dá v dnešní době platit téměř všude. Každopádně je nezbytné mít u sebe vždy aspoň nějakou hotovost. Nikdy totiž nevíte, jestli vám budou vaše karty akceptovat, tak jak se to stalo nám právě v Holandsku.

7. Jak se zorientovat?
Pokud spoléháte na moderní technologie, určitě vám poradím aplikaci Ulmon, která nabízí offline mapy, takže se nemusíte bát, když vám přestanou fungovat data. Může se ale taky stát, že se vám mobil vybije, proto je podle mého názoru dobré u sebe vždy mít starou dobrou papírovou mapu.

Foto: Life with Carol

8. Památky nejsou všechno
Když se řekne cestování, mnoho lidí si vybaví památky. Samozřejmě, že je to právě jeden z důvodů, proč do dané destinace míříme. Podle mě je ale škoda nevyzkoušet jednu z místních restaurací, kaváren či bister nebo zajít na lokální trh a nakoupit si něco dobrého. Právě poznávání nejrůznějších chutí na cestování tak miluju. Zkuste zapátrat na internetu a najít si různá doporučení. Výše zmíněná aplikace Ulmon je super taky v tom, že v ní najdete tipy ať už na muzea či restaurace, u kterých vždy najdete jak fotografie, tak recenze od lidí.

Foto: Life with Carol

9. Nezapomínejte fotit!
Kromě vzpomínek, které si z výletů odneseme, je velkou nezbytností pořídit aspoň pár fotek. Není nad to si fotky po nějaké době procházet a nostalgicky si zavzpomínat. Fotky si pak můžete vyvolat a vystavit. Zaručuji vám, že je to jedna z nejhezčích dekorací.

10. Užívejte si každý okamžik!
Na cestování miluji to, že při něm vypnu, zapomenu na všechny mé problémy a starosti a snažím se žít daným okamžikem. Přece jen, dovolená je od toho abychom zrelaxovali a všechny strasti nechali doma.

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Populární blogy

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.