24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Rozvoj myšlení a společenských dovedností prostřednictvím hraní společenských her

26.09.2023

Společenské hry nabízí skvělou příležitost pro zábavný odpočinek, ovšem mohou být také nástrojem pro psychologický a sociální rozvoj. Rozmanité hry totiž ovlivňují naše myšlení, komunikační schopnosti a řešení problémů – jde tak o více než jen hravou zábavu.

Kognitivní rozvoj a myšlení

Společenské hry vytváří intelektuálně stimulující prostředí. Na hracím plánu je třeba řešit různé situace, hráči se potýkají s různými strategiemi, plánováním a rozhodováním v rychle se měnících situacích. To všechno vyžaduje flexibilní kognitivní schopnosti, rychlé analytické myšlení a schopnost adaptovat se na nové podmínky. Hraní her tak podporuje rozvoj kritického a logického myšlení, což přijde vhod při řešení každodenních starostí.

Sociální dovednosti a emocionální inteligence

Při hraní stolních her lze výborně rozvíjet sociální dovednosti. Hráči se totiž musí naučit komunikovat s ostatními, naslouchat jejich názorům a efektivně sdílet informace, aby se dopracovali ke společnému cíli. To platí zejména pro hry, ve kterých hráči spolupracují, aby dosáhli výhry. Ovšem i u běžných her, kde je jeden vítěz, jsou určité benefity – sledování a rozpoznávání emocí ostatních hráčů podporuje emocionální inteligenci a empatii.

Spolupráce a řešení konfliktů

Běžné deskovky plné soutěživosti mnohdy vyvolávají spíše konflikty než spolupráci. Ovšem v dnešní době je mnoho her zaměřeno na spolupráci, aby hráči mohli společně vyhrát. Je tak podpořena efektivní týmová práce a schopnost dosahovat společných cílů. Kromě toho hry otevírají prostor pro řešení konfliktů v kontrolovaném prostředí, lze tak dosáhnout lepšího porozumění a komunikace.
Společenské hry jsou skvělou volnočasovou zábavou, ovšem mohou mít i výrazný přínos pro osobní a pracovní život. Rozhodně se proto vyplatí zařadit hraní her mezi své koníčky, navíc se jejich prostřednictvím můžete sblížit se svou rodinou či přáteli.

Zdroj obrázku: Gorodenkoff - stock.adobe.com

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.