24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Od sci-fi po fantasy: Rozmanitý svět, kde se potkávají jedinečné příběhy

18.07.2023

Každá kniha nabízí jedinečný svět, spoustu dobrodružství a mnohdy i poučení. Mezi populární žánry patří sci-fi a fantasy, jejichž prostřednictvím lze uniknout od každodenních starostí a zažít něco skvělého. Pokud patříte mezi milovníky čtení, nabízí se několik oblíbených titulů, které byste si neměli nechat uniknout.

Seznamte se

Žánry sci-fi a fantasy jsou dobře známé, pokud se v nich přesto nevyznáte, pojďme si je v rychlosti představit. Sci-fi (zkratka pro science fiction) se často zabývá vědeckými a technologickými koncepty. Přináší alternativní budoucnost, prozkoumává vesmír, mnohdy se zabývá dystopickými tématy. Najít můžete náročnější knihy, které vám nedají spát, ale i oddechové tituly, které zaujmou vaši představivost.

Oproti tomu fantasy je plné magie, příšer, okouzlujících hrdinů a dechberoucích světů. Příběhy jsou mnohdy inspirovány mytologií. I u těchto knih bude vaše představivost pracovat na plné obrátky. Může jít o kouzelné příběhy, ale i složitější témata ve fantasy podání.

V poslední době mezi velmi populární tituly v těchto žánrech patří Zaklínač a Duna – zejména díky seriálovému a filmovému zpracování. Jde o poutavé příběhy, každý je zasazen do jiného prostředí.

Duna – epické dobrodružství od Franka Herberta

Duna představuje sérii knih, dílo je označováno jako sci-fi román. Jde o jedno z nejvýznamnějších děl v tomto žánru. Epický příběh se odehrává v daleké budoucnosti, vypráví o mocenských hrách a náboženství, mezi řádky se toho však skrývá mnohem víc.

Skvělé ohlasy sklidilo také stejnojmenné filmové zpracování, příběh tak můžete zažít i jinak než jen prostřednictvím knihy. Nicméně právě kniha Duna je klasikou, která vás může přivést do světa sci-fi.

Zaklínač – fantastický svět Andrzeje Sapkowského

Pokud vás láká spíše fantasy svět, nabízí se knižní série Zaklínač. Čeká vás fantastický svět plný magie, příšer a samozřejmě i hrdinů. Hlavní postava, Geralt z Rivie, se živí lovením monster. To však zdaleka není vše, co na vás čeká – připravte se na svět plný intrik, nebezpečí a příběh plný zajímavých zvratů.

Zaklínač knihy se staly předlohou seriálu, ovšem populárnější zpracování příběhu nabízí stejnojmenná populární hra. Pokud si však naplno chcete vychutnat krásu tohoto příběhu, nejlepší volbou jsou knihy.

Čeští autoři – mistři sci-fi a fantasy

Nejen ve světě, ale i u nás je řada skvělých autorů, kteří se věnují žánrům sci-fi a fantasy. Jedním z těch, kteří vynikají, je František Kotleta. Má velmi osobitý styl, tato literatura tedy není pro každého. Rozhodně však stojí za to, přečíst si alespoň jednu z jeho knih.

Pokud se chcete naplno ponořit do světa fantasy a sci-fi, nenechte si ujít knihy Jiřího Kulhánka. Nabitý děj vás od stránek nepustí, nechybí však ani humor. Velmi oblíbená je série Noční klub, ovšem vybírat můžete z řady dalších poutavých děl.

Dalším výborným autorem je Miroslav Žamboch, který má na svém kontě také několik skvělých knih. Populární jsou série Veterán a Bakly, které nabízí spoustu stránek zajímavého čtení.

Máme samozřejmě i skvělé autorky – Vilma Kadlečková napsala oblíbenou ságu Mycelium a řadu dalších knih. Zejména ženy pak mají v oblibě také Petru Neomillnerovou, její knihy jsou mnohdy plné erotických scén, nechybí však ani pořádná akce. Doporučit lze sérii Zaklínačka Lota.

Závěr

Scifi a fantasy literatura otevírá bránu do jedinečných světů, ve kterých vás čeká spousta dobrodružství. Duna a Zaklínač jsou klasika, kterou by si nikdo neměl nechat ujít. Pokud vás tyto žánry zajímají, poklady najdete i mezi českými autory. Neváhejte se ponořit do jejich fascinujících příběhů a prozkoumejte nové světy, které vám knihy nabízí.

Zdroj obrázku: encierro / Stock.adobe.com

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.