24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Jak menopauza mění tělo a mysl?

14.07.2023

Menopauza je jedním z významných milníků života každé ženy. Přestože jde o okamžik, o kterém každá žena ví, že přijde, není jeho překonání jednoduché. Na jaké změny je dobré se připravit?

Vaše tělo se může změnit

I ženy, které si po celý život poměrně snadno držely štíhlou figuru, mohou najednou v přechodu zažít výrazné přibírání na váze. Pokud ale pochopíte příčiny těchto změn – které nemusí potkat každou osobu – lze jim předcházet a zabránit. Rozhodně tedy neplatí, že byste kvůli menopauze musela vypadat jinak, než si přejete.

Důvodů je hned několik. V první řadě jsou na vině hormonální změny. Naše tělo kvůli změnám hladiny některých důležitých hormonů může držet méně svalové hmoty a naopak preferovat ukládání tukových zásob. Na vině je i změna životního stylu – starší lidé se méně hýbou, tudíž mají nižší energetický výdej. V neposlední řadě po této životní fázi naše tělo potřebuje méně energie na svou běžnou klidovou činnost. I když se tedy z hlediska fyzické aktivity chováte stejně jako před menopauzou, vaše tělo zkrátka spaluje kalorií méně.

Reakce je zřejmá – musíte o něco snížit energetický příjem, nebo cíleně navýšit výdej. Vždy podle vašich možností.

Objeví se první známky stárnutí

Menopauza je samozřejmě spojena se stárnutím, ale jako taková vás v životě příliš neomezí – naopak jde pro ženy v určitém směru o úlevu. Jenže hormonální změny a pokročilejší věk s sebou nesou další nepříjemnosti. Objevit se může řídnutí kostí, tělo bude náchylnější na zlomeniny při pádech. Častěji můžete mít problémy s inkontinencí, takže může být nezbytné začít užívat inkontinenční pomůcky. Rovněž se „tam dole“ mohou objevit problémy se suchostí, což může komplikovat pohlavní styk. Často také přichází dočasné nebo trvalé snížení libida.

V tomto věku se také velice často objevují „civilizační“ choroby spojené se životním stylem a stárnutím. Lékař vám může zjistit vysoký tlak, cukrovku, zvýšený cholesterol apod.

Výkyvy hladiny hormonů, výkyvy nálad

Protože se ve vašem těle mění hladiny hormonů, budou se stejně tak měnit i vaše nálady. Připravte se na obrovské deprese i euforické stavy. Kromě toho můžete tyto změny pocítit i fyzicky v podobě prudkých návalů horka nebo naopak zimy. Změny často přichází náhle a bez předchozího varování.

S tím souvisí i riziko rozvoje psychických poruch. Proto je dobré myslet i na duševní stránku a v případě potřeby vyhledat odborníka, se kterým se na novou životní etapu psychicky připravíte.

Nezapomínejme na potíže se spánkem, které se rovněž mohou často objevit právě v tomto věku a ne vždy odezní. Nezbytné může být snížit konzumaci kofeinu nebo alkoholických nápojů. Zajistěte svému tělu pro spánek ideální podmínky.

Zdroj foto: Pexels.com

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Nové blogy

Populární blogy

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.