24.4.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Byl jsem ve správný čas na správném místě, říká Tomáš Havel, uznávaný fotograf a hvězda Instagramu

15.3.2018

Fotit začal díky cestování a už mu to zůstalo. Obojí. Dokázal propojit své oblíbené činnosti a staly se mu obživou. Je fotografem na plný úvazek, zhruba čtvrt roku tráví na cestách, fotí krajinu, přírodu, spolupracuje s velkými firmami, které ho samy oslovují a na Instagramu má přes 100 tisíc fanoušků podobně jako různé celebrity. Jaký je jeho recept na krásné fotky a úspěch na Instagramu a jak vypadala jeho cesta za prací snů? V rozhovoru prozrazuje, jaké šance člověk má živit se jako fotograf a proč je úspěšnější v zahraničí než v Čechách.

Tomáši, jak a kdy jste se k fotografování dostal? A co Vás na něm nejvíc přitahuje?
K fotce jsem se dostal díky cestování, v šestnácti letech přišla první zrcadlovka, kterou jsem dokumentoval svoje výlety. Chytlo mě to natolik, že jsem u fotografie zůstal a jsem za to nesmírně rád. Mám k umění blízko od malička, hodně jsem kreslil, takže to také sehrálo jistou roli.
Fotku mám hodně spojenou právě s cestováním, je to pro mě takové lovení okamžiků, jedinečnosti. Fascinuje mě hra se světlem, barvami a krásou přírody.

Foto: Tomáš Havel

Co bylo tím zlomem, co nastartovalo Vaši úspěšnou kariéru?
Byla to hlavně cesta do Norska a několik fotografií odtud. Krásy téhle severské země byly v té době světu ještě docela neznámé. Například fotka, kde sedím na okraji Trolltungy oblétla svět, sdílely ji velké instagramové stránky a objevila se v mnoha zahraničních časopisech. To pro mě bylo opravdu motivující a navíc jsem získal mnoho fanoušků.

Na Vašich stránkách a na FB je vidět, že fotografickou vášní je pro vás hlavně příroda, krajina a zajímavá místa. Je to Vaše hlavní inspirace?
Rozhodně ano. Cestování za fotkou z jednoho krásného místa na druhé je ta nejlepší činnost. Poslední dobou se snažím, abych celé cesty jen nefotil, ale abych si přírodu užil i jinak než skrz hledáček fotoaparátu.

Foto: Tomáš Havel

Fotíte vlastně i něco jiného? :-)
Samozřejmě! Fotím reklamní snímky pro firmy, určené pro weby nebo jako obsah na sociální sítě. Mezi klienty, s kterými spolupracuji, patří např. Osprey, New Balance, Rebook, O2 Czech Republic nebo Paul Hewitt. Dále jsme společně s přítelkyní založili projekt Tom & Eve, specializujeme se na tvorbu obsahu a fotografování svateb v přírodě. :)

Kolik času ročně strávíte na cestách a výpravách za focením?
Dohromady bych to odhadoval na dva až tři měsíce v roce. Záleží na časových možnostech, třeba letos mě hodně zaměstnává škola, protože jsem v posledním ročníku. Podnikli jsme několik kratších cest v zimě a další přijdou nejspíš až v létě.

Co je na tom pro Vás vlastně lákavější – samotné cestování, nebo fotografování?
Cestováním to pro mě všechno začalo a rád si to připomínám. Stávalo se mi, že jsem cestoval jen kvůli snímkům, hodně mě to pohltilo. Časem jsem si to naštěstí uvědomil a teď se snažím obě stránky vyvážit, užít si dobrodružství, něco nového poznat a odvézt si skvělé snímky. Kdybych si měl opravdu vybrat mezi focením a cestováním, vybral bych si cestování. Vždyť se dá i natáčet! :-) Cestovat mě samozřejmě baví nejvíce, ale fotky, které vyfotím, se mnou budou cestovat už napořád.

Foto: Tomáš Havel

Je v ČR těžké uživit se jako fotograf? A jako fotograf přírody a cestovatel?
Fotograf v ČR se určitě uživí, není to sice jednoduchá práce, ale jde to. Krajinářská fotografie jako taková není profese, kde by mohlo pracovat mnoho lidí, zejména u nás. Je to však možné hlavně díky on-line světu, sociálním sítím, točení tutoriálů, prodávání printů nebo presetů, pořádání přednášek či workshopů. A takový „koktejl” vás dokáže uživit. Nejvýdělečnější je samozřejmě spolupráce s firmami a reklama.

Máte nějaké místo, které je pro vás fotograficky výjimečné? Které vás nadchlo více než ostatní?
Je to kouzelná norská Senja, ostrov obklopený fljordy, daleko za polárním kruhem. Je nezapomenutelné.

Na Instagramu máte přes 100 tisíc followerů podobně jako různé celebrity. Jaký je Váš recept na úspěch na sociálních sítích?
Byl jsem ve správný čas na správném místě, velké stránky sdílely mé fotografie, získal jsem tak širokou fanouškovskou základnu. Rad a tipů jak vybudovat dobrý Instagram je na internetu a v knížkách tisíce. Většinou se ale opakují slova jako sladěný obsah, konkrétní cílová skupina, komunikace s fanoušky, plánovitost a aktivita. Pod to se mohu podepsat. A snad bych ještě dodal – nebrat to tak vážně.

Foto: Tomáš Havel

Jak dlouho Vám trvalo, než jste získal tolik příznivců a prosadil se tu?
První fotografii jsem na Instagram nahrál 3. října 2012, za následující rok jsem překročil prvních deset tisíc fanoušků.

Jakou fotografickou výbavu používáte pro focení? Co všechno z toho si berete na cesty?
Fotím na Canon EOS 6D. Mým favoritem mezi objektivy je v současné době Canon 16-35mm f/4L IS USM. Kromě fotoaparátu vozím ještě stativ, který je nutností, dále tři až čtyři objektivy, dálkovou spoušť a různé druhy fotografických filtrů. Nejčastěji používám přechodový filtr LEE ND 0,9 soft.

Jaký máte názor na focení na telefony? :-)
Rozhodně to neodsuzuji a občas si na telefon něco sám vyfotím. Na cesty je to pro obyčejné lidi ideální, foťáky jsou dnes ve smartphonech kvalitní. Profesionální fotografii ale stále vládnou digitální zrcadlovky.

Poradil byste nám několik fotografických tipů na tvorbu a úpravu fotek, hlavně pro ty, kdo se chtějí ve focení zdokonalovat a tvořit také krásné fotky?
Nastudujte si pár základních pravidel kompozice a vyhněte se přehnaných úpravám, které ubírají fotkám na přirozenosti. A až budete pravidla znát, nebojte se je čas od času porušovat. :)

Foto: Tomáš Havel

Oslovují Vás také firmy s nabídkou spolupráce?
Ano, pro firmy fotím jejich produkty, nebo je výjimečně uvedu na svém Instagramu. To ale jen v případě, že jsem přesvědčen o kvalitě produktů, které navíc souvisí s tím, co dělám a čemu věřím. Reklamu na Instagramu se snažím udržet na minimu.

Koho sledujete na sociálních sítích? Je někdo, kdo Vás inspiruje svojí tvorbou?
Na Instagramu sleduji přes 500 uživatelů, kteří mě inspirují. Mezi ty nejlepší patří Michael Shainblum (@shainblumphotography), Daniel Ernst (@daniel_ernst) nebo Alex Strohl (@alexstrohl).

Máte více zakázek tady v Čechách, nebo v zahraničí?
Ptáte-li se na krajinářskou fotografii, jsou to zejména zahraniční zakázky, u reklamní fotky je tomu stejně. Svatby ale fotíme hlavně na našem území.

A kdo vás na Instagramu více sleduje – Češi, nebo zahraniční uživatelé?
Převažuje zahraniční publikum. Jsem ale potěšen, že Čechů v poslední době spíše přibývá :)

Co pro vás znamená byt influencerem na sociálních sítích?
Jak jsem říkal, této roli se snažím spíše vyhnout a dojde na to jen výjimečně. Jsem hlavně landscape fotograf a tak to i zůstane.

Foto: Tomáš Havel

A Instagram? Jak ho hodnotíte? Využíváte ho pro svou vlastní propagaci?
Slouží mi jako osobní portfolio, inspirace, místo, kde mohu komunikovat s komunitou fanoušků a ostatními skvělými fotografy. Poslední dobou se však na žebříčku oblíbenosti propadá, je zahlcený reklamou víc, než kdy byl a z původního milého konceptu je velký marketingový nástroj.

A jak hodnotíte instastories?
Osobně je nevyužívám příliš často, nejsem z těch, kteří mají velkou potřebu sdílet svoje každodenní zážitky. :) Rád ho použiju, když jsem na cestách, nebo něco potřebuji sdělit fanouškům.

Tomáši, děkujeme Vám za rozhovor. :-)

Máš také svého oblíbeného fotografa, který tě inspiruje? Nebo hvězdu Instagramu? Poděl se s námi o svůj tip. ;-)

 

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

KURÝR 6 - "HOGGY" PETR LEXA

AVON S PETROU LOVELY HAIR, LÍČENÍ ČTENÁŘKY ADÉLKY

PROMĚNA S TERRY MAKEUP TUTORIALS

CHUTNÁ TO? KAČÍ - MY COOKING DIARY A JEJÍ NEJLEPŠÍ KUŘECÍ KŘÍDLA

ANNA SULC - PROMĚŇ MĚ!

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.