24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Grafický tablet není jen pro grafiky. S čím pomůže vám?

14.06.2022

Mohlo by se zdát, že grafický tablet ocení jen profesionální grafici. Ve skutečnosti má však daleko širší využití – můžete na něm pohodlně psát, kreslit nebo upravovat fotografie. A to se stejnou lehkostí, jako kdybyste používali tužku, štětec nebo pero.

Co je grafický tablet?

Když se řekne tablet, téměř každý si představí přenosný počítač s dotykovou obrazovkou. Avšak grafický tablet je něco docela jiného. Jedná se o tzv. vstupní polohovací zařízení, které v podstatě zastává funkci počítačové myši. Na rozdíl od ní vám ale umožňuje tvořit mnohem preciznější díla, a to s minimálním úsilím.

Jak grafický tablet vypadá?

Grafický tablet se skládá z vlastního zařízení s dotykovou obrazovkou a pera neboli stylusu. Na něm si můžete všimnout tlačítek, z nichž jedno představuje pravý klik a druhé přídavnou funkci. Samotný tablet má kromě aktivní oblasti, na kterou se stylusem kreslí, také ovládací prvky sloužící k aktivaci dalších funkcí a grafických programů. Nejčastěji je využijete pro přibližování a oddalování obrazu, změnu velikosti štětce nebo pro přechod mezi vrstvami.

Není všechno zlato, co se třpytí

Jednou z mála nevýhod grafického tabletu je, že nedokáže fungovat samostatně, ale musí být připojen k počítači. A to buď přes USB kabel, nebo wi-fi připojení. Levnější tablety navíc postrádají zobrazovací displej, takže výsledek své práce vidíte pouze na obrazovce počítače, což pro vás zpočátku může být matoucí.

Pro koho je grafický tablet vhodný?

Z výše uvedeného vyplývá, že grafický tablet ocení všechny kreativní duše, které chtějí své dílo vytvářet přímo v digitálním světě, nikoli na papíře nebo na plátně. Ať už se jedná o fotografy, grafiky, nebo třeba blogery, tablet jim jejich koníčka či práci významně usnadní. Pomocí něj mohou psát poznámky, editovat pořízené snímky, vytvářet grafické návrhy nebo tvořit počítačové animace.

Jak pracovat s grafickým tabletem?

Kouzlo grafického tabletu tkví v práci se stylusem. Na rozdíl od myši je stylus přesnější, díky čemuž docílíte mnohem větší citlivosti a jednotlivé tahy nejsou tak kostrbaté. Zautomatizovat si ovládání pera sice vyžaduje čas a dostatek trpělivosti, výsledek ale rozhodně stojí za to.

Největší rozdíl mezi myší a perem je v úchopu. Zatímco myš svíráte celou dlaní, stylus držíte mezi palcem a ukazováčkem stejně jako klasické pero. Grafický tablet pozná, jak velký tlak na stylus vyvíjíte a přizpůsobí tomu tloušťku čáry. Ten nejlepší tablet na kreslení s pokročilým zpracováním pozná i intenzitu a směr náklonu pera.

Jak vybrat grafický tablet?

Při výběru grafického tabletu je zásadní správná volba velikosti. K dostání jsou malé, střední a velké tablety, jejichž rozměry se pohybují od 4" × 5" do 18" × 12". Zatímco malá zařízení využijete k retušování fotografií, ta velká jsou ideální pro seriózní profesionální práci. Začátečníkům se většinou doporučuje vydat se zlatou střední cestou a práci s grafickým tabletem si nejprve pořádně osahat.

S výběrem toho pravého grafického tabletu vám pomohou také recenze ověřených uživatelů na Heurece. Porovnejte mezi sebou nabídky několika e-shopů a vyberte si tu, která přesně splňuje vaše požadavky.

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.