24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Jak se schladit v letním horku?

28.07.2022

Jste rádi, že léto je konečně tady, ale trápí vás letošní vedra? Chtěli byste si užívat volný čas na zahradě či věnovat se pěstování, ale brání vám v tom vysoké teploty? V tomto článku vám přinášíme několik tipů a triků na to, jak se efektivně ochladit v letním teple a užívat si volných chvil v prostředí zahrady.

Příchod léta a teplého počasí je pro mnohé pozitivní zprávou. Letní počasí nám umožňuje trávit mnohem více času ven, věnovat se zahradě či užívat si volných chvil na čerstvém vzduchu s rodinou či přáteli. Dny jsou mnohem delší a večery příjemné pro zahradní posezení. Ovšem během léta teploty dokáží pořádně vystoupit a horko nás umí potrápit.

Během pobytu v exteriéru je během léta mimořádně důležité chránit se před silnými slunečními paprsky a pravidelně se ochlazovat, abychom se vyhnuli problémům, které mohou nastat z horka. Jak se můžete v zahradě efektivně ochladit?

Vytvořte si chládek a stín

Na žádné zahradě by rozhodně nemělo chybět místo, které poskytuje stín a chládek. Místo, na kterém se můžete schovat před silnými slunečními paprsky je nezbytností každé zahrady. Takové místo si můžete vytvořit různými způsoby. Ideálním řešením jsou zahradní altány. Altány jsou spolehlivou zahradní stavbou, která vám kromě chládku poskytne také příjemné místo pro zahradní posezení či stolování. Zahradní altány jsou v poslední době stále více oblíbenými zahradními stavbami. Jejich výhodou je, že vytvářejí zátiší, útulné intimní místo na zahradě, kde si můžete posedět, odpočívat, užívat čas s blízkými či relaxovat při dobré knize. Altány lze využívat nejen během léta, ale prakticky během celého roku. Existují také altány, které můžete využívat během zimy – uzavíratelné zahradní altánky, které vás ochrání i před větrem, deštěm či sněhem a pokud si do nich zajistíte zdroj tepla, můžete si užívat i zimní zahradní posezení.

Vodní prvky, co osvěží

Vraťme se zpět k letu a ke způsobům, jakými se můžete ochladit. Rozhodně efektivním způsobem, jak se rychle zchladit, je také zahradní bazén. Na zahradě si můžete vybudovat vlastní bazén dnes již poměrně jednoduše. Existuje několik možností, ze kterých si můžete vybírat a zařídit se tak podle vašich možností. Základní typy zahradních bazénů jsou zapuštěný bazén, částečně zapuštěný a nadzemní bazén. Zvolit si můžete například také nafukovací bazén či bazén s podpůrnou konstrukcí. Mít bazén na zahradě dnes již není výsadou, kterou si mohou dovolit jen ti majetnější. Zahradní bazény jsou dnes dostupné prakticky pro kohokoli. Pokud vám to vaše možnosti dovolují, zahradní bazén může být skvělou volbou, jak se ochladit během horkých letních dnů, a to pro celou rodinu.

Pokud si zahradní bazén nemůžete dovolit nebo vám to nedovoluje dispozice zahrady, řešením pro rychlé osvěžení by mohla být i zahradní sprcha. Můžete ji využít k rychlému a praktickému osvěžení během pobytu v zahradě. Zahradní sprcha může být také doplňkem k bazénu a můžete ji využívat před a po koupání. Existují různé druhy zahradních sprch, vybrat si můžete také sprchu s funkcí solárního ohřívání a využít ji například během večerního koupání.

Pokud máte malé dětičky, skvělou a rychlou volbou osvěžení může být také dětský nafukovací bazén. Pro děti to bude radost a zábava a kdo řekl, že se v něm nemůžete osvěžit i vy?

Tip: Jako osvěžení v zahradě můžete využít i venkovní vířivku. Spojíte tak příjemné s užitečným a kromě osvěžení si vychutnáte také pořádný relax. Zahradní vířivky jsou jedním ze zahradních trendů roku 2022. Zajímá vás, jaké další trendy panují letos? Přečtěte si jaké jsou trendy na rok 2022!

Pitný režim

Během pobytu v teple a na slunci byste určitě neměli zapomínat ani na pravidelné doplňování tekutin. Pitný režim by měl být pravidelný a neměli byste na něj zapomínat. Během léta je důležité přijímat tekutiny pravidelně a ne jen tehdy, když pociťujete žízeň. Ideální pro doplnění tekutin je minerální voda, kterou také doplníte minerály a soli, které tělo při pocení ztrácí. Zvolit také můžete také bylinkový čaj. Tekutiny, které přijímáte by neměly být příliš studené, i když během let nás to láká pít chlazené nápoje či nápoje s ledem. Při silném slunci se také rozhodně vyhněte alkoholickým nápojům a nápojům s obsahem cukru, které žízeň neuhasí, ale naopak ještě více vás dehydrují.

Kromě tekutin můžete zařadit také „chladící“ potraviny, respektive potraviny s vysokým obsahem vody. Ty vás nezatíží, doplní tekutiny a osvěží. Vhodné potraviny jsou například okurky či vodní meloun.

Doplňky na ochranu před sluncem a ochlazení

K ochlazení během horkých dnů také můžete využít chladivé ručníky. Jedná se o speciální ručníky, které jsou vyrobeny z chladivých materiálů. Ručníky navlhčíte studenou vodou a můžete přikládat na pokožku. Poskytnou okamžitou úlevu a chladí po dlouhou dobu, protože chladí i když se voda z ručníku vypařuje.

Nezapomeňte ani na správné oblečení a pokrývku hlavy. Při pobytu ven na slunci je výběr toho správného oblečení velmi důležitý. Zvolte vzdušné a přírodní materiály ve světlých barvách. Nezapomínejte ani na pokrývku hlavy. Samozřejmostí by měla být i ochrana pokožky, proto nezapomeňte na natírání ochranným SPF krémem.

Při zahrádkářství během letních dnů je také velmi důležité rozumět si rozložit jednotlivé aktivity a čas. Určitě se vyhněte pobytu na slunci v době oběda. Práci na zahrádce si rozdělte na ranní a odpolední „šichtu“, abyste se vyhnuli tomu nejsilnějšímu slunci. Zároveň, dělejte si pravidelné přestávky, neboť vysoké teploty jsou již samy o sobě zátěží pro organismus.

Léto je oblíbeným ročním obdobím a přináší s sebou možnost trávit mnohem více času v prostředí zahrádky. Vysoké teploty a letní vedra jsou však pro mnohé velkou zátěží. Abychom je zvládali o něco jednodušší, můžeme si pomoci různými způsoby - ochlazení, hydratace, pobyt v chládku a efektivní ochrana před silným sluncem.

Zdroj obrázku: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.