24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Krbová kamna zažívají boom na trhu s vytápěním

01.07.2022

Geopolitická situace ve světě vyvolává v lidech velmi nepříjemné pocity a jedním z těch hlavních je aktuálně strach a stres z neustále se zvyšujících cen za elektřinu a plyn, které vytápí mnoho domácností nejen u nás, ale také v zahraničí. Ve světle těchto událostí lidé přirozeně hledají řešení, které by jim přineslo jak finanční, tak psychickou úlevu, a právě takovým řešením je léty ověřené vytápění dřevem. Navíc novodobá krbová kamna padnou díky rozmanité a široké škále designů do jakékoli domácnosti, ať už bydlíte v novostavbě, starém domě nebo sháníte zdroj tepla na chalupu. Díky spolehlivosti a finanční dostupnosti zažívají krbová kamna boom na trhu.

Příjemné teplo do vašeho domova

Krbová kamna, ať už vyberete jakákoli, by měla být vždy pořízena s ohledem na účel, který mají splnit a samozřejmě s ohledem na velikost vytápěného prostoru. Dají se využít nejen jako doplňkové topidlo, ale dnes zvládnou také bez problému dodat teplo do celého vašeho domu, díky teplovodnímu výměníku, který se postará o rozvod tepla do všech místností, kde to bude žádoucí. Je proto žádoucí vybrat správný model. Výpočet výkonu je tedy klíčový a k tomu budete potřebovat velikost místnosti či místností, které chcete vytopit a také stáří domu a jeho zateplení s ohledem na pravděpodobný únik tepla. Vždy je nejlepším řešením dojít si s těmito údaji do prodejny a poradit se přímo s odborníky. Ušetříte si mnoho starostí a času a budete mít jistotu, že zvolený výkon padne jako ulitý na míru právě vaší domácnosti. Příliš vysoký nebo naopak příliš nízký výkon kamen s sebou totiž nese strasti, které vám neumožní využívat kamna naplno nebo mohou mít velmi nepříznivý vliv na jejich životnost.

 

Široký výběr kamen

Technologie se žene vpřed ve všech oborech a vytápění je samozřejmě jedním z nich. Díky tomu si dnes můžete vybírat z různých materiálů, barevných provedení, celkových designů, obložení nebo typů prosklení, které dodá vašemu domovu opravdový šmrnc. Na výběr máte kachlová, plechová i litinová kamna, přičemž každá z nich má jiné přednosti.  Kachlová kamna jsou pravděpodobně to první, co vám vyvstane na mysli, když se řekne kamna. A není divu. Jejich oblíbenost s časem v podstatě neklesá, jsou prověřena již našimi babičkami a dají se pořídit v tradičním či moderním provedení. Vynikají dlouhou životností a vysokou spolehlivostí a jsou zárukou kvality. Dokážou teplo produkovat opravdu efektivně a také s minimální spotřebou dřeva. Některé typy kamen mají vlastnost akumulace tepla, kterou oceníte hlavně v momentě, kdy jdete spát. Máte totiž jistotu, že kamna budou předávat teplo ještě dlouho po tom, co v nich oheň vyhasl.

 
zdroj: Give.cz

Díky akumulaci tepla jsou pravděpodobně vhodnější do trvale obydlených prostor. Jejich roztopení chvíli trvá a pokud potřebujete teplo hned například po příjezdu na chalupu, předávání tepla hodiny po vyhasnutí zřejmě nevyužijete. Pro tyto případy je proto určitě lepší volit kamna plechová. Ta dokáží předávat teplo okamžitě a místnost vytopí skutečně bleskurychle, zejména zvolíte-li jejich dvouplášťové provedení. Jsou také velmi oblíbená pro svou nízkou cenu a dnes už se pyšní dovednostmi jako je terciální přívod vzduchu, který snižuje spotřebu otopu nebo externímu přívodu vzduchu, který bere vzduch potřebný pro hoření z chodby, technické místnosti nebo přímo zvenku, takže nemusíte tolik větrat a efektivita kamen se tím opět zvyšuje. Litinová krbová kamna v sobě snoubí přednosti dvou předchozích, dokáží totiž sálat teplo do místnosti opravdu rychle a mají také skvělé akumulační schopnosti přebytečného tepla a zásobit jím interiér, když dřevo v kamnech dohoří. Litina je perfektním materiálem pro výrobu kamen a díky ní se můžete spolehnout na vysokou životností a tvarovou stálostí, protože u litinových kamen nehrozí kroucení ani praskání.

 

Čím a jak správně topit

I vy sami můžete jít svým kamnům naproti a zasadit se o jejich správné fungování. Základem je výběr vhodného dřeva. To musí být řádně proschlé s vlhkostí ideálně pod 20 %, kterého dosáhnete ročním, ale všeobecně spíše dvouletým přirozeným sušením na vzduchu. Suché dřevo nekouří, nešpiní sklo a je vysoce výhřevné. Co se týče druhu dřeva sáhněte po tom tvrdém, tedy nejlépe dub či buk. Pokud máte doma dřevo měkké jako například břízu či smrk, využijete ho při podpalu. Přikládat by se poté mělo ve chvíli, kdy vidíte místo otevřeného ohně již uhlíky. Tak docílíte efektivního a úsporného topení, které vás zbaví závislosti na nejistém plynu a drahé elektřině.

zdroj úvodní foto: Give.cz

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.