24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Svobodné bydlení pro svobodné lidi

01.02.2021

Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše. Tak by se dala shrnout základní filozofie low-tech bydlení, které v posledních letech dorazilo i do Čech. Hledání jednoduchých, přírodních a trvale udržitelných řešení láká stále víc lidí, kteří odcházejí z města na venkov.

V dnešním článku si svobodné bydlení, jak se této filozofii také někdy říká, přiblížíme na příběhu Petra Kubaly, který si svůj sen o levném a přírodním bydlení splnil. S rodinou žil v domku, který Petr vlastníma rukama postavil za 3 měsíce a celá stavba ho stála jen 600 000 korun. Dnes Petr svými zkušenostmi pomáhá lidem s podobným snem.

 

Volání divočiny

Pojďme se nejprve podívat na důvody, které většinu majitelů k tomuto stylu bydlení přivedly a které potvrzuje i Petr Kubala:

-    Kontakt s přírodou: Většina domů tohoto typu počítá s tím, že pokud to počasí dovolí, tráví jeho obyvatelé čas spíš venku než uvnitř. Díky tomu mohou být stavby menší, a tím pádem levnější a snáz vytápěné.

-    Nechuť k hypotékám: Čím dál více lidí se kvůli koupi domu nechce zadlužit na celý zbytek života. U svobodných staveb ušetříte oproti „běžnému” domu i několik milionů, takže se dá stavba zvládnout i bez upsání duše bance.

-    Minimalizace ekologické stopy: Co nejjednodušší přírodní materiály, které nezatěžují přírodu a které po tom, co doslouží svému účelu, příroda zase přijme do sebe. K tomu pan Kubala dodává: „V něčem je pro nás vstřebatelnost opravdu důležitější než trvanlivost. Vzhledem k proměnám technologií a životního stylu jsme se nesnažili stavět dům pro několik pokolení.”

-    Nezávislost - Slovo, které se v souvislosti s tímto trendem objevuje často. Někdy jde jen o nezávislost na inženýrských sítích, jindy i o snahu vypěstovat si co nejvíce plodin na vlastním pozemku.

-    Opravitelnost - Upřednostňování technologií, které jsou natolik jednoduché, že je možné je vyměnit nebo nahradit bez odborných znalostí.

Rezonují vaše skryté touhy s výše zmíněným? Mít vlastní dům, nezávislost i pohodu není nereálným snem naivní utopií. Inspirujte se příběhem rodiny Kubalových, který představujeme na následujících řádcích.

 

Konstrukce ze dřeva, zateplení z ovčí vlny

Petr Kubala se spolu se ženou a dvěma dětmi nastěhoval do svého Svobodného domku, jak svému domovu říkají, v roce 2011 a strávili v něm 5 let. Na samém počátku stály 2 roky příprav a pečlivého plánování projektu. Následovalo obtížné hledání parcely, které nakonec vyústilo v koupi 3,1 ha pozemku se sadem a kouskem lesa. Na něm během tří měsíců postavil pan Kubala s pomocí přátel domov pro svou rodinu. Za použití čistě přírodních materiálů.

Dřevěná konstrukce, modřínové stěny a izolace z ovčí vlny tvoří základ stavby. O elektřinu se stará slunce, voda pochází ze studny na pozemku. Topit se Petr rozhodl dřevem, i proto, že ho na pozemku bylo k dispozici dost: „Měli jsme dost dřeva z prořezávek, starých stromů, spadaných větví. Byla to pro nás součást soběstačného hospodaření.”

Pro ty, kteří podobnou možnost nemají, nebo prostě chtějí žít v souladu s přírodou a přitom se nevzdat se městského komfortu, může představovat dostatečně svobodnou alternativu topení peletami. Pelety jsou bezobalové, čistě přírodní a vznikají ze zbytků, které by se jinak nevyužily. Oproti dřevu navíc mají větší výhřevnost a jsou nenáročné na obslužnost. Navíc vám je moffettem - terénním vozíkem, který si sebou nákladní auto přiveze, dovezou takřka kamkoliv, ať už se rozhodnete pro své místo svobody na samotě u lesa, nebo na větrné hůrce. Díky topení peletami nebudete otrokem štípání dříví (pokud vás vyloženě neuspokojuje) a budete se tak moci věnovat sobě, rodině, nebo třeba permakulturní zahrádce.

 

Není prohra se svého domu vzdát

Příběh pana Kubaly a jeho rodiny přináší ještě jedno důležité ponaučení. Nic není napořád a nemá smysl na svém svobodném domě lpět. Ve domku žili Kubalovi 5 let, které popisují jako „roky v ráji”. Jak ale děti rostly, změnily se rodinné priority a na čas se všichni společně vrátili blíže k civilizaci.

Jenže, kdo jednou okusí svobodné a soběstačné bydlení, už ho bude lákat vždy. Proto pan Kubala s rodinou už plánuje druhý podobný dům: „V současné době (březen 2018) hledáme pozemek. Podle toho, jaké najdeme místo, jaké bude mít dispozice a vlastnosti, budeme volit typ domku a podle toho i způsob vytápění. Je to pro nás nový dobrodružný proces a těšíme se, jak to dopadne.”

Co vy na to? Zaujalo vás svobodné bydlení, nebo příběh pana Kubaly? Uvažujete o podobné stavbě?

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.