24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Udržte si dobrou náladu i před Vánoci, víme jak na to!

14.12.2022

Do Vánoc už zbývá sotva pár týdnů, i když si to nechceme připustit, měli bychom začít s přípravami. Ozdobit byt nebo dům, uklidit, upéct perníčky, nakoupit vše na pečení cukroví, začít shánět vánoční dárky. Seznam věcí, které nás čekají, není zrovna krátký, jak si i přesto udržet dobrou náladu? Poradíme vám!

Vánoce jsou svátky klidu a pohody

Možná si teď klepete na čelo a ptáte se, kdo tohle může vůbec říct.  Ale je to opravdu tak. Sice jim předchází období, kdy nevíme, co dřív, samotné svátky jsou ale o tom, že se setkáte s rodinou a přáteli a strávíte spolu pár krásných chvilek.

Poslední dobou se pojetí Vánoc tak trochu zvrtlo, není nejvyšší čas to zase změnit? Místo toho, abychom se předháněli, kdo dá komu lepší a dražší dárek, se zaměřit na to, abychom se potkali, popovídali si a dali si třeba něco dobrého k snědku?

Nablýskaný obývák není všechno

Každý rok si říkáme, že ty letošní Vánoce budou jiné, že letos si je užijeme. Pak nás ale pohltí stres, pustíme se do úklidu, děláme jedno přes druhé a snažíme se toho stihnout víc, než je v našich silách. Na Štědrý den pak sotva udržíme otevřené oči, jsme protivní a říkáme si, že snad ani nebudeme připravovat štědrovečerní večeři, protože usneme dřív, než na ni dojde.

Poznáváte se v tom? Buďte v klidu, podobně na tom jsou mnozí z nás. Zatímco jedni možná začnou přemýšlet o dávkování kratomu, jiní budou přemýšlet, jak na to letos jít trochu jinak. Vždyť naklizený obývák a tácy plné nejrůznějších druhů cukroví nejsou všechno.

Popřemýšlejte o tom, co si přejete

Jak chcete svátky a čas před nimi strávit? Je vám milejší se honit po obchodech, po večerech uklízet a mezitím stíhat věci všedních dní? Nebo si chcete advent i svátky samotné užít? S kým chcete sedět u štědrovečerní večeře? Komu chcete dát dárek? Jaké cukroví upečete? Opravdu potřebujete vyzdobit byt tisíci světýlky a mnoha dalšími dekoracemi?

Odpovězte si na všechny tyhle otázky a řekněte o nich svým nejbližším. Pak se i jich zeptejte, jak si oni ty ideální Vánoce představují. Možná budete překvapení, že jste na tom podobně.

Plánujte

Jakmile máte ve výše uvedeném jasno, vezměte si do ruky tužku a papír a udělejte si seznamy. Co všechno potřebujete udělat? Jaké druhy cukroví letos napečete? Kolik peněz do Vánoc celkově investujete? Koho všeho chcete obdarovat?

Najděte si čas na sebe

Nežijte jen přípravami, najděte si čas na sebe. Zajděte si na masáž, na kosmetiku, poseďte nad šálkem čaje nebo kávy. Udělejte si pěkné odpoledne, neřešte, jestli potřebujete zhubnout. Zajděte s přáteli do kina nebo divadla, vydejte se na adventní trhy. Užívejte si té atmosféry, která je jen jednou za rok.

Zavzpomínejte na dětství a oživte tradice

Vzpomínáte si, jak u vás doma, když jste byli malí, probíhal Štědrý den? Jak jste rozkrajovali jablíčka, pouštěli lodičky, zpívali koledy, lili olovo, stavěli betlém, zdobili stromeček? Kolik z těchto tradic dodržujete dodnes? Oživte svoje vzpomínky a užijte si Vánoce jako dřív.

Nezapomínejte na spánek ani jídlo

Když jsme ve stresu, máme tendenci jít spát později a zapomínat na jídlo. Nedostatek spánku působí negativně na naše zdraví, stejně jako vynechávání jídel. Zhoršuje se nám imunita, cítíme se unavení, jsme protivní, bolí nás hlava, dostáváme se do deprese, a navíc přibíráme na váze. Ještě jsme skoro ani neochutnali cukroví a už přemýšlíme, jak rychle zhubnout.

Tudy cesta opravdu nevede. Dopřejte si každý den dostatek kvalitního spánku, jezte pravidelně v menších porcích. Pijte dostatek tekutin, jezte ovoce a zeleninu. Dopřejte si i kousek kvalitní čokolády, která obsahuje tryptofan, který pomáhá zvýšit hladinu serotoninu v mozku. Uvidíte, že budete mít lepší náladu a víc energie.

Zdroj obrázku 1: Jacob Lund / Shutterstock.com
Zdroj obrázku 2: Svitlana Hulko / Shutterstock.com
Zdroj obrázku 3: Maya Kruchankova / Shutterstock.com

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Populární blogy

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.