24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Vše co chcete vědět o lingválních rovnátkách

22.02.2021

Způsobů rovnání zubů je opravdu mnoho. Jedním z velmi účinných způsobů, jak si pořídit pěkný úsměv jsou lingvální rovnátka. Tedy rovnátka, která se umisťují na vnitřní stranu zubů. Pojďte se s námi podívat na hlavní výhody a nevýhody léčby pomocí tohoto typu rovnátek.

Lingvální rovnátka patří mezi fixní rovnátka, ale na rozdíl od klasických fixních rovnátek jsou umístěná na zadní straně zubů. Díky tomu nejsou vůbec vidět a jsou tedy pravděpodobně nejestetičtější variantou klasické ortodontické léčby. Je však nutné počítat i s tím, že jejich nošení není příliš pohodlné.

 

Léčba širokého spektra vad

Lingvální rovnátka jsou účinná na velké spektrum zubních vad. Léčba není ani nijak věkově omezená, naopak jsou známy případy, kdy ji úspěšně absolvovali i pacienti v důchodovém věku. Ideální jsou pro děti s poruchou skloviny nebo osoby hrající na dechové nástroje. Přistupují k nim i lidé, kteří nemohou nosit rovnátka na přední straně zubů z estetických důvodů při svém zaměstnání.

Z tohoto důvodu jsou ideální volbou pro dospělého člověka. Estetika léčby a její diskrétnost jsou hlavní výhodou tohoto typu léčby. Kromě toho jsou zuby i lépe chráněny před zubním kazem během nošení. Velmi významně se tu uplatňuje ochranná funkce slin.

Léčba není kratší než u běžných typů rovnátek, trvá přibližně stejně dlouho. Výhodou ovšem je, že lidé netrvají na předčasném sejmutí rovnátek, protože nejsou vidět. Léčba je tedy o něco úspěšnější a stabilnější než u běžných fixních rovnátek.

 

Všechno má svá pro a proti

Všechno má i své nevýhody. To platí i pro lingvální rovnátka. Především na začátku léčby můžete pociťovat oteklý a odřený jazyk a časté jsou i problémy s výslovností. Zhruba po měsíci od zahájení léčby si však jazyk zvykne a léčba pak už probíhá bez větších problémů.

Když se rozhodnete pro léčbu pomocí lingválních rovnátek, musíte také počítat s tím, že strávíte u zubaře více času. Kontroly jsou poměrně časté (4–6 týdnů) a jedna zabere i 90 minut. Výsledná cena je také o něco vyšší, protože nasazení i péče vyžadují více pracovního času lékaře.

Počítat musíte i se zvýšením ústní hygieny. To je základním předpokladem úspěšné léčby všemi typy rovnátek, nejen lingválními rovnátky. Při špatné zubní hygieně dochází ke vzniku povlaku na zubech a následně k rozvoji zánětu dásní, který brání pohybu zubů. Během léčby byste také měli navštěvovat zubní hygienistku, která vás naučí o zuby správně pečovat.

Ať se rozhodnete pro jakýkoliv typ rovnátek, měli byste počítat s tím, že na vás čeká určitá míra nepohodlí. Kromě toho je třeba se také obrnit trpělivostí, zuby totiž nebudou rovné hned. Konečný výsledek pak určitě bude stát za to.

Pokud se vám však nechce tak dlouho čekat a podstupovat kvůli rovnání zubů bolest, jsou tu ještě neviditelná rovnátka. Léčba pomocí neviditelných rovnátek je kratší a především bezbolestná. Neviditelná rovnátka totiž tvoří systém průhledných fólií, které si postupně vyměňujete během léčby. Výhodou jsou i méně časté návštěvy ortodontisty.

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.