24.4.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Svatební tradice a zvyky

28.1.2013
Carrie
Wau... popiš se. No, to vážně není snadný. :D Jsem úplně obyčejná holka ze severu Čech. Je mi přesně tolik, abych toho o životě věděla dost a přitom vůbec nic. Pracuji jako učitelka ve školce. Krom toho že moje práce je zároveň můj koníček, mám ráda módu, kosmetiku a líčení a ráda píšu. Píšu ráda cokoli a o čemkoli. Začala jsem psát asi v deseti - jedenácti letech. Psala jsem především povídky o lásce a přátelství (věkem k tomu přibyl sex). Potom co jsem začala organizovat svojí svatbu a dopadla velmi úspěšně, rozhodla jsem dál věnovat této tématice a začala jsem shánět různé tipy k organizování svateb a svatební módní trendy. Do budoucna bych si chtěla založit malou svatební agenturu, která by pomáhala s organizací svateb. Nyní čekám miminko a rozhodla jsem se ke svým zájmům přidat přípravu na mateřství a rodičovství. :-)

Ahoj, tentokrát jsem si pro Vás připravila článek o svatebních tradicích, zvycích. Původně jsem ho chtěla toto téma natočit, ale když jsem si video pustila, zjistila jsem, že není zajímavé. :-) Chystám se také sepsat, jak vypadala svatba dříve, ale shánění materiálu je poněkud složitější. Moc Vás prosím (protože vidím, že nějaká návštěvnost na blogu je) o zpětnou vazbu, abych věděla, co Vás zajímá (o jaké příspěvky byste měli zájem) a jestli Vás vůbec na mém blogu něco zaujalo. Děkuji. A teď už se vrhneme na svatební tradice a zvyklosti. :-)

Začala bych svatební oděvem. Dříve bylo zvykem, že nevěsta měla dlouhé bílé šaty, jejichž barva poukazovala na nevinnost a počestnost nevěsty. Většina nevěst měla závoj přes obličej, který měl nevěstu chránit před zlými duchy. Dnes už nevěsty mají šaty různých barev (růžové, žluté, červené), ale nejvíce asi převládá bílá a krémová. V posledních letech je velmi moderní kombinace bílé a černé. :-) Já jsem měla šaty hodně světlounce krémové. Podle zvyků by měla nevěsta mít ve svatební den ještě něco modrého (symbolizuje věrnost), nového (symbol nového začátku), starého (na důkaz sounáležitosti se svou "starou" rodinou) a vypůjčeného (věc by měla být půjčená od nějakého šťastného člověka, aby nevěsta byla šťastná).

Přesuneme-li se ke svatebnímu obřad, tak ještě před svatební obřadem by se měli sejít ženich nevěstou se svými rodiči a poděkovat jim za vychování a péči, kterou jim věnovali a požádat o požehnání do nového života. S manželem jsme chtěli tuto tradici dodržet, ale bohužel se nám to z časových důvodů nepovedlo. :-( Po svatební obřadu, když nevěsta a ženich vycházejí z obřadní síně, by měli svatebčané na novomanžele házet rýži, což manželům zajistí štěstí a bohaté potomstvo. :-) Mohou také vytvořit tzv. špalír (podobné uskupení svatebčanů jako při zlaté bráně bez držení rukou nad hlavou) a nevěsta s ženichem by jím měli projít. Hosté se jim snaží průchod znesnadnit. Novomanželé tím mají ukázat, jak budou zvládat nesnáze ve společném životě. Někdy si kamarádi novomanželů (především ženichovo) chystají různé lumpárny (žertíky) jako nasazování chomoutu či koule na nohu. Nevěsta pak má za úkol ho osvobodit. :-) Dřívějších dobách se také nachystal u nevěsty před domem špalek se sekerou a láhev vína. Ženich se měl vybrat čeho se chopí. Vzal-li si sekeru bude z něj dobrý hospodář. Pokud se rozhodl pro láhev bude násoska. :-) V dnešní době bych se raději tomuto zvyku vyhnula. Mohly byste zjistit, že Váš manžel neumí štípat dříví. :-D

Dostáváme se ke svatební hostině a oslavě. Když přijedete na místo svatební hostiny. Ujme se Vás majitel restaurace, číšník, servírka (nebo ředitel hotelu), popřeje Vám hodně štěstí do manželství a připije si s Vámi. Poté upustí talíř na zem. Dostanete košťátko a lopatku a Vaším úkolem bude společně střepy zamést (střepy = štěstí). Správně by před Vás měli košťátko a lopatku položit, kdo sáhne po košťátku s tím bude v manželství zametáno. ;-) U nás ho držel manžel... :-D Při svatební hostině většinou nevěsta a ženich pojídají společně polévku - navzájem se krmí (někdy se dává lžíce s dírou). Při tomto zvyku budou mít novomanželé možnost poznat, jak jim půjde spolupráce. Novomanželé by také měli společně krájet dort. Zde je zase důležité, kdo má ruku na vrchu nože, ten budeme mít v manželství navrch. Pokud nevěstě během svatebního veselí někdo posadí ratolest na klín, bude mít manželství bohaté potomstvo. Před koncem svatebního veselí nebo před odchodem nevěsty, hází nevěsta kyticí. Kytici mohou chytat svobodné dívky i vdané ženy. Chytí-li podvazek svobodná dívka do roka se vdá, jestliže vdaná žena bude mít nevěsta šťastné manželství. Existuje i mužská obdoba, kdy ženich sundá nevěstě podvazek zuby a pak ho vystřelí mezi svobodné chlapce, kdo ho chytí do roka se ožení. Mezi oblíbené zvyky patřil také kruhový tanec. Při něm nevěsta stojí v kruhu mužů, kolem nich je další kruh z žen a ty se snaží dostat k nevěstě a strhnout jí závoj (muži jim v tom brání). Je-li nevěstě sňat závoj, symbolizuje to rozloučení s nevinností (ztráta panneství). Často na svatebních hostinách dochází k únosu nevěsty, který je symbolem nevěstina odloučení od rodičů. Kamarádi (většinou ženichovo) unesou nevěstu buď do hospody nebo na nějaké tradiční místo pro ženicha a nevěstu a ženicha má za úkol svou milovanou najít. Pokud ji nenajde musí zaplatit výkupné. Mě se tenhle zvyk příliš nelíbí. Připadá mi škoda, že nevěsta chybí na části hostiny. :-( Rozhodnete-li se pro tento zvyk, celou akce časově ohraniče. Jinak budou ostatní hosté znudění dlouhým čekáním na nevěstu. ;-) Někdy bývá zvykem, že během svatební hostiny se vybírá drobný finanční obnos do nevěstiny boty (jedná se o tzv. peníze na "kolébku", i když dnes budete určitě vědět i o jiném využití :-) ).

Hojně dodržovanou tradicí bývá přenášení nevěsty přes práh. Nevěsta se přenáší přes práh společného domova novomanželů. Tímto zvykem se z domácnosti odhánějí zlý duchové. Mě manžel přenášel přes práh restaurace, protože jsme svatební noc trávili v hotelu. Když jsme pak druhý den dorazili domů, tak už jsme na to nějak zapomněli. :-D

Snad jsem na žádný zvyk nezapomněla. Určitě existují i nějaké krajové zvyky, které nejsou všeobecně rozšířené. Já pocházím z kraje, kde se zvyky moc nedodržují, takže pokud jsem něco opomenula, tak mi to odpusťte. :-)

www.rady-svatba.blogspot.com 

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Carrie

Wau... popiš se. No, to vážně není snadný. Jsem úplně obyčejná holka ze severu Čech. Je mi přesně tolik, abych toho o životě věděla dost a přitom vůbec nic. Pracuji jako učitelka ve školce. Krom toho že moje práce je zároveň můj koníček, mám ráda módu, kosmetiku a líčení a ráda píšu. Píšu ráda cokoli a o čemkoli. Začala jsem psát asi v deseti - jedenácti letech. Psala jsem především povídky o lásce a přátelství (věkem k tomu přibyl sex). Potom co jsem začala organizovat svojí svatbu a dopadla velmi úspěšně, rozhodla jsem dál věnovat této tématice a začala jsem shánět různé tipy k organizování svateb a svatební módní trendy. Do budoucna bych si chtěla založit malou svatební agenturu, která by pomáhala s organizací svateb. Nyní čekám miminko a rozhodla jsem se ke svým zájmům přidat přípravu na mateřství a rodičovství.


KURÝR 6 - "HOGGY" PETR LEXA

AVON S PETROU LOVELY HAIR, LÍČENÍ ČTENÁŘKY ADÉLKY

PROMĚNA S TERRY MAKEUP TUTORIALS

KURÝR 1 - SHOPAHOLIC NICOL

CHUTNÁ TO? KAČÍ - MY COOKING DIARY A JEJÍ NEJLEPŠÍ KUŘECÍ KŘÍDLA

ANNA SULC - PROMĚŇ MĚ!

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.