24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Boby, sáně, brusle, lyže: zábava, při které se opatrnost vyplatí

30.01.2023

Zimní sporty se u Čechů těší velké oblibě – přes dva miliony lidí pravidelně vyráží na sjezdovky či běžky a zhruba půl milionu si dopřává jízdu na snowboardu. Roste i popularita adrenalinových disciplín, v zimě se tak zdravotníci setkávají s více úrazy než v ostatních ročních obdobích. Existují způsoby, jak jejich následky minimalizovat nebo jim úplně předcházet.

Zima je období plné nástrah: vzrůstá nejen počet zlomenin a naraženin, ale také poranění vazů a kloubů. Na sjezdovkách jsou nejčastější zranění způsobená pádem, je však třeba brát v úvahu i další rizikové situace. Příčiny zimních úrazů jsou různé, některým však lze alespoň zčásti předcházet.

Přecenění sil

Problém s přeceněním vlastních sil se týká hlavně mladých sportovců a dětí, které by rodiče měli vést k opatrnosti. Té není nazbyt nikdy – i sáně či boby (respektive jízda na nich) mohou být příčinou úrazu. Nic příjemného není ostatně ani „pouhý“ vyražený dech nebo naražená kostrč.

Technika je při sportu podstatná stejně jako správné vybavení, které snižuje riziko úrazu i trvalých následků. Přilba, brýle, chrániče na kolena a lokty – to vše je zkrátka nezbytností. Přesto by se měl člověk cítit nejen bezpečně, ale i dostatečně pohodlně, výstroj by měla co nejlépe „sedět“.

Podcenění situace

Je třeba mít na paměti, že na sjezdovce může kdykoliv nastat nečekaná situace. Proto je důležité být stále ve střehu a brát v potaz ostatní lyžaře, ti se mohou objevit hned za další zatáčkou. Vyhnout se nebezpečným trasám a při jízdě pak skupinám lidí je způsob, jak riziko kolize a pádu snížit.

Úrazy ale hrozí i při běžné chůzi, kterou umí v zimě značně zkomplikovat náledí – zvláště senioři by měli být v případě zhoršené pohyblivosti opatrní. Osteoporóza zvyšuje při pádu riziko úrazu i jeho závažnějších následků a rekonvalescence je v důchodovém věku většinou problematičtější.

Alkohol a drogy

Lyžaři by se také měli před jízdou i na sjezdovkách vyvarovat užívání alkoholu a dalších omamných látek. Snížená schopnost koordinace a delší reakční čas bezpečnosti rozhodně neprospívají (stejně jako nezodpovědné chování), naopak znamenají zvýšené riziko nejen pro dotyčného, ale i jeho okolí.

Dodržování bezpečnostních pravidel riziko úrazu podstatně snižuje, stejně tak ukázněnost a opatrnost. Na sjezdovku byste měli vyrazit řádně odpočatí – pohotovým reakcím neškodí jen alkohol, ale i ospalost. Možnost úrazu však nejde nikdy zcela vyloučit, důležité je proto myslet také na odpovídající pojištění, které minimalizuje nepříjemné finanční následky.

Zdroj foto: shutterstock

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.