24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Nebojte se snít o věcech, o kterých vám ostatní tvrdí, že nejsou možný, říká Lenka z blogu Naruby

06.03.2019

Vyzpovídali jsme novou blogerku měsíce a autorku blogu Naruby, kde ráda píše o tom, co se jí honí hlavou. A to narovinu. Seznamte se s Lenkou Mandelovou, studentkou architektury, jejíž blog nabízí nejedno zamyšlení, ale také její návrhářské pokusy a snímky z poznávání krás Česka, přírody a jiných cest. 😉

BLOG: Na-ruby.blogspot.com
IG: @lenkamandel 

Ahoj Lenko, ve výzvě o blogerku měsíce ses stala vítězkou a tváří Blogerky.cz po celý únor. Pověz nám o sobě víc, kdo jsi a čemu se věnuješ, když právě nepíšeš svůj blog Na-ruby?
Ahoj Blogerky :-), jsem pracující studentka architektury aktuálně se slabostí pro přírodu, hory a fotografování.

Co je na Tvém blogu "naruby“? Co Tě inspirovalo vybrat si právě tento název?
Snažím se psát upřímně a narovinu to, co se mi honí hlavou. Obrazněji řečeno ukazuji rub sebe. Mimo to je mi inspirací i moje dosavadní cesta životem, v které plavu proti proudu a snažím se o věci, které po mně mé okolí rozhodně nechce.

Foto: Lenka Mandelová - Naruby

Co pro Tebe znamená Tvůj blog a blogování?
Je to nástroj k vyjádření mých názorů, myšlenek. Také je to způsob, jak pokračovat ve svém koníčku, psaní, kterému jsem se věnovala na střední škole jako redaktorka školních novin, a zkombinovat ho s dalšími zájmy (fotografování, kreslení, tvoření).

Píšeš o sobě, že ráda přemýšlíš nad smyslem života a chtěla bys něčím přispět do tohoto světa. Co by to mělo být?
To je těžká otázka. Já věřím, že každý člověk má čím přispět do tohoto světa a nemusí to být nic velkého. I malé věci se počítají. A čím bych chtěla přispět já? Na to jsem zatím asi nepřišla, což odpovídá i mým rozmanitým zájmům.

A přišla jsi na to, co je smyslem života? 😊 Co to podle Tebe je?
Zatím jsem došla k tomu, že smysl života není jen jeden. Např. právě teď je pro mě smyslem života najít sama sebe a lásku k sobě, což odpovídá popisu mého věku ve vývojové psychologii. Ale až budu mít jednou třeba rodinu, smyslem života bude nejspíš něco jiného.

Studuješ architekturu, ale ráda by ses stala módní návrhářkou nebo pomáhala v Africe. Jak jdou tahle přání dohromady? A čemu se opravdu chceš v životě věnovat?
V dnešní době nás společnost tlačí si vybrat obor studia nebo zaměstnání, které nás zajistí. Upřímně vybrat si v 18 nebo v 19, co budu po zbytek života dělat, je hodně těžké. A dnešní společnost má představu takovou, že co si v tomto věku nebo i dřívějším vyberete, tak to doopravdy do konce toho života dělat budete. Pravda je ale taková, že tohle doživotí nám nikdo nepřikazuje. To, že teď studuji architekturu, neznamená, že za 10 let nebudu třeba fotografkou nebo právě módní návrhářkou. Já se chci v životě věnovat tomu, co mě bude dělat šťastnou. Nechci chodit do práce, na kterou si budu po večerech stěžovat, protože čas strávený v práci stále tvoří většinu našeho života.

Foto: Lenka Mandelová - Naruby

Nedá mi to a ještě se vrátím k té módní návrhářce. 😊 Čekala bych, že dívka s takovým snem bude mít blog plný nejrůznějších fashion tipů. Ale ten Tvůj je spíš lehce poetický, plný zamyšlení z tvého života a momentek z cest. Proč nejsi také fashion blogerka? A plánuješ i takové články?
Jako mladší jsem měla blog o módě, ale časem jsem zjistila, že s módním návrhářstvím je to jen vzdáleně příbuzné. Módní návrhářství je pro mě spíše umělecká tvorba prezentující moje vnímání např. hudby, melodie. Fashion blog je zas více o tom, co nosím na sobě, a to u mě není nějak jiné vůči tomu, co vidíme kolem sebe. Pokud se na Naruby objeví něco o módě, tak to bude spíš ve stylu groteskních příběhů o pokusech mého šití, ale vysloveně módní články neplánuji.

A co blogerka na plný úvazek? 😊 Láká Tě i tato varianta?
Úplně to nezamítám, blogování ale vnímám hlavně jako koníček, něco, co dělám, protože zrovna chci. Navíc dnešní blogování už není jen o obsahu blogu, ale také o sdílení života na sociálních sítích, do čehož já se zas tolik nehrnu. Nechci trávit tolik času nekonečným prohlížením a nechci, aby tak ztráceli svůj čas i mý čtenáři. Chci, aby žili svůj reálný život.

O čem na svém blogu nejraději píšeš?
Ráda píšu články, které nejsou prvoplánové a čtenáři se u nich musí zamyslet. Nejsou zbytečně zdlouhavé, jsou krátké a výstižné.

A kde čerpáš inspiraci?
Mojí hlavní inspirací je moje hlava, která zrovna není moc spolehlivým zdrojem. Někdy toho přináší hrozně moc a někdy zas vůbec nic. Jinak čerpám inspiraci z okolního světa, přírody a hudby.

Foto: Lenka Mandelová - Naruby

Co je pro Tebe v životě nejdůležitější?
Být šťastná a spokojená.

Sleduješ také českou blogerskou scénu, youtubery a zajímavé osobnosti na Instagramu? Koho? Čerpáš u někoho z nich inspiraci?
Sleduji a čtu. Čtu například blog Dom by Dom s krásnými články ze života nebo na Instagramu sleduji @dominika.po vystupující s naprostou upřímností, @anie.songe a její snad nikdy nekončící tvořivost a @kopernikk se jeho psím modelem.

V květnu se v Praze uskuteční galaceremony Global Social Awards pro tvůrce z celého světa. Koho ze světových tvůrců bys tam chtěla potkat (případně koho bys nominovala)? Máš své oblíbence ze světové scény?
Mám oblíbence hlavně z youtuberské scény. Například skupinka kluků z kanálu YesTheory, kteří dokázali seskupit obrovskou komunitu lidí po celém světě, která si pomáhá a motivuje. Nebo Jon Olsson s jeho kameramanem Benjaminem Ortega, kteří jsou schopni vytvořit záběry jak z filmů National Geographic.

Máš nějaký nesplněný sen, který bys chtěla v nejbližší době zrealizovat? 
Mám hodně cestovatelských nesplněných snů, které se postupně snažím uskutečnit. A pak bych chtěla realizovat skok padákem nebo paragliding, čehož se neskutečně bojím, ale vím, že to chci zažít. Tak snad se na jaře nebo v létě konečně odhodlám.

Foto: Lenka Mandelová - Naruby

Jaké máš plány pro tento rok? Tvůrčí, se svým blogem, pracovní… Chystáš se také někam do zahraničí? Nebo na nějakou zajímavou akci?
Právě teď pracuji na nové rubrice v rámci, které budu zkoušet nové věci (např. 5 dní adrenalinu, 5 dní překonávání strachu, 5 dní minimalismu) a pak se chci zlepšovat v šití, vyšívání a fotografování. Do zahraničí se chystám, a to na pochodování v rakouských Alpách. Jinak se chystám v kratším volném čase objevovat krásy Česka. Vše však závisí na škole, která je dost časově náročná.

Chtěla bys něco vzkázat našim čtenářkám?
Nebojte se jít si za svým a nebojte se snít o věcech, o kterých vám ostatní tvrdí, že nejsou možný, protože mnoho úžasných věcí právě začalo větou "To není možný.“  nebo "To nejde.“

Lenko, děkujeme Ti za rozhovor a přejeme Ti mnoho inspirace pro Tvůj blog a radosti z tvorby. ;-)

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.