24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Recepty pro zdravý spánek

25.08.2021

Spánek je pro naše tělo naprosto nepostradatelný. Je okamžikem, kdy tělo regeneruje a čerpá novou energii, navíc pozitivně působí na naši náladu a výkonnost. Když se nevyspíme, budeme unavení, nic nás nebude bavit a nálada? Jak se říká „pod psa“. Když se ale dobře vyspíme, na našich rtech se objeví úsměv, zvládneme i to skoro nemožné, a to s minimálním úsilím. A o to přeci jde, ne?

Jak vypadá zdravý spánek?

Spánek můžeme označit jako útlumově relaxační fázi organismu, během které odpočíváme a čerpáme novou energii. Mnozí se mylně domnívají, že čím je spánek delší, tím je lepší a kvalitnější. Tak to ale není.
Potřeba spánku je individuální, u dospělého by měl zdravý spánek trvat zhruba 7-8 hodin, během kterých se až pětkrát vystřídá spánkový cyklus.

Co ovlivňuje kvalitu spánku?

Spánkem každý z nás tráví až třetinu života, což je docela dlouhá doba. Měli bychom ji strávit smysluplně a tak, jak se má. Na čem závisí kvalitní spánek?

  • V ložnici má být útulno, šero a taky tam musí být pohodlná postel. Než si půjdete lehnout, vyvětrejte a odstraňte zdroje hluku a vše, co by vás mohlo rušit.
  • Postel je určena ke spánku, když zrovna nebudete moci spát, raději se na chvíli zvedněte a jděte se projít nebo se věnovat nějaké činnosti.
  • Součástí postele má být kvalitní matrace, která respektuje vaše tělo, zdraví i potřeby.
  • Večer před spaním se vyhněte těžkým jídlům i nápojům, které povzbuzují. Neřešte nic zásadního, uléhejte dobře naladění a v pohodlném oblečení.
  • Zaveďte určitý řád. Vstávejte i usínejte pravidelně ve stejnou dobu.

Jak vybrat pyžamo, aby se nám dobře spalo?

Ano, i noční úbor dokáže hodně ovlivnit kvalitu spánku. Když nás bude škrtit, budeme se v něm potit, nebo nám bude padat, na posilující spánek asi můžeme zapomenout. Jak vybrat dámské nebo pánské pyžamo, které nás doprovodí do říše snů a my se budeme ráno probouzet plni nových sil?

Pyžamo nebo noční košile?

Každý z nás preferuje něco jiného. Noční košile, pánské krátké pyžamo, dlouhé pyžamo… Zatímco z noční košile vykukují holé nohy, pyžamo se snaží dostát svému významu. Slovo pyjama pochází z hindštiny nebo perštiny a označuje „oblek pro nohy“. Další možností jsou pohodlné trenky, které dámy doplní nějakým tím tričkem nebo tílkem, případně spát nazí.

Víte, že noční košile už nějakou dobu není výsadou dam, spí v ní i muži? Na trhu už tak nejsou jen dámské noční košile, ale i ty pánské.

Vybírejte i podle ročního období

Když se rozhodnete pro pyžamo nebo noční košili, rozhodně nevybírejte jen očima. Design je sice důležitý, ale záleží i na jiných parametrech. Mezi ně patří třeba roční období.

Zatímco v létě budeme vyhledávat chladivé saténové pyžamo, na jaře nebo na podzim je vhodnější bavlněné pyžamo, případně to flanelové pyžamo. V každém případě ale s krátkým rukávem. V zimě zase dejte přednost hřejivému flanelu nebo mikroflanelu, ideálně s dlouhým rukávem.

A co materiál?

I na něm záleží. Je přitom jedno, zda vybíráte pánské nebo dámské pyžamo. Jaké materiály jsou nejoblíbenější?

  • Bavlněné pyžamo je klasikou, která se nikdy neomrzí. Proč taky, když má skvělé termoregulační vlastnosti a dobře od těla odvádí pot?
  • Hlavně během chladných nocí zahřeje flanel, který je měkoučký a zachoval si všechny přednosti bavlny.
  • Oblíbené je i bambusové vlákno, které milují hlavně alergici a osoby s citlivou pokožkou.
  • Vrcholem luxusu je saténové pyžamo, které dokáže ochladit. Pozor ale na velký obsah polyesteru, který brání absorbování potu.

Víte, že dobře vybrané pyžamo zlepšuje termoregulaci našeho těla, navíc absorbuje poměrně velké množství našeho potu?

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.