24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

5 finančních chyb, kterých se nejčastěji dopouští mladí lidé

01.03.2020

Říká se, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako bys našel. Abychom se však měli v pokročilejším věku skutečně z čeho čerpat, musíme občas udělat i nějakou chybu, která nám dá patřičnou lekci do budoucna. Nemusí to ale být pouze naše chyby, co nám může pomoci v tom, abychom se posouvali vpřed. Kdo je chytrý, dokáže najít ponaučení i v chybách ostatních, a tak se jim sám spolehlivě vyhne.

Z toho logicky vyplývá, že se takových chyb nejčastěji dopouštějí mladí lidé, tedy alespoň co se financí týče. Abyste se jim mohli zavčas vyvarovat i vy, a to ať už do této věkové kategorie spadáte či nikoliv, inspirujte se pěti nejčastějšími chybami, které při hospodaření s penězi představují největší výzvu právě pro mladé lidi. Najdete se v nich i vy?

1. Žádný nebo minimální přehled o cenách zboží

Docela běžně se stává, že mladí lidé znají veškeré informace o nejnovějším modelu telefonu včetně jeho zaváděcí ceny. Když ale dojde na běžné zboží, jako jsou potraviny nebo drogerie, v cenách dost tápají. Po opuštění rodinného hnízda pak často bývají nemile překvapení vzhledem k tomu, kolik věcí vlastně potřebují a kolik za ně v obchodech nechají peněz.

Nedostatečný přehled o cenách často vede také k nevýhodným nákupům, které na jejich rozpočet mívají velmi negativní dopad. Chytrý telefon si přece jen nekupujete denně, nicméně potraviny ano, a proto vám může několik nevýhodných nákupů v dlouhodobém měřítku přinést ztráty v řádu stovek až tisíců korun. Zmapování nabídky je tedy pro úspěšný chod domácnosti klíčové.

2. Na rezervy nejsou prostředky

Mnoho mladých zapomíná mimo jiné i na to, že základem každého správného rozpočtu jsou rezervy. S nástupním platem bohužel bývá pro mnoho lidí těžké takové rezervy tvořit, protože si myslí, že si musí ihned odkládat velké částky. Pravdou však je, že i pouhá pětistovka měsíčně může udělat velký rozdíl. Když totiž přijde nějaký nečekaný výdaj, stejně musí sáhnout po půjčkách bez registrů a podobných produktech, které v danou chvíli pomohou, ale pro rozpočet znamenají mnohem větší zátěž.

3. Datum splatnosti nehoří

Navzdory tomu, že mobilní aplikace i internetové bankovnictví většiny společností v dnešní době umožňují plánování plateb, se plno mladých lidí zpožďuje s úhradou svých závazků. Tím jejich výdaje opět rostou, protože s prodlením se logicky pojí pokuty, které každým dnem ještě o něco vyrostou. Řešením mohou být trvalé příkazy nebo inkaso, ale pouze v případě, že na účtu bude v daný den dostatek prostředků na jejich úhradu.

4. Žádná evidence, žádné starosti

Hlavním důvodem, proč se mladí zpožďují s placením závazků a nedaří se jim šetřit, je především to, že ve svých financích nemají žádný systém. Tam zaplatíte kartou, někde jinde zase hotově a celá výplata je najednou pryč - a vy netušíte, kam se poděla. Když si však alespoň po dobu jednoho měsíce budete tvořit důkladný seznam, poměrně jednoduše zjistíte, za co tolik utrácíte a budete moct učinit případná opatření.

5. Jablko nepadá daleko od stromu

Náš poslední bod by mohl být hlavní příčinou, proč dochází ke všem výše zmíněným chybám, týká se totiž vlivu rodičů na náš vztah k financím. Jestliže se vaši rodiče v tomto ohledu chovali zodpovědně, existuje velká pravděpodobnost, že vám tuto schopnost předali. Pokud ale sami měli problém svůj rozpočet ukočírovat, je možné, že jste negativní finanční návyky získali právě od nich. To ale neznamená, že s tím nejde nic dělat. Své návyky můžete postupně měnit, a tak vytvořit pevný základ, který později předáte svým vlastním dětem.

Zdroj obrázku:  Dean Drobot / Shutterstock.com

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.