24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Jak postupovat při havárii? Provedeme vás krok za krokem!

20.12.2019

Zvládnout situace, kdy způsobíte dopravní nehodu, nebo se k ní třeba jen připletete, není vůbec jednoduché. Většinou vaši mysl totiž zatemní panika, a tak si často ani nedokážete vzpomenout, jak se vlastně jmenujete. Než se tedy pustíte do jakéhokoliv dalšího vyřizování, nejprve se několikrát zhluboka nadechněte, abyste dokázali zachovat chladnou hlavu a postupovat podle doporučení, která si v následujících řádcích vysvětlíme.

Co musíte splnit ještě předtím, než vystoupíte z vozu?

Než se začnete hrnout ven z auta a řešit konkrétní problémy, musíte nejprve zajistit bezpečí pro sebe a ostatní řidiče, kteří se pohybují na vozovce. Začněte tím, že zapnete výstražná světla, díky nimž bude všem účastníkům provozu jasné, že se stalo něco neočekávaného a mají být na pozoru. Poté si oblečte reflexní vestu a nakonec zabezpečte místo nehody tím, že za auto umístíte výstražný trojúhelník.

Ten byste měli na vozovku umístit tak, aby jej přijíždějící řidič včas a zřetelně viděli. Na dálnici se za takovou vzdálenost považuje 100 metrů, mimo dálnici je to 50 metrů. V obci může být tato vzdálenost ještě kratší, jestliže to okolnosti vyžadují - například pokud k nehodě došlo v místě, kde by trojúhelník umístěný v předepsané vzdálenosti omezoval provoz na vozovce.

Zjistěte zdravotní stav všech účastníků nehody

Ať už se jednalo o menší ťuknutí, nebo o závažnější nehodu, vždy je potřeba zjistit, zda není některý z účastníků nehody zraněný. Pokud zjistíte, že ano, okamžitě mu poskytněte první pomoc a zavolejte záchrannou službu - na čísle 155. Pokud byste totiž záchrannou službu nezavolali a zraněnému první pomoc neposkytli, mohli byste být trestně stíháni. Totéž pochopitelně platí i v případě, že byste z místa nehody utekli nebo ujeli.

Policie České republiky - zavolat, či nezavolat?

Jak jste se asi dozvěděli už v autoškole, při každé dopravní nehodě nemusíte vytáčet 158. Kdybyste totiž příslušníky policie volali i k malým “ťukancům”, museli bychom jich mít v ulicích mnohem více. Kvůli vyřizování drobných havárií pak totiž nestačí řešit opravdu závažné případy. Existují však situace, kdy jste naopak povinni policii k nehodě přivolat, a ty jsou následující:

●    odhadované škody na některém z poškozených vozidel přesahují 100 tisíc korun,
●    s účastníkem nehody se nedokážete dohodnout na tom, kdo z vás nehodu zavinil, a tak nejste schopni vyplnit záznam o dopravní nehodě,
●    došlo ke zranění či úmrtí osob nebo škodě na majetku třetí osoby,
●    vznikla škoda na majetku třetí osoby nebo došlo k poškození součásti nebo příslušenství pozemní komunikace - např. budova, svodidla, sloup veřejného osvětlení apod.

I když vozidla na silnici překážejí, nikdy s nimi před příjezdem policistů nemanipulujte. Jedinou výjimkou jsou případy, kdy je to nezbytné pro vyproštění zraněných nebo umožnění průjezdu vozidel záchranné služby. Jestli se do takové situace dostanete, nejprve si pozici vozidel zdokumentujte - stačí fotka pořízená mobilním telefonem. Pakliže u sebe máte křídu nebo barevný sprej, použijte ji k vyznačení původní pozice vozidel, abyste měli jasný záznam o tom, jak se nehoda udála.

Vytočte asistenční službu své pojišťovny

Každá autonehoda se musí sepsat, aby se mohlo vyřešit krytí škod hrazené pojišťovnou. Než však začnete vypisovat záznam o dopravní nehodě, kontaktujte asistenční službu vaší pojišťovny. Její pracovník vás celým procesem provede, a tak vám pomůže se vyhnout nepříjemnostem, ke kterým by při řešení pojistné události mohlo dojít.

Jestliže je vaše vozidlo nepojízdné, asistenční služba by vám měla zajistit i jeho odtažení. Záleží však na tom, jakou pojistku na auto máte sjednanou a tím pádem i jaké služby zahrnuje. U havarijního pojištění jsou tyto služby v dnešní době takřka samozřejmostí. Spousta pojišťoven je však nabízí i ke klasickému povinnému ručení, i když samo o sobě slouží ke kompenzaci škod ostatních účastníků nehody.

Vyplňte záznam o dopravní nehodě

Samotný záznam o dopravní nehodě sice není součástí povinné výbavy vozidla, přesto byste však u sebe tento formulář měli neustále vozit. Když totiž dojde k nehodě, je to právě tento formulář, který potřebujete k tomu, abyste si u pojišťovny mohli nárokovat náhradu způsobených škod. Mějte na paměti, že záznam o dopravní nehodě musí podepsat všichni účastníci nehody, jinak bude neplatný. Mimo to musí zahrnovat také tyto údaje:

●    jména a adresy řidičů a případných svědků nehody,
●    SPZ poškozených vozidel,
●    čísla dokladů totožnosti a řidičských oprávnění,
●    čísla zelených karet,
●    fotodokumentaci místa nehody.

Kdo nehodu zavinil?

V případě, že byla škoda na vozidle způsobena vám, je ve vašem zájmu, abyste kontaktovali pojišťovnu viníka s nárokem na náhradu škody. K tomu vám poslouží informace ze záznamu o dopravní nehodě, případně si můžete pro jistotu vyfotografovat zelenou kartu, doklad totožnosti a řidičský průkaz viníka, abyste mohli všechny potřebné údaje pojišťovně doložit.

Jestliže jste dopravní nehodu zavinili vy, kontaktujte vaši pojišťovnu, u které máte sjednané povinné ručení, a obeznamte ji se situací. Jakmile bude znát všechny potřebné údaje, měla by situaci vyřešit a nárok poškozených uhradit bez toho, aniž byste do vyřizování celé situace museli jakkoliv zasahovat.

Zdroje: Autocentrum.cz | Povinneruceni.biz | Auto.cz

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Populární blogy

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.